Birinci el otomobil almak hayal oldu
23.09.2018 10:53 EKONOMİ
Yükselen döviz kuru ve tırmanan faizler sıfır araç alımını durma noktasına getirdi. Halk ikinci el araçlara yönelirken, burada da tercih ucuz araçlardan yana oluyor

Döviz kurunda yaşanan sert yükseliş ithal ürünlerin satışını vurdu. Birinci el otomobiller son 2 yılda fiyatını neredeyse ikiye katlayınca birçok kişi araç alma planını ertelerken, bozuk ekonomik gidişata rağmen araba almakta ısrar edenler ise soluğu ikinci elde aldı. Yükselen faizler de araç alımını zorlaştırıyor.

Otomotiv sektörünün tamamen kredilere bağlı olduğunu dile getiren Eskişehir Oto Galericiler Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, insanların daha yüksek model alamamasının nedeninin fiyatlardaki artış olduğunu belirtti. Başkan Olcay, “İkinci el piyasasını fiyatların yukarıya gitmesi aslında olumlu yönde etkiler gibi gözükse de alım gücünün geriye düşmesi 35 bin, 50 bin bandındaki araçlarda yoğunluk sağlıyor. Müşteriye verdiğimiz hizmetin kalitesini arttırarak ancak tedbir alabiliyoruz. Mevcut ekonomik koşullar içerisinde ikinci elde bir kampanya yapabilmemiz mümkün değil. Şu anda 50 bin liralık bir kredi kullansanız 2 yılda 100 bin lira olarak ödüyorsunuz. Bir bütçesi var iki model aşağı almak zorunda kalıyor müşteri. Ekonomik dalgalanma aslında insanların bütçesine göre olan arabayı alamamasından kaynaklanıyor. Bugün 100 bin liraya alabildiği bir arabayı, 6 ay önce iki model yılı yukarı taşıyarak alabiliyordu. Dalgalanmanın etkisi o yönde oldu, model yılını aşağı çekmek zorunda kaldı insanlar” şeklinde konuştu.

Kayıt dışıya yönelmeyin
Kurdaki yükselişi bahane edip fiyat artışına giden fırsatçılara karşı dikkat edilmesi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Başkan Olcay, “Bu ekonomi içerisinde müşteriye tavsiyemiz; Sektörümüzün çok büyük bir kısmı kayıt dışı ekonomi. Müşteriden rica ediyoruz, tüketiciden ricamız, iş yerlerinden, ikinci el satıcılardan, yetkili satıcılardan alsınlar arabalarını, mağdur olmasınlar” ifadelerini kullandı.

20 bin liralık araçlar daha çok satılıyor
İkinci el araçlara talebin sebebini sıfır araç fiyatlarının artışı olarak açıklayan galeri sahibi İsmail Küçükkör ise “Ülkemizde araçların çoğu dış ülkelerden alındığı ve dolar bazlı olduğu için ülkemizde şu an dolar ve avronun yükselmesinden dolayı ekonomik dalgalanma var. Mesela 2018 model sıfır bir aracın şu an bayideki fiyatı 130-140 bin lirayken bunu ikinci el olarak piyasada 65-70 bin liraya 1 yaşında 30 bin kilometreye kadar temin edilebiliyor. 20 bin lira ile 50 bin lira araçlar şu an biraz daha hızlı. Çünkü faiz oranları biraz daha yüksek. İnsanlar biraz daha nakit almaya çalışıyor. 30 bin lira bir kredi çektiğinizde 60 bin lira ödeyeceğine vatandaş borcun altına girmiyor. Daha çok 20 bin-50 bin civarındaki araçlar daha kolay satılmakta” dedi.

***

Pazar yüzde 50 daraldı

Otomobil piyasasındaki sert daralmayı istatistikler de doğruluyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan ve eylül başında paylaşılan ağustos ayı piyasa değerlendirmesinde Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında satış adetlerinin 2018’in ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 azalarak 440 bin 428 olduğu bilgisi paylaşılmıştı. Sadece ağustos ayında ise otomobil ve hafif ticari araç pazarı ise 34 bin 346 adetle geçen yıla oranla yüzde 52,65 oranında azalmış durumda.