Anasayfa KÜLTÜR SANAT Bir tek sanat eserleri kalıcı

Bir tek sanat eserleri kalıcı

Maria Kılıçlıoğlu’nun, sürrealist ve fantastik öğeler kullanarak ürettiği, düş gücüyle bütünleştirdiği eserleri, 23 Şubat’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık. Kılıçlıoğlu sembollerle ilişkisini, ‘Çünkü sembollerin bir dili var. Şimdi biz nasıl emoji kullanıyoruz ben de sembol kullanıyorum’ şeklinde tanımlıyor

Heykel sanatçısı Maria Kılıçlıoğlu, İş Sanat Kibele Sergisi’nde retrospektif sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu. ‘Evrenin Nabzı’ ismi verilen sergide Kılıçlıoğlu, sanat hayatının ilk eserinden son eserine kadar çok sayıda eserini bir araya getirdi. 8 Ocak’ta açılışı gerçekleştirilen sergi 23 Şubat tarihine ziyaretçilere açık olacak. Kılıçlıoğlu ile sergiyi birlikte dolaştık ve sanatına ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik.

◘ Sergide zamansızlık ilgili kurduğunuz bir çerçeve var. Eserlerinizde ölüm ya da doğuma ilişkin doğrudan bir atıf olmamasına rağmen sonsuzlukla ilgili bir derdiniz olduğunu düşünüyorum. Katılır mısınız?

Ben zamanı bazen yok ediyorum. Zaman mefhumu çalışırken bile zamansızlığın boyutuna başka paralel başka bir dünyaya giriyorum sanki. Geçmişinden, geleceğe, sonsuzluğa sonra başka yere. Dediğiniz gibi zaman akıyor. Ben zamanı çok fazla kullanmıyorum.

◘ Retrospektif bir sergiyi de yine zaman üzerinden yorumlamak mümkün olabilir. İlk işinizden son eserinize kadar nasıl bir değişim içerisindesiniz?

Zamansızlığın değişimini ben başka bir şekilde hissediyorum. Bu dünyada geldiğimiz bir evren var. Küçük bir evren var. Hepimiz bir form içinden geldik. Kısıtlıyız. Form bizi kısıtlıyor. Mümkün olduğu kadar ben bu formu kırmak istiyorum. Çalışırken o formun dışına çıkmak istiyorum. Belki çalışmalarımda bunu hissetmişsinizdir. Ama tabii maddeleştiriyorum. Bir oyun evi gibiyiz ama o oyun çok gerekli. Ben buna inanıyorum, biz bu dünyaya boşuna gelmedik. Hepimiz bir tekamül yaratma sürecindeyiz. Tekamül ettiğimiz zaman başka bir forma giriyoruz. Ondan sonra tekrar edip döneriz. Her şey geçicidir. Hiçbir şey kalıcı değildir. Bir tek sanat eserleri kalıcıdır.

◘ Batı’da doğmuş ve Doğu’da sanatını yeşertmiş biri olarak gerek teknik, gerek hayal dünyanız açısından nasıl bir değişim oldu?

Her şey değiştiği gibi teknoloji çok değişti. Ben onu da kullanmaya başladım. Yeni malzemelerde kullanmaya başladım. Gönlüm istiyor ki tüm dünyanın malzemesini kullanayım. Ama bu kolay değil. Çünkü bronzun 40 sene üzerinde çalışıyorum ve hala devam ediyorum. Bronzu bırakacağım değil ama yeni fikirlerim var. Işıklı temalarım var. O malzemeleri de tatmak istiyorum. Ama zamanlama gerekiyor. Her şeyi tanımam gerekiyor. Tanımadan, bir şey hissetmeden çalışamıyorum. Bu zaman da alıyor. Çok derin bir felsefe de gerekiyor. Çok kitap okuyorum. Araştırıyorum. Araştırma ruhum var. Ve ne kadar geleceğe daha çok gidiyorsak geçmişe bizi götürüyor. Müthiş bir hafıza var. Bunu unutmuşuz. Daha iyi anlamak için bizi geçmişe götürüyorlar. Yeniden sayfalar açmaya başlıyoruz. Göbeklitepe’ye bakın çözemiyoruz. Ne olduğunun farkında değiliz, sadece tahmin ediyoruz. Ama ne olduğunu görmüyoruz. Kalbimle daha çok hissediyorum.

◘ Sovyetler’de doğmuş, Sovyetler’in yıkılışına da İstanbul’da tanık olmuş biri olarak Doğu Avrupa disipliniyle Doğu disiplini arasında nasıl bir geçiş yaptınız?

Bizde rejim değişikliği vardı. Ben o rejimde doğdum, sonra değişti. Ama o rejimin iyi tarafları da vardı tabii çok zor tarafları da vardı. Ben en yumuşak taraflarını yakaladım. Ben en son nesilim. Benden sonra o rejim bitti. Bir şey vardı çok avantajlı olan. O da sanata çok önem vermeleriydi. Bize disiplin ürettiler. Orada bunun faydası var. ‘Ne yaparsanız yapın, disiplinli yapın’ felsefesi hâkimdi. Ben bunu öğrendim. İster şair olun ister müzisyen olun disiplin olmayınca bir şey olmuyor. Bu rejimden aldığım budur. Burada da çok zordu benim için başka bir ülke başka bir rejim vardı. Fakat güzel sanatlara girdiğim için arkadaşlarım sanatçıydı. Beni güzel kucakladılar. Burada da çok zor günler darbeler falan. Ama atlattık ve burada da beni disiplin kurtardı. Hep söylüyorum Türkiye’yi çok seviyorum. İnsanlar kendi kendilerini yönetiyorlar. Dıştan bir şey gelirse birlik oluyoruz ama yoksa herkes kendini yönetiyor. Bambaşka bir dünya içerindeyiz burada. Hiçbir rejime benzetilemez. Buranın kendi kanunları var. Bu da beni çalışmak için cezbetti.

◘ Çalışmalarınızdaki bazı sembolleri sormak istiyorum. Kırlangıç, şeytan gibi modeller var.

Sembolleri çok seviyorum. Çünkü sembollerin bir dili var. Şimdi biz nasıl emoji kullanıyoruz ben de sembol kullanıyorum. O dönemde semboller çok önemliymiş. Kırlangıç doğanın bir parçasıdır. Ben onu doğa için kullanıyorum. Özgür bir semboldür, genç bir fikirdir. Bazen sembolleri kendim yaratıyorum.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...