Anasayfa SİYASET Bir partinin sonu

Bir partinin sonu

YAŞAR AYDIN [email protected] @yasaraydinnn

AKP 6. Olağan Kongresi’ni dün Ankara’da topladı. Yerel seçimlere hazırlanan partinin kongresinde ne bir fikir ne de bir slogan öne çıktı. Kongre, partinin kağıt üzerine yazılmış isimlere ve kurullara indirgendiği; bir anlamda kapısına kilit vurulduğu bir kongre olarak anılacak.


Kurşun asker listesi
AKP’nin 6. Olağan Kongresi’ne dair merak edilen neredeyse tek konu yerel seçimler öncesi nasıl bir Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) oluşturulacağı, bir anlamda 50 kişilik ayrıcalıklı listede kimlerin yer alacağıydı. Partinin emektarları, eski belediye başkanları ve kurucuları kendi isimlerini listede görmeye çok hazırdı. Hatta Ankara’da konuştuğumuz meslektaşlarımızın önemli bölümü milletvekili ve bakan listelerinde yer almayan birçok ismin MKYK’de olacağına kesin gözüyle bakıyorlardı.

Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde oluşturduğu milletvekili listelerinde ve Bakanlar Kurulu’na seçtiği isimlerde hangi kriterlere önem verdiyse 50 kişilik listede de ona göre hareket etti. Bir kez daha anlaşıldı ki Erdoğan, etrafında yetenekli ya da birikimli isimler değil, kurşun asker arıyor.

Önce hükümette, sonra partide oyun dışı
MKYK’ye seçilen 29 yeni ismin neredeyse tamamı 24 Haziran seçimlerde Erdoğan’ın Meclis’e taşıdıklarından oluştu. Yıllarca partinin tepe noktalarında görmeye alıştığımız, bakanlık yapmış birçok isim bu listede de kendine yer bulamadı.
Bekir Bozdağ, Burhan Kuzu, Efkan Ala, Mehdi Eker gibi neredeyse partinin kuruluşundan bu yana yönetici olan isimler hükümetten sonra partide de oyun dışında kaldı. Bu isimler dışında birkaç yıldır yedekte bekleyen isimler de yine listede yok. Erdoğan, birçoğu parti kurucusu olan o isimlere açıkça “jübile zamanı geldi” mesajını vermiş oldu.

Saray Partisi
Erdoğan, kongrede partisi için de bir dönemi bitirmiş oldu. Kuruluşundan bu yana örgütü ile övünen, onlara abartılı anlamlar yükleyen Erdoğan, il-ilçe kongrelerinden bu yana adım adım ördüğü yeni dönemi kongrede nihayete erdirdi. Yukarıdan aşağı sadece kendine bağlı bir örgüt kurdu.

AKP’yi tanıyan tüm meslektaşlarımızın ortak fikri; yeni oluşan yönetimin yasal olarak bir partinin yapması gereken evrak işlerinin bir adım ilerisini yapma kabiliyetinde olmaması. Oluşturduğu listeye bakarak Erdoğan’ın da partiden beklentilerini bu noktaya kadar geri çektiğini anlıyoruz. AKP de, ülkedeki birçok kurumun kaderini paylaşarak Saray’dan yönetilen bir aparata dönüşmüş oldu.

Yerel adaylar da siyaset dışından
Kongre işini de çözen Erdoğan için geriye tek bir iş kaldı. Yerel seçimlerde partisinin adaylarını belirlemek. Hem milletvekili grubunu hem de parti yönetimini belirleme süreci belediye başkanlarına dair de ipuçları verdi. AKP kulislerinde Erdoğan’ın, belediye başkanlarının da önemli bölümünü siyaset dışından seçeceği konuşuluyor. Birçok vali ve emniyet müdürünün adı şimdiden listelerde yerini almış durumda. Bu isimleri öğrenmek için çok da beklemeyeceğiz. Çünkü kongrede erken yerel seçim konuşulmaya başlandı bile.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve partinin yerel seçimlerin erkene alınmasına “hayır” dediği biliniyor. Buna rağmen konu yine gündemdeyse Ankara’da birçok taşın yerinden oynaması anlamına gelecek. Erdoğan, partisine şeklini verdi, Meclis’in açılmasını beklemeden yeni hamleler yapabilir.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,398AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Milli yelkenci Okyanus Arıkan dünya üçüncüsü oldu

Milli yelkenci Okyanus Arıkan, Antigua ve Barbuda'da düzenlenen 2019 Optimist Dünya Yelken...

Tecavüzcü profesör hakkında 27 yıl hapis talebi

Ankara'da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye (23) tecavüz ettiği suçlamasıyla...

Patlayıcı ile katledilen 2 çocuğun cenazeleri toprağa verildi

Dersim'in Ovacık ilçesindeki Bilgeç Köyü yakınlarında araziye önceden yerleştirildiği düşünülen patlayıcının infilak...

Bakanlık’tan kahve makinesine toplatma kararı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Big Coffee marka elektrikli kahve makinelerinin, "Can ve mal...

Netflix, ’13 Reasons Why’ dizisinden intihar sahnesini kaldırdı

Netflix, ’13 Reasons Why’ adlı diziden, ergen çağdaki bir kız çocuğunun intihar ettiği sahneyi...

TÜSİAD patronları ABD’ye gidiyor

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, ABD'ye gideceğini açıkladı.

İran zenginleştirilmiş uranyum seviyesini açıkladı

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan...

Motoruna yuva yapan kuşlar için TIR’ını 45 gün çalıştırmadı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde kuşların TIR'ının motoruna yuva yaptığını gören Bahattin Gürses, 6...

Karlov suikasti davası: Sanıklar savunma yaptı, duruşma ertelendi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fethullah Gülen'in de aralarında bulunduğu...

Siverek’teki katliam: Eski AKP’li vekil İzol’un oğlu da tutuklandı

Urfa’nın Siverek ilçesinde 6 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı silahlı kavgayla...

Sonraki haber