Anasayfa GÜNCEL Bir sonraki seçim yenilgisinde görüşene dek esen mi kalacağız?

Bir sonraki seçim yenilgisinde görüşene dek esen mi kalacağız?

‘Seçim bitti’ dediler, ‘dağılın’… Dağıldık bizler de. Öğrenilmiş çaresizliğimizle içine kapananlar oldu. Kimseyi değil kendini kurtarma planlarını revize edenler oldu. Bir hafta önce motorları maviliklere sürmeyi hayal ederken kendini arama motorlarında ‘yeşil karta nasıl başvurulur?’ yazıp aratırken bulanlar oldu. Bu yolda dönenler oldu, mum gibi sönenler oldu. Bir biz mi kaldık geride?

İnsan, üst üste kaybetme duygusunu yaşamaya başladı mı içsel dengesini koruyabilmek ve düştüğü yerden kalkıp mücadeleye devam edebilmek adına alışkanlıklar kazanıyor. Ben, Ahmet Kaya şarkılarında ya da Yaşar Kemal cümlelerinde geziniyorum mesela.

Mesela, kendimi çeltik ağalarına karşı mücadele veren idealist kaymakam Fikret Irmaklı gibi hissediyorum. Bilirsiniz edebiyatımızın çınarı Yaşar kemal, Teneke eserinde kasabayı yiyip bitiren sıtma illetinin sebebi kontrolsüz ekim yaptıran, gözü doymayan çeltik ağalarını, o ağalara karşı mücadele veren genç kaymakamı ve o kaymakamın nasıl olup da uğruna mücadele verdiği insanlar tarafından yalnız bırakıldığını hatta arkasından nasıl teneke çalınıp sürüldüğünü anlatır. Biz, herkes sağlıklı ve mutlu yaşasın isterken neden arkamızdan teneke çalıyorlar?

Biz neden çatapatla korkutulup evlerde oturtulacak, oturmazsak kovulacak, kovulmazsak içeri atılacak, vurulacak tehdit olarak görünmeye başladık? Ve değecek mi ‘dağılmıyoruz, sizin için, hepimizin çocukları için mücadele etmeyi sürdüreceğiz’ demeye?

Rahat yaşamak, el üstünde tutulmak dururken seni sevenlere çektirdiğin bu acılara değecek mi? Su kaynarken yaklaşmakta olanın kendi sonu olduğunu anlayan kurbağa mıyız yoksa memnuniyetsiz, şükürsüz, kifayetsiz, şuursuz bir güruh muyuz? Böyle bir güruh değiliz elbette ve elbette değer. Değer canım, değer bir tanem aşk için her şeye. Hele ki bu aşk doğruluk aşkıysa. Doğruyu söylemek gerekirse Ahmet Kaya ve Yaşar Kemal’le birlikte gizlice Sezen Aksu şarkılarında gezindiğim de oluyor hala. Bugüne çıkan yola taş döşeyenlere duyduğum tüm öfkeyi O’ndan çıkarmaya kalkıyorum sonra ve Aysel Gürel hatrına dinlemeyi sürdürüp sonra herkesten gizliyorum o şarkıları söyleyeni de sevdiğimi. ‘Kendine güvendiğin için yalancı değilsin. Yalan dolan bilmediğin için yalan karşısında yenileceksin.

Yalanın gücü doğrunun güçsüzlüğünden değildir. Yalan teşkilat kurmuş doğru yalnızdır…

Doğru yenilmeli. Yenilmeyen doğru yenmiş sayılmaz. Doğru yenile yenile öyle keskin bir hale gelmeli ki yüz bin yıl su altında yıkanmış, düzelmiş çakıl taşı gibi…Sen de yenileceksin, yenileceksin, yenileceksin, suyun altındaki taş gibi düzeleceksin. Sonunda da uğurlar olsun! Yolun açık olsun’ dedirtiyor Teneke’nin tellalına Yaşar Kemal. Bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız elbet dostlar. Şimdi bırakalım şu yılgınlığı ve bir sonraki kabus gecesini beklemeden o gece yanımızda olmasını istediğimiz kimler varsa onlara açalım yüreğimizi.

Hemen bugün konuşalım, dayanışalım, ulaşamadığımız kişilere ulaşalım. Büyütelim umudu.

Kimse bizi bir daha öylece orta yerde sahipsiz bırakmasın. Öyle dönüşelim ki kocaman bir umuda kimse bizi bir daha kıramasın…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,110AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

CHP’den avukatlara 23 Haziran eğitimi

CHP İstanbul İl Başkanlığı Hukuk Komisyonu ve Parti Okulu, 23 Haziran’da yapılacak...

Meclis kürsüsünde yalanları abaküsle saydı

Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifi görüşülürken İYİ Parti Isparta Milletvekili...

AKP’li başkanlar gitti israfın faturası kaldı

Politika ServisiAKP’den devralınan belediyelerin israf ve borçları...

Aynı YSK’yle, aynı koşullarda…

YSK, İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı ve neyin çalındığı görüldü....

CHP ‘gerekçeli kararı’ masaya yatırıyor: Haksızlıklar anlatılacak

31 Mart yerel seçimlerinde 11'i büyükşehir, 10'u il olmak üzere 263 belediye...

AKP ile MHP atamalarda da ‘ittifak’ yapıyor: Bahçeli’nin müdürünün eşi ‘daire başkanı’ oldu

Kamuda liyakati bitirme noktasına gelen AKP, tartışmalı atamalarına her gün bir yenisini...

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Sonraki haber