Anasayfa ÖZEL Bir tarafta inşaat bir tarafta eğitim

Bir tarafta inşaat bir tarafta eğitim

İlkokulun bahçesine yapılmak istenen imam hatip binasının inşaatı duvarlarda çatlaklar oluşturdu. İnşaat devam ederken ortaokul öğrencileri apar topar başka bir lisenin binasına taşındı

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Atatürk İlkokulu’nun ve Ortaokulu’nun bahçesinde imam hatip için yapılan inşaat çalışması çatlaklara neden oldu. İlkokul binasında oluşan çatlaklar nedeniyle öğrencilerin Celil Aras Anadolu Lisesi’ne taşınması kararı alındı.

Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Lisesi geçen yıl Beykoz’da başka bir okulun bahçesine yapılmak istenmiş velilerin tepkisi üzerine bu karar hayata geçirilmemişti. Bu yıl da aynı lisenin inşaatı Atatürk İlkokulu’nun bahçesine yapılmak istendi. Eğitim Sen’in itirazlarına rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü karardan geri adım atmadı. İnşaatın yapımına başlanmasının ardından da ilkokulun binasında çatlaklar oluştu. Ardından da ortaokul öğrencileri pazartesi başka bir lisenin binasına taşındı. Öğrenciler 14.20 ve 19.30 arasında ve 5’er dakikalık tenefüslerle ders görecek. Okul bahçesi paravanlarla ortadan bölündü.

Konuyla ilgili Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Kazım Yılancı, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ve okul velilerinden Sibel Azak Küçük BirGün’e konuştu.

Yaşananlardan gerekli ön hazırlıkların sağlıklı yapılmadığının anlaşıldığı ifade eden Yılancı şöyle konuştu: “Aceleyle girişilmiş bu işten eğitim öğretimin olumsuz etkileneceği gün gibi aşikârken böyle bir işe girişmenin bedeli öğrenci, veli ve eğitim emekçilerinin sırtına yüklenmektedir. Bir okulun bahçesine ihtiyaç olmayan imam hatip inşaatı yapmak başlı başına patolojik bir durumdur. Öğrencilerin iş makineleriyle aynı ortamda olmaları, ldoğru değildir.”

“Okulun duvarına hiçbir önlem alınmadan çalışma yapıldığını söyleyen” Nusret Suna ise şunları ifade etti: “En ufak bir şeyde bu bina çökebilir. Temelleri meydanda, hiçbir teknik önlem alınmamış. Yapılan işler yanlış. Şöyle ki; 2018 senesinde buna benzer onlarca olay oldu. Neredeyse her hafta bir okul duvarı, bina çöktü. Biz bunlardan ders almıyoruz. O okulun yanında yapılacak yeni bir inşaat hiçbir teknik önlem alınmadan yapılıyor.

Öğrenci velisi Küçük ise “Biz kendimiz için buraya okul yapılmasını istiyorduk ama imam hatip istemiyoruz. Veliler olarak buna tepkimizi koyduk. Hemen pazar günü aceleyle alınmış bir kararla çocuklarımız oradan alındı” diye konuştu.

***

Eğitim hakkı gözetilmiyor

Veli-der İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Orkide Kuleli: “İmam Hatip Lisesi, geçtiğimiz yıl başka bir okulun bahçesine projelendirilmişti. Bu yıl buraya yapılmak istenmekte ve yine öğrencilerin en temel hakkı olan güvenli ve nitelikli eğitim alma hakları gözetilmemektedir.”

SON HABERLER

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru...

Müdür yardımcısı kendisi için oy derdine düşmüş: Problem çözülürse AKP’nin oyları artar

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinin okul müdürü, okuldaki eğitim kalitesini...

Alper Taş: Ak Parti’liler Beyoğlu’nda halktan kopmuş durumda

Yerel seçimlere 9 gün kala CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın...

CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Akpolat: Katılımcı, şeffaf, örnek belediye yaratacağız

Yerelseçim için geri sayım başladı. İstanbul’un en eski ilçelerinden Beşiktaş’ta CHP’nin 37...