BirGün’ün “Kaleye PVC pencere” haberi Meclis gündeminde
19.09.2018 13:45 GÜNCEL
CHP’li Antmen, Roma döneminden kalan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Mamure Kalesi’ndeki restorasyon çalışmalarında PVC pencere takılmasına ilişkin haberimizi Meclis gündemine taşıdı

SEDA BALMUMCU

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, BirGün’ün gündeme getirdiği “Kaleye PVC pencere” haberini Meclis gündemine taşıdı. Antmen, Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği 7 sorudan oluşan önergede, “Restore edilen alanlar hangi kıstaslara göre hangi uzman ve kurumlar eşgüdümü ile restore edilmiştir?” diye sordu.

“Ülkemizde restorasyon adı altında yapılan hatalar neredeyse her gün basına yansımakta ve kamuoyunun tepkisine neden olmaktadır” diyen Antmen, “Türkiye’deki eski, tarihi, otantik ve özgünlük değeri olan eserlerimizin, aslına uygun olarak, asli malzemeden, asli yapım tekniğinden ve özgünlüğünden faydalanarak, mümkün olduğu kadar az müdahale ile koruyarak onarılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZE VERİLEN NE İLK NE SON ZARAR”

“UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olan ve dünyanın en önemli kültür varlıklarından kabul edilen kültürel ve tarihi alanlarımız bile maalesef restorasyon adı altında tahribe uğramaktadır” diyen Antmen, Ersoy’a verdiği önergede şu ifadeleri kullandı:

Kaleye PVC pencere Kaleye PVC pencere

“Mersin’in Anamur ilçesindeki Roma döneminden kalan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Mamure Kalesi’ndeki restorasyon çalışmalarında PVC pencere, beton sıva ve mermerler kullanıldığı, kale içindeki camiye klima takıldığı ortaya çıkmıştır. Maalesef restorasyon adı altında tarihi ve kültürel değerlerimize verilen bu ne ilk ne de son zarardır.”

birgun-un-kaleye-pvc-pencere-haberi-meclis-gundeminde-511858-1.

Antmen’in Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular şöyle:

1 – Mamure Kalesi’nde yapılan ancak kalenin tarihi ve kültürel dokusunu bozan bu restorasyon çalışmasını hangi firma üstlenmiştir? Bu firma ihaleyi ne tür şekillerde almıştır?

2 – Kaledeki restorasyon çalışmaları sürecinde uzmanlardan, üniversitelerden ve meslek örgütlerinden görüş alınmış mıdır?

3 - 2002 ile 2018 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün restorasyon ihalelerine ne kadar harcanılmıştır?

4 – Türkiye’de 2002 ile 2018 yılları arasında hangi tarihi ve kültürel alanlar restore edilmiştir?

5 – Restore edilen alanlar hangi kıstaslara göre hangi uzman ve kurumlar eşgüdümü ile restore edilmiştir?

6 – Ülkemizde restorasyonu devam eden alanlar hangileridir? Bu restorasyon ihalelerini kimler yürütmektedir? Bütçeleri ne kadardır?

7 – Sit alanı kabul edilen tarihi ve kültürel alanlar, mekanlar ve bölgelerden hangilerinde 2002 ila 2018 yılları arasında imar izni çıkartılarak inşaat yapılmıştır? Bu inşaatlar kimler tarafından yapılmıştır? Mevcut yerlerin sahipleri hangi kurum, şirket ya da şahıslara aittir?

NE OLMUŞTU?

Türkiye’nin en büyük kalelerinden biri olan Mersin’in Anamur ilçesindeki Mamure Kalesi’nde 2012’de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesinin ardından başlatılan restorasyon çalışması Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından özel bir şirkete ihale edildi. Gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında PVC pencere, beton sıva ve mermerler kullanıldı, kale içindeki camiye klima takıldı.