BirGün, bir arada, birlikte

Hafta sonu Antakya’da BirGün Okur İnisiyatifi’nin toplantısındaydık. Türkiye’nin birçok yerinde kendi aralarında örgütlenen BirGün okurları bu toplantıları düzenliyorlar. Gazetenin yazarları bu toplantıların bir bölümüne katılıyor. Ama okur inisiyatifleri asıl toplantılarını düzenli olarak kendi aralarında yapıyorlar.

BirGün okur inisiyatifleri kendi yaşadıkları bölgelerde bir yandan gazetenin satış, dağıtım, abonelik süreçlerini yönetirlerken, belli aralıklarla da gazete çalışanlarını toplantılara çağırarak karşılıklı etkileşimlerle gazetenin çizgisini belirliyorlar. BirGün okurları sessiz sedasız gibi görünse de bir dip dalgası olarak yeni türden bir muhalefet ve toplumsal örgütlenme biçimini hayata geçirmeye başlamış durumda.

Antakya’da Halit Ertürk, Özgür Tıraş, Ekrem Deveci, Bülent Oymak ve Emin Nerguz yürütüyor çalışmaları. Birbirinden farklı siyasi görüşleri ya da aidiyetleri olan kişileri biraya getiren bu toplantılar gazetenin kendisini gözden geçirmesini, yenilemesini sağlayan kaynaklar olmaya başlıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında patlayan bombalar çok sayıda işlevin yanında alçakça bir stratejiyi de uygulamaya çalışıyor. Her biri tekil bireylerden oluşan halkı birörnek bir korkunun etkisinde aynılaştırmayı amaçlıyor. Böylece patlayan bombalar tıpkı çoban köpeklerinin koyunları sürü halinde bir hedefe yöneltmesi gibi insanları sürüleştirmeye uğraşıyor. Tekilliklerini unutan ve güruhun içinde kimlikleri silinerek aynılaşmalarını ve korku içinde bir güce doğru itilmelerini sağlamak. Korkunun, dehşetin hüküm sürdüğü zamanlarda insanlar birey olmaktan çıkıp, korunmak için en güçlüye doğru yönelme eğilimi gösterirler. Çok insani ama aynı oranda insanlıkdışı bir amaca hizmet eder bu özellik.


Ya bendensin ya da düşman ikilemi de tam da bu durumun karşılığıdır. Düşman tanımının sınırları belirsizleştirilir ve aslında ondan olmadığında sadece düşman haline getirilir. İktidar ve medyasının CHPHDPPKKDHKPCFETÖ diye kısaltmaları bir araya getirip kullanması da bu yüzdendir. Bu strateji muhaliflerin hayır biz onlarla bir değiliz diye kendilerini ayrıştırmak için çabalamasına neden olur. Kısa süre içinde muhalefet grupları birbirleriyle benzerliklerini ortadan kaldırmak için birbirlerini eleştirmeye başlarlar. CHP kendisini HDP’den ayrıştırmak için HDP’yi eleştirir olur. Bu strateji sadece iktidarın gücünü artırarak sokaktaki insanın sınırları kesin çizgilerle belirlenmiş ve gücü elinde tuttuğunu şiddetle gösterene doğru eğimlenmesine neden olur.

BirGün Okur İnisiyatifleri bu iktidar stratejisini boşa çıkarmak için çok elverişli bir alan açıyor. BirGün’ün hakikat haberciliği çevresinde farklı siyasi gruplar kendilerine temsil olanağı buluyorlar. Böylece farklılıklarını koruyarak bir arada muhalefet etme yollarını tartışabilmek için birlikte olabilmeye başlıyorlar.

Bu anlamda Gezi’nin BirGün’e yüklediği sorumluluğu şimdi BirGün okurları bir tür yetkiye çevirerek pratiğe dönüştürüyor.

Bir arada, birlikte BirGün mutlaka…

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,736TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Türkiye Varlık Fonu: Satışla ilgili hiçbir gündem bulunmuyor

Türkiye Varlık Fonu, fonun satılmasının gündemde olmadığını bildirdi.

Odunpazarı’nda BirGün yazarları ile buluşma etkinliği

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde BirGün yazaları Ayşenur Arslan ve İrfan Değirmenci, "BirGün Yazarları...

CHP’li gençler ‘Can verenler için’ kan verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Gençlik Kolları, Kızılay işbirliğiyle “CAN VERENLER İÇİN KAN...

İzmir’de ‘Güzel günler buluşması’

İzmir’de İrfan Değirmenci’nin de katılımı ile “Güzel günler buluşması” düzenleniyor.

Türk Telekom hakkında soruşturma kararı

Rekabet Kurulu, piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal edip etmediğinin tespiti...

ÖDP’den işsizliğe karşı 10 maddelik çözüm önerisi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) rekor seviyede artış gösteren işsizlik ile ilgili...