Anasayfa EKONOMİ Bir rahibin duası Türkiye ekonomisini kurtarmaz

Bir rahibin duası Türkiye ekonomisini kurtarmaz

YALÇIN KARATEPE

Geçen haftadan beri ekonomi gündemimiz, özellikle kurların çok yükselmesiyle birlikte, Türkiye ABD ilişkileri üzerinden yorumlanıyor.

Amerikan hükumetinin İçişleri ve Adalet Bakanlarına yönelik aldığı yaptırım kararı sonrası daha belirgin şekilde bozulan ilişkiler TL’nin hızlı değer kaybetmesinin gerekçesi olarak kullanılıyor. Hafta başında hızla yükselen döviz kurları sonrasında ABD’ye gönderilen ve bürokratlardan oluşan heyetin yaptığı görüşmelerden bir sonuç çıkmadığının anlaşılması üzerine, Türk Lirası perşembe günü de değer kaybetmeye devam etti ve bu yazının yazıldığı saatlerde dolar 5.44 liraya kadar yükseldi. Vadeli işlem piyasasında ise bir yıl vadeli dolar forward kontratları 6.50 lira seviyesinde işlem görüyor.

Peki, TL’nin bu kadar hızlı değer kaybetmesinin gerekçesi ABD ile bozulan ilişkiler mi? Bu sorunun yanıtı kesin ve net bir şekilde hayır.


Liranın hızlı değer kaybetmesinin temel gerekçesi Türk ekonomisinin bozulmuş olmasıdır. Enflasyonun %16’ya dayanmış ve hâlâ yükseliyor olması, cari açığın milli gelire oranının %6 seviyesine çıkmış olması, ekonomik büyümenin çok hızlı yavaşlıyor olması, bütçe açığının giderek artıyor olması gibi temel ekonomik sorunlarımız önümüzde durduğu sürece liranın değer kaybetmesi kaçınılmaz olacaktır.

Ekonomi yan yatacak

Bu duruma bir gecede gelmedik. AKP iktidara geldiği günden beri uyguladığı yanlış ekonomik politikaların bedelini ödüyoruz. Dünyada para bol ve ucuzken Türkiye yüklü miktarda dış kaynak kullandı. Hazine verilerine göre 2018 yılı birinci çeyrek sonunda dış borç stokumuz 466 milyar dolara yükselmiştir. Ancak alınan bu yüklü krediler ekonomide verimli alanlarda kullanmak yerine başta gayrimenkul olmak üzere, alışveriş merkezleri, “dev projeler” gibi üretken ve verimli olmayan alanlara harcanmıştır. Ekonomik sorunların ciddiyetini anlayamayan hükumet hâlâ televizyon kanallarında “Kanal İstanbul”, “Millet Bahçeleri” gibi projelerini anlatıyor. Vatandaşlar millet bahçelerinde yan gelip yatma fırsatı bulamadan ekonomimiz yan yatacak.

Almanya’dan 37 kat daha riskliyiz

Dünya ekonomisinde gelişmekte olan ülkeler aleyhine yaşanan gelişmeler, artan dolar ve avro faizleri, riskli ülkelere olan yatırımcı ilgisinin azalması gibi gelişmelerle birlikte değerlendirdiğimizde bugün yaşanan ekonomik sorunların kaçınılmaz olduğu gerçeği ile yüzleşiyoruz. Perşembe günü itibariyle Türkiye’nin kredi riskinin en temel göstergesi olan CDS puanı (temerrüt risk primi) 370 puana yükselmiştir. Almanya’nın CDS puanının 10 olduğunu dikkate aldığımızda Türkiye’nin Almanya’dan 37 kat daha riskli bir ülke olarak algılandığı gerçeği ile yüz yüze geliyoruz.

Ekonomi yönetimi ise kendi yarattığı bu sorunlarla yüzleşmek yerine sorumluluğu “dış güçlere”, “Türkiye’nin yükselmesini istemeyenlere”, “ Türkiye’nin büyük yürüyüşünü durdurmak isteyenlere” yıkarak kurtulmaya çalışıyor. Ancak gerçekler, siz kabul etmeseniz dahi, önünüzde dağ gibi durmaya devam edecektir.

İzmir’de ev hapsinde tutulan rahip A. Brunson’un serbest bırakılması durumunda edeceği dua da Türkiye ekonomisini düzlüğe çıkarmayacaktır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,966AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Sultangazi’de temizlik işçisine baltalı saldırı

Sultangazi'de belediye temizlik işçisi, hurdacının baltalı saldırısına uğradı. O anlar ise güvenlik...

Siliviri’de hastane yakınındaki yangın panik yarattı

Silivri'de  özel bir hastanenin yanında bulunan tarla yandı. Çok sayıda itfaiye ekibinin müdahale...

Yağmalanan Uzel fabrikasında sopalı nöbet

Türkiye'nin en büyük traktör fabrikasıyken kapısına kilit vurulan sonra da günlerce yağmalanan Uzel...

Nesli tükenmekte olan yaralı porsuk tedavi edilerek doğaya bırakıldı

Siirt’in Tillo ilçesi Taşbalta köyünde köylüler tarafından nesli tükenmekte olan yaralı porsuk...

Sulama kanalına düşen inek, kurtarıldı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde sulama kanalına düşen inek, itfaiye ekipleri tarafından başına bağlanan...

‘Seni Seviyorum Türkiye’ sezonu Datça’da kapatıyor

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın 21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında prömiyer yapan oyunu ‘Seni...

Burhaniyeliler derelerin kirliliğine isyan etti

Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki yazlıkçılar, Üyücek ve Kadıncık derelerindeki kirliliği yol kapatarak...

Cinsel istismara maruz bırakılan 16 yaşındaki kız intihar etti

Bahçelievler'de oturan 16 yaşındaki S.G., 14 Haziran'da kayboldu. Ailesi, emniyete kayıp başvurusu...

Adana-Ceyhan depreminin 21. yıl dönümünde anma töreni

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi, Ceyhan depreminin 21. Yıldönümünde Ceyhan’daki Deprem...

Kızıltepe’de ağaç kıran maganda aranıyor

Mardin Kızıltepe Belediyesi, yeni dikilen ağacı kıran şahısların görüntüsünü sosyal medyadan paylaştı....

Sonraki haber