BirGün minibüsü Samsun’da: Bir daha 7 Haziran
17.06.2018 08:13 GÜNCEL
Yerel seçimler ve 2002 seçimleri dışında oy oranı yüzde 60’ın altına düşmeyen AKP için sandık bu kez zorlu. 7 Haziran’da AKP’nin yüzde 52.93’e düşen oy oranının altına düşeceğini iddia eden muhalefetin sloganı “Bir daha 7 Haziran…”

NURCAN GÖKDEMİR

AKP’nin yüzde 44.8’lik oy oranına karşın kentin 9 milletvekilinden 7’sini kazandığı 2002 seçimlerinden bu yana Samsun her zaman iktidar partisinden desteğini esirgemedi. 7 Haziran’daki yüzde 52.93’lük oy ile tarihi bir gerileme yaşayan AKP, bunun dışında hep yüzde 60’ın üzerinde bir oy oranı ile Samsunlu seçmenin çoğunluğunun desteğini aldı. 7 Haziran’da yaşanan büyük düşüşün ardından 1 Kasım’da oylarını yeniden yüzde 63.5’e çıkartarak moral bulan AKP, 6 milletvekilliğini birden kazandı. Devlet Bahçeli’nin sürpriz çıkışı ile yeniden seçim atmosferine giren Türkiye için, Samsun her zaman olduğu gibi gösterge illerin başında geliyor. İlde yanıtı aranan sorular; “AKP’ye oy desteği sürecek mi?”,

“Cumhur İttifakı son seçimlerdeki oy toplamına ulaşabilecek mi?”, “MHP’den İYİ Parti’ye ne kadar oy kayacak?”, Milletvekili dağılımı AKP 6, CHP 2, MHP 1 olarak kalabilecek mi?”

2015 yılında yapılan iki seçim ve referandumda olduğu gibi yine seçim kampanyasını gözlemek, sonuçları tahmin etmek için bir kez daha 1.3 milyonluk nüfusu ile Karadeniz’in yedi ilindeki kadar seçmenin bulunduğu Samsun’dayız…

AKP’nin bürosu yok
Samsun’da seçim çalışması yapan basın mensuplarının ilk durağı olan Çiftlik Caddesi bu kez farklı bir görüntü ile karşılıyor bizi. Geçmiş seçimler ve referandumda iktidar partisi olmanın da avantajı ile en canlı seçim kampanyasını yürüten, en çok seçim bürosu ve seçim araçlarına sahip olan AKP’nin bu kez caddede izi yok. CHP ve İYİ Parti, caddenin her iki ucunda açtığı seçim büroları ile ramazan ayı olmasına karşın canlı bir seçim kampanyası yürütürken AKP, sadece büro değil afiş, bayrak ve pankartla da yok. Samsunluların büyük bölümünün her gün bir şekilde yolunun düştüğü bu caddede AKP’nin seçim çalışması yapmama nedenini anlamaya çalışırken aldığımız yanıtların tümü şaşırtıcı, “Esnaf dükkân vermemiş” ya da “Sadece burada değil hiçbir yerde çalışmıyorlar, seçimi bir şekilde garantilemişler herhalde” veya “Bir düşündükleri var galiba, seçim yapılmayacak diyorlar...”

19 yıllık başkan sürprizi
Samsun’un milletvekili aday listesinin ilk sırasında Sağlık Bakanı Ahmet Demircan yer alıyor. Sevilen bir isim olduğu söylenen Demircan’ın ardındaki isim ise herkes için sürpriz oldu. Samsun’un 19 yıllık Belediye Başkanı olan Yusuf Ziya Yılmaz, FETÖ tartışmalarına konu olan bir isim. Kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle de tepki çeken Yılmaz’ın siyaset dışı kalacağı beklenirken ikinci sıradan milletvekili adayı gösterilmesi büyük sürpriz olmuş.

Yılmaz’ın ardından aldığı kamu ihaleleri ile adı “İhale kraliçesi”ne çıkan ve iki dönem üst üste milletvekili seçilen Çiğdem Karaaslan geliyor.

AKP listesinin en tartışmalı ismi dördüncü sıra adayı milletvekili Fuat Köktaş. Bu yıl küme düşerek Samsunlulara büyük üzüntü yaşatan Samsunspor’un eski Başkanı Köktaş, bu nedenle tepkilerin odağında. Köktaş’ın ismi, takımın küme düşmesinde büyük etkisi olduğu söylenen borçlarla birlikte anılıyor.


birgun-minibusu-samsun-da-bir-daha-7-haziran-475704-1.

Cumhur İttifakı “boşuna”
Birçok yerde olduğu gibi Samsun’da da AKP-MHP İttifakı’nın oya tahvil olmayacağı görüşü hâkim. MHP’lilerin seçim çalışması yapmadığı, iki parti arasında geçmişten bu yana var olan sorunların, MHP’nin oylarının yarısına yakınını İyi Parti’ye kaptırmasının bu ittifakı anlamsız kıldığı anlatılıyor.

CHP sahada
Kampanyanın en çok çalışan partisi CHP. CHP’liler seçilmesi garanti olan ilk sıradaki adayları Kemal Zeybek’ten, seçilmesi mümkün görünmeyen beşinci sıradaki adayı Mehmet Özdağ ve dokuzuncu sıra adayı Işık Özkefeli’ye kadar tüm gücüyle sahada. Kadınların, gençlerin girip çıktığı, afişlerin, bildirilerin paket paket taşındığı İlkadım İlçe Başkanlığı’nda, Başkan Fatih Türkel’le buluştuk. Odası tıklım tıklım dolu olan Türkel, genç bir siyasetçi. CHP’nin çok uzun yıllardır iki milletvekilinden fazla kazanamadığı Samsun için üçü garanti görüyor, “Dördü zorlarız” iddiasında bulunuyor. Muharrem İnce’nin adaylığının yarattığı rüzgarın Samsun’u da olumlu etkilediği, kampanyasına 19 Mayıs gününde Samsun’dan başlaması ile gururlandıklarını anlatıyor, CHP’liler…

Kemal Zeybek, çok uzun yıllardır kent siyasetinin içinde sevilen bir isim. Seçilmesi kesin olmakla birlikte köy köy, mahalle mahalle gezen Zeybek, Ordu mitinginde Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye eşlik ettikten sonra bize “Bu seçimin kazananı biz olacağız” diyor.

birgun-minibusu-samsun-da-bir-daha-7-haziran-475705-1.
CHP İlkadım İlçe Başkanlığı


Daha önce de aday olan ancak seçimi kıl payı kaybeden Neslihan Hancıoğlu, enerjisi ile kampanyanın dinamolarından.
Saadet Partisi kontenjanından üçüncü sıradan aday gösterilen Hüseyin Şahin, ne parti örgütünün ne de CHP’lilerin tanıdığı bir isim. En az üç milletvekilliğini kesin gördüklerini söyleyen CHP’lilere yönelttiğimiz “Üçüncünün Saadet’ten olması sizi rahatsız etmiyor mu?” sorusuna kesin bir yanıt alamıyoruz. Seçim bürosundaki partililer sessiz kalmayı tercih ederken sadece bir CHP’li “Adam daha Samsun’a bir kez geldi. Kimse tanımıyor, sorduk, yurtdışındaki seçim içi çalıştığı söylendi” demekle yetiniyor.

Nükleer karşıtı çalışmalarıyla Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı eski TMMOB EMO Şube Başkanı Mehmet Özdağ eşi ile birlikte Samsun’da ayak basılmadık yer bırakmama kararlığında. Kampanya başladığı günden bu yana kilo verdiğini söyleyen Özdağ, “Seçilme şansınız zayıf?” dediğimizde “Siyaseti kendimiz için yaparsak bir anlamı kalır mı?” sorusuyla karşılık veriyor.

İYİ Parti’ye kaza darbesi
Seçim kampanyasına hızlı ve erken başlayan İYİ Parti, talihsiz bir kaza yaşadı. Aday tanıtım toplantısı için Ankara’ya giden İl Başkanı Ömer Süslü, milletvekili adayları İbrahim Özyer ve Önder Fatih Şenol’un bulunduğu araç yolda kaza yaptı. Kaza sonucu Özyer ağır bir şekilde yaralanırken İl Başkanı Süslü’nün de omurunda kırık meydana geldi. Araçta bulunanların tedavisinin hala sürdüğü, bu nedenle de kampanyanın istenilen şekilde yapılamadığı anlatıldı. Buna karşın İYİ Partililer bir milletvekili ile parlamentoda temsil edileceklerine inanıyorlar.

birgun-minibusu-samsun-da-bir-daha-7-haziran-475706-1.
HDP’liler oylarını artıracaklarından emin​

“Tayyip’ten de kötü değiller ya”
Kampanyanın en çok güçlük yaşayan grubu HDP’liler. Her dönem sağın kalesi durumunda olan Samsun’da çalışma yapmanın zorluklarını anlatıyorlar. Eş Başkanlar Çevdet Bakın, Nuray Bedirkurum ve ilk sıra adayları akademisyen Oya Yağcı ile seçim çalışması için gittikleri Bafra ilçesinden dönüşlerinde buluştuk. Halkın kendilerini nasıl karşıladıklarını sorduğumuzda, büyük bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını anlatan HDP’liler, daha çok devlet kaynaklı engellemelerden yakınıyor. Halkın yaklaşımını Nuray Bedirkurum yaşadıkları bir olayı aktararak anlatıyor. Bir köyde yaşlı bir kadının HDP’li olduklarını duyduğunda yanındakilere “Tayyip’ten de kötü değiller ya “dediğini anlatan Nuray Bedirkurum, bu kampanyada artık projelerini anlatma fırsatı bulduklarını söylüyor sevinçle. Aday Oya Bağcı ise HDP’nin artık Türkiye partisi haline geldiğine tanıklık ettiklerini vurgularken eş başkan Cevdet Bakın, Türkiye’de sol sosyalist kesimlerin teklik iddiasından vazgeçerek bir araya gelmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“AK Parti’ye değil Erdoğan’a”
“İşsizlik ve şehitler”… “Hayatınızda memnun musunuz?” sorusuna yurttaşların verdiği yanıtlar ağırlıklı olarak böyle. 26 yaşında olduğunu, üniversite mezunu olmasına karşın iş bulamadığını anlatan Hüseyin, “Daha önce MHP’ye oy verdim ama Akşener nasıl olur merak ediyorum. İnşaatlarda çalışıyorum daha çok, ama Suriyeliler geldikten sonra o da kalmadı, çünkü onlar daha ucuza çalışıyor. Bir şeyler değişsin artık, istiyorum dayanacak gücümüz kalmadı” diyor.

Ankara-Samsun Karayolu üzerinde meyve satan 28 yaşındaki Ahmet, “Oyum Erdoğan’a” diyor. AKP’lilerin isimlerinin yolsuzluğa, FETÖ’cülüğe karıştığını bildiğini de belirten Ahmet, “Ben zaten AKP’ye değil Erdoğan’a veriyorum” sözleriyle desteğini dile getiriyor. Ahmet’in düşüncelerindeki karışıklığı ise şu sözleri gösteriyor, “Çalıyorlar diyorlar kim çalmadı ki... Ama bunlar çalışıyor, şu yoldan iki araba yan yana geçemezdi şimdi dört şerit oldu. Muharrem İnce gelse ihaleleri yakınlarına vermeyecek mi, herkes aynı şeyi yapıyor. Babam ‘Çalmayan bir tek Karaoğlan vardı’ diyor.”

“7 Haziran havası var”
Kısa süreli seyahatlerle yapılan tahminlerin inandırıcılığının bulunmadığının farkında olarak uzun yıllardır Samsun’da gazetecilik yapan Gülsüm Atik’ten merak edilen soruların yanıtlarını istedim. Samsun’da 7 Haziran havası hissettiğini anlatan Atik, 16 Nisan Referandumu’nda AKP ve MHP’nin oy oranının toplam oylarının altında kaldığını anımsatarak, Cumhur İttifakı’nın da 24 Haziran’da böyle bir sonuçla karşı karşıya kalabileceği tahmininde bulunuyor. İktidar partisinin artık oy deposu olan yoksul kesimlerde, köylerde de tartışılmaya başlandığının altını çizen Atik’in seçim tahmini ise şöyle: “4 AK Parti, 3 CHP, 1 MHP, 1 İYİ Parti.”

Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı “bisikletli mitinginde” Muharrem İnce’nin önceki kampanya dönemlerine göre daha büyük bir kalabalık topladığı, Meral Akşener’in de biraz daha az olmakla büyük bir kalabalığa seslendiğini anlatan Samsunlular yarın Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı mitingi bekliyor merakla...Erdoğan’ın şimdiye kadar hep görkemli bir topluluğa konuştuğu, bu mitingteki katılımın sonuçlara ilişkin daha kesin tahmin yapma olanağı vereceği söyleniyor.