Anasayfa KÜLTÜR SANAT Bir şey söylemekle yetinmeyin artık bence!

Bir şey söylemekle yetinmeyin artık bence!

Kurtuluş savaşı sırasında bile açık kalan TBMM’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Meclisi olarak kutlanmasını gereksiz buluyorlar. Çok etkili sözlerle kınamak, gerekirse sert sözler kullanarak gericilikle cumhuriyet düşmanlığıyla suçluyorsunuz, iyi.
Aynı Meclis’in Başkanı, Cumhurbaşkanı Başbakan ve Bakanlarla birlikte ertesi gün müthiş bir eğlencenin ev sahipliğini yapınca iyice sert eleştiriler yöneltmek, “hani bayram kutlamak şehitlere karşı saygısızlıktı” diye sormak da bayağı iyiydi.
Ülkenin birçok yerinde; yoksul ailelerin çocuklarını teslim ettikleri vakıfların ne idüğü belirsiz yurtlarında kalan erkek çocuklara, alışverişe gelen kız erkek çocuklarına, dini eğitim almak için geldiği kurstaki çocuklara, okuldaki öğrencilere, evlat edindikleri çocuğa ve aklımıza gelemeyecek daha birçok yerde taciz ve tecavüze uğrayan çocuklar için de epeyce yüksek sesle bir şeyler söylemek hatta öfkeden dilimiz dolanarak haykırmak da gerek doğal ki. Yapıyoruz, iyi.


Altı yaşındaki kız çocuklarının başını örtüp mezarlık eğitimi verilince -15’inde kız ya erde ya yerde- diye kamu kaynaklı kitaplarca cinsel obje olarak tescillenen kız çocuklarının yanında erkek çocukların da saldırıya uğrayıp gitmesini “bir kereden bir şey olmaz” diye geçiştiren yetkiliyi en açık şekilde eleştiriyoruz.

Niye yeniden tetiklendiğini çok da iyi bildiğimiz savaş her gün onlarca çocuğumuzu alıp götürürken ve bu vesileyle ırkçılık alıp başını giderken, futbol maçları faşist saldırganların güç gösterisine dönerken; gözyaşıyla ölenlere rahmet dilemek, yakınlarını ziyaret edip başsağlığı dilemek de doğru kuşkusuz.

Suriye’den gelenler kendi nüfusuyla aynı sayıya ulaştığı için isyan etmeyen tam tersine barış içinde birlikte yaşama örneği veren Kilis’in üzerine IŞİD’in Suriye’den sallanan -17 kişinin ölümüne yüzlerce yaralıya neden olan- roketlere füzelere karşı “abdestsiz sokağa çıkmayın” savunma biçimini öneren Vali’yi de eleştireceğiz tabii ekranlardan.
Bu konuda önemli bir duyuru yapıp “açık alanlarda bulunmayın” diyen Başbakan Yardımcısı da, “roketlerin bilinçli bir şekilde atıldığına ilişkin bilgimiz yok” açıklamasını yapan Cumhurbaşkanlığı sözcüsünü de ihmal etmemek gerekir eleştirilerde.
Güne beşten aza düşemeyen kadın cinayetlerinde takım elbise karşılığı ceza indirimi yapılmasına da ses çıkarmıyor değiliz, ayıplıyoruz.

Bütün bunlar hakkında gereğince açıklamalar yapılıyor. Zaten sesinizi duyurabildiğiniz bir ya da iki kanal, üç gazete var.
Siz söylersiniz biz dinleriz. Hani -bunlar ne diyorlar diye- bizim haber kaynaklarımıza bakan iktidar yanlıları varsa, bu eleştirilerden nasıl utanırlar kim bilir, hemen bilinçlenip yol değiştirirler eminim.
Siz söylemeye devam edin, sokağa çıkmaya cesaret eden birkaç kişiyi de polis gazlar, TOMAlarla ıslatır kolayca.
Şeriat devleti isteği Meclis Başkanı’nca dillendirilirken kendi kendimize bir şeyler söyleyip yakınmaktan, kınamaktan başkaca bir şey yapamaz mı olduk?
Ne oldu Haziran aylarına!.

SON HABERLER

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘S-400’ çıkışı: Zor bir mesele

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD ve Türkiye arasında tartışma yaratan Rusya'dan...