Anasayfa BİRGÜN PAZAR BirGün Pazar'da bu hafta kadınların sesi ve sözü var!

BirGün Pazar’da bu hafta kadınların sesi ve sözü var!

Merhaba,

Bu hafta, BirGün Pazar’ın 16 sayfasında da kadınların sesi ve sözü var.

Evet, iki gün önce, 8 Mart’ta tüm baskılara ve engellemelere rağmen sokakları mora boyayan isyanın sahiplerinin sözü… İspanya’da yapılan bir araştırma diyor ki, kendilerini artık feminist olarak tarif eden genç kadınların, eşitlik mücadelesi veren toplumsal hareketlere dahil olma oranları arttı. Biz de bu sayımızda Türkiye’de 8 Mart alanlarındaki kadınlara bu isyana ne zaman ve nasıl katıldıklarını sorduk. Bu isyanın izini sürmek istiyoruz, Boğaz Köprüsü’nden ‘Kadınlar Durursa Dünya Durur’ diyen isyanın, Sivas’tan Artvin’e; Uşak’tan Antalya’ya; Eskişehir’den İzmir’e rüzgâr gibi esen isyanın, bir cadde değil tüm İstanbul bizim diyen isyanın…

“Kadın inadımız tuttu” diyerek direnen kadınların sözü var… Sendikalı oldukları için işten çıkartılan, bir yanda emekleri ve hakları için direnirken yaşamlarının ta kendisinin bir direniş olduğunu fark ederek güçlenen ve güç veren kadınların…

Kadınların yaşamının ta kendisi bir direniş oldukça da izini sürdüğümüz isyan pek çok kapıyı açıyor… Bunları da birlikte düşünelim tartışalım istedik -eksik kalan pek çok noktayı, daha birçok konuyu daha sonraki BirGün Pazar eklerinde birlikte tartışmak umuduyla- kentte toplumsal cinsiyet eşitliğinden kentin sahibi kadınların isteklerine; Arjantin’de yeşil mendillerle kürtaj hakkı için direnen kadınların taleplerinden Türkiye’deki duruma; gıda egemenliğinden feminist greve…

Geçen sene 8 Mart’tan bu yana BirGün Pazar’ın sayfalarına şöyle bir baktığımızda, toplumsal yaşamın dini kurallara göre belirlendiği, eğitim başta olmak üzere tüm kamunun cemaatlere teslim edildiği Türkiye’den hayatlarımzı kuşatan bu karanlığa karşı mücadelenin önemini bir kez de başka bir ülkede başka kadınların sesinden, Suudi Kadınlar kurdukları feminist radyoyu anlattıkları, “İslam, özünde ataerkildir, kadınlara ve erkeklere eşit davranmaz ve feminizmin başarmayı amaçladığı şeyin tam tersidir. Feminizim neden politiktir? Basitçe, kadına yönelik baskı sistemiktir ve devlet tarafından kurulur ve uygulanır. Bu nedenle, siyasi sisteme karşı mücadele etmeyen herhangi bir feminist hareket hiçbir yere gitmeyecektir.” cümleleriyle okuduk.

Brezilya’da Bolsonaro’ya #Elenao diyen kadınların yarattığı hareketi okuduk, sadece Brezilya’da değil tüm dünya için feminist hareketin neofaşist iktidarlar karşsında kurduğu barikatların özelliklerine atıfla … “Breziya’daki bu hareketi, başka birçok ülkede, feminist hareketin yükselen sağ karşısında toplumsal muhalefetin öncülüğünü yapan; kadınların talepleri ile neoliberalizm ve emperyalizme karşı mücadeleyi kesiştirerek etkili olan; çeşitli meclisleşme zeminleri yaratan örnekleri ile birlikte düşündüğümüzde bu büyük potansiyelin dünyanın her yerinde kendisini gösterdiğini ifade edebiliriz.”

Kadınların itirazının, erkek adalete karşı isyanının, ısrar, mücadele ve dayanışmanın önemini okuduk birlikte… “Şule Çet davasında, kadınlar sahip çıkmasa idi, bu ölümün de üstü örtülecekti. Kadınlar sahip çıktı ve soruşturma aşamasında kapatılmaya çalışılan bir olay, bir davaya dönüştü. Hukukta ‘kamu vicdanının tatmin edilmesi diye bir kavram vardır. Üstünkörü bir soruşturma ile olayın üstünün örtülmesi, kadınların vicdanını da, kamu vicdanını da rahatsız etti. Kadınların itirazı sayesinde, sonunda tecavüz ve cinayet iddiasıyla kamu davası açıldı.”

“Bugün üniversiteleri savunmak aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmaktır. . Üniversiteler kadınların onlara çizilen sınırları aşacağı, eşitliği deneyimleyeceği, bu deneyimi toplumun tamamına aktarabileceği ilişkiler ağı olduğu için YÖK var! AKP’nin kendini kurduğu zemini ayağının altından çekebilecek yegâne güç kadınlar olduğu için projeler iptal ediliyor. YÖK sadece işlevini yerine getiriyor” cümleleri ile okuduk, YÖK’ün “mütenasip” bulmadığı toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerinin önemini, eşitlik mücadelesinin üniversiteleri savunmak için vazgeçilmezliğini, mütenasip olmayan YÖK’tür diyerek.

Düşüncelerinden dolayı bin yıllar önce gemileri yaktığını, şarklarını halk için söylediğini ifade eden; çizgilerden özgürlüğü yakalamaya çalışan kadın sanatçıları okuduk. Direnişlerini anlatan kadınların seslerinden umudumuzu tazeledik.

#10yearschallenge etiketinde türbanlarını çıkarttıktan sonraki fotoğraflarını paylaşan kadınların “O zaman ilk kez başım üşüdü… Rüzgarı saçlarımda ensemde hissettim o his o kadar güzeldi ki anlatamam” cümlelerinin cesaretiyle yazılmış bir yazıdan, “Rüzgara birlikte dokunmak için verilen mücadelenin birçok biçimini birlikteliklerinden güç alarak deneyimliyor kadınlar uzun süredir, hayır diyorlar, şarkılar söylüyorlar, yürüyorlar, kahkaha atıyorlar, durduruyorlar, öfkeleniyorlar, dalga geçiyorlar, hayaller kuruyorlar, itaat etmiyorlar…” cümlelerini okuduk. Ki bu cümleleri sadece okumadık bu 8 Mart’ta ve 8 Mart’a giden günlerde bir kez daha gördük, izledik, heyecanlandık, umutlandık… Bir rüzgar hepimize yeniden dokundu.

Bu sayı, bu rüzgarı yeniden birlikte konuşmak, tartışmak; bizlere gösterdiği yeni olasılıklara birlikte bakmak; BirGün Pazar’ın bundan sonraki sayılarında sözümüzü, sesimizi paylaşmak ve çoğaltmak için bir çağrı da olsun aynı zamanda.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,955AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

“Karadeniz doğal afetlerle boğuşuyor ama ders alan yok”

Doğu Karadeniz'i son 15 yılda esir alan hidroelektrik santrallerinin (HES) ekolojiye verdiği...

İmamoğlu CNN’e konuştu: İlk işim yolsuzluk iddialarını araştırmak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tartışmalı geçen seçim ve ardından yaşanan...

Hikmet Dönmez ve Bağdat Ulusoy, sevenleriyle buluşuyor

Şair Hikmet Dönmez ve Bağdat Ulusoy, sevenleriyle bir araya gelerek kitaplarını imzalayacak.

Yaya geçidini kullanmayan yayalara para cezası

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, trafik ekipleri yaya geçidini kullanmayan 38 kişiye 4 bin...

Menemen’de ‘Nostaljik Sinema Günleri’ başladı

Menemen Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen “Nostaljik Sinema Günleri” başladı.

“Rusya, S-400’lerin teslimatına yüzde 99 hazır”

Rusya Devlet Savunma Sanayisi Şirketi Rosoboronexport'un Başkanı Aleksandr Miheyev, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada,...

Ormanlık alanda kafatası ve çok sayıda kemik bulundu

Mersin'in Çamlıyayla kırsalında, insana ait olduğu öne sürülen 2 kafatası ve kemik...

CHP’den iktidara ‘yetki gasbı’ tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu...

Cansız bedeni 18 gün sonra bulunan Leyla ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı

Ağrı'da geçen yıl kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki...

Kuvvet komutanlarından Murat Alan ve Akit TV’ye dava

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz...

Sonraki haber