Anasayfa KÜLTÜR SANAT Bir tek sanat eserleri kalıcı

Bir tek sanat eserleri kalıcı

Maria Kılıçlıoğlu’nun, sürrealist ve fantastik öğeler kullanarak ürettiği, düş gücüyle bütünleştirdiği eserleri, 23 Şubat’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık. Kılıçlıoğlu sembollerle ilişkisini, ‘Çünkü sembollerin bir dili var. Şimdi biz nasıl emoji kullanıyoruz ben de sembol kullanıyorum’ şeklinde tanımlıyor

Heykel sanatçısı Maria Kılıçlıoğlu, İş Sanat Kibele Sergisi’nde retrospektif sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu. ‘Evrenin Nabzı’ ismi verilen sergide Kılıçlıoğlu, sanat hayatının ilk eserinden son eserine kadar çok sayıda eserini bir araya getirdi. 8 Ocak’ta açılışı gerçekleştirilen sergi 23 Şubat tarihine ziyaretçilere açık olacak. Kılıçlıoğlu ile sergiyi birlikte dolaştık ve sanatına ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik.

◘ Sergide zamansızlık ilgili kurduğunuz bir çerçeve var. Eserlerinizde ölüm ya da doğuma ilişkin doğrudan bir atıf olmamasına rağmen sonsuzlukla ilgili bir derdiniz olduğunu düşünüyorum. Katılır mısınız?

Ben zamanı bazen yok ediyorum. Zaman mefhumu çalışırken bile zamansızlığın boyutuna başka paralel başka bir dünyaya giriyorum sanki. Geçmişinden, geleceğe, sonsuzluğa sonra başka yere. Dediğiniz gibi zaman akıyor. Ben zamanı çok fazla kullanmıyorum.

◘ Retrospektif bir sergiyi de yine zaman üzerinden yorumlamak mümkün olabilir. İlk işinizden son eserinize kadar nasıl bir değişim içerisindesiniz?

Zamansızlığın değişimini ben başka bir şekilde hissediyorum. Bu dünyada geldiğimiz bir evren var. Küçük bir evren var. Hepimiz bir form içinden geldik. Kısıtlıyız. Form bizi kısıtlıyor. Mümkün olduğu kadar ben bu formu kırmak istiyorum. Çalışırken o formun dışına çıkmak istiyorum. Belki çalışmalarımda bunu hissetmişsinizdir. Ama tabii maddeleştiriyorum. Bir oyun evi gibiyiz ama o oyun çok gerekli. Ben buna inanıyorum, biz bu dünyaya boşuna gelmedik. Hepimiz bir tekamül yaratma sürecindeyiz. Tekamül ettiğimiz zaman başka bir forma giriyoruz. Ondan sonra tekrar edip döneriz. Her şey geçicidir. Hiçbir şey kalıcı değildir. Bir tek sanat eserleri kalıcıdır.

◘ Batı’da doğmuş ve Doğu’da sanatını yeşertmiş biri olarak gerek teknik, gerek hayal dünyanız açısından nasıl bir değişim oldu?

Her şey değiştiği gibi teknoloji çok değişti. Ben onu da kullanmaya başladım. Yeni malzemelerde kullanmaya başladım. Gönlüm istiyor ki tüm dünyanın malzemesini kullanayım. Ama bu kolay değil. Çünkü bronzun 40 sene üzerinde çalışıyorum ve hala devam ediyorum. Bronzu bırakacağım değil ama yeni fikirlerim var. Işıklı temalarım var. O malzemeleri de tatmak istiyorum. Ama zamanlama gerekiyor. Her şeyi tanımam gerekiyor. Tanımadan, bir şey hissetmeden çalışamıyorum. Bu zaman da alıyor. Çok derin bir felsefe de gerekiyor. Çok kitap okuyorum. Araştırıyorum. Araştırma ruhum var. Ve ne kadar geleceğe daha çok gidiyorsak geçmişe bizi götürüyor. Müthiş bir hafıza var. Bunu unutmuşuz. Daha iyi anlamak için bizi geçmişe götürüyorlar. Yeniden sayfalar açmaya başlıyoruz. Göbeklitepe’ye bakın çözemiyoruz. Ne olduğunun farkında değiliz, sadece tahmin ediyoruz. Ama ne olduğunu görmüyoruz. Kalbimle daha çok hissediyorum.

◘ Sovyetler’de doğmuş, Sovyetler’in yıkılışına da İstanbul’da tanık olmuş biri olarak Doğu Avrupa disipliniyle Doğu disiplini arasında nasıl bir geçiş yaptınız?

Bizde rejim değişikliği vardı. Ben o rejimde doğdum, sonra değişti. Ama o rejimin iyi tarafları da vardı tabii çok zor tarafları da vardı. Ben en yumuşak taraflarını yakaladım. Ben en son nesilim. Benden sonra o rejim bitti. Bir şey vardı çok avantajlı olan. O da sanata çok önem vermeleriydi. Bize disiplin ürettiler. Orada bunun faydası var. ‘Ne yaparsanız yapın, disiplinli yapın’ felsefesi hâkimdi. Ben bunu öğrendim. İster şair olun ister müzisyen olun disiplin olmayınca bir şey olmuyor. Bu rejimden aldığım budur. Burada da çok zordu benim için başka bir ülke başka bir rejim vardı. Fakat güzel sanatlara girdiğim için arkadaşlarım sanatçıydı. Beni güzel kucakladılar. Burada da çok zor günler darbeler falan. Ama atlattık ve burada da beni disiplin kurtardı. Hep söylüyorum Türkiye’yi çok seviyorum. İnsanlar kendi kendilerini yönetiyorlar. Dıştan bir şey gelirse birlik oluyoruz ama yoksa herkes kendini yönetiyor. Bambaşka bir dünya içerindeyiz burada. Hiçbir rejime benzetilemez. Buranın kendi kanunları var. Bu da beni çalışmak için cezbetti.

◘ Çalışmalarınızdaki bazı sembolleri sormak istiyorum. Kırlangıç, şeytan gibi modeller var.

Sembolleri çok seviyorum. Çünkü sembollerin bir dili var. Şimdi biz nasıl emoji kullanıyoruz ben de sembol kullanıyorum. O dönemde semboller çok önemliymiş. Kırlangıç doğanın bir parçasıdır. Ben onu doğa için kullanıyorum. Özgür bir semboldür, genç bir fikirdir. Bazen sembolleri kendim yaratıyorum.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,723AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tehdit: Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

AKP' Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya ve TV...

HDP’den AA ve İHA’nın servis ettiği ‘Abdullah Öcalan’ haberine yalanlama

Abdullah Öcalan'ın 23 Haziran seçimleri için HDP'ye yönelik "Tarafsız kalın" çağrısı yaptığı...

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

ÖSYM Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin...

İmamoğlu’ndan Yıldırım’a ‘Sayıştay raporu’ yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na Çatalca...

Beşiktaş, Umut Meraş için Bursaspor ile anlaştı

Yeni sezon transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş'ta yönetim, Adriano'dan boşalan sol bek mevkisine...

Binlerce İBB personeli AKP adına sandık müşahidi yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait iştirak şirketlerinde çalışan personel ve taşeron işçiler 23 Haziran seçimleri...

ABD Senatosu’ndan ‘Suudi Arabistan’ kararı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını...

İran: ABD’nin saldırganlığını BM’ye taşıyacağız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran'ın sınırlarını,...

Bakaya ve yoklama kaçağı 460 bin kişi bedelliden yararlanacak

Askerlik süresini altı aya indiren, bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik...

ABD: S-400’ler üzerinden Türkiye’ye yaptırım uygulamak geçerli bir seçenek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi almasıyla ilgili bir açıklamada...

Sonraki haber