-Reklam-
Anasayfa DÜNYA Birleşik Krallık İşçi Partisi Lideri Corbyn'den 'Brexit' açıklaması

Birleşik Krallık İşçi Partisi Lideri Corbyn’den ‘Brexit’ açıklaması

Birleşik Krallık Avam Kamarası’nda gerçekleşecek olan Başbakan Theresa May’in Brexit planı oylamasının ‘ertelendiğine’ dair iddialarla ilgili Birleşik Krallık İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, söz konusu erteleme kararının doğru olmasının “artık Birleşik Krallık’ta iş gören bir yönetim olmadığı” anlamına geleceğini söyledi.

Avam Kamarası’nda yarın gerçekleşmesi beklenen Brexit oylaması öncesi, May meclis üyeleriyle görüştü. Görüşmelerin ardından May, Avam Kamarası Lideri Andrea Leadsom ve Brexit Sekreteri Stephen Barclay’in Avam Kamarası’nda konuyla ilgili açıklamada bulunacakları duyurulurken, Birleşik Krallık yerel basınında yer alan haberlerde bazı kaynaklar, Brexit oylamasının ertelendiğini öne sürdü.


Söz konusu iddialarla ilgili Corbyn, şu açıklamalarda bulundu:

“Yönetim Theresa May’in Brexit anlaşmasını o kadar korkunç buldu ki, son dakikada oylamayı ertelemeye karar verdi. En az iki haftadır May’in anlaşmasının meclis tarafından reddedileceğini biliyorduk çünkü bu anlaşma Birleşik Krallık’a zarar veriyor. Bunun yerine May, Brüksel’e geri dönüp yeniden müzakere yapmak veya halkın yeni bir yönetim seçebilmesi için bir oylama çağrısında bulunmak yerine, anlaşma üzerinde ısrar etmeyi sürdürdü. Artık iş gören bir yönetimimiz yok. Theresa May Brexit’i mahvetmeye devam ederken, kamu hizmetlerimiz kırılma noktasına geldi ve insanlar yetersiz yatırımlar sebebiyle çeşitli zorluklar yaşıyor.”

Söz konusu iddialardan önce The Guardian’a yazan Kuzey İrlanda Sekreteri Karen Bradley, Birleşik Krallık’ın Brexit sebebiyle oluşacak bölünmelerden büyük zarar görebileceğine dikkat çekerken, bir uzlaşmaya varılamaması durumunda Kuzey İrlanda bölünmesine benzer bir senaryonun olası olduğunu söyledi. Bradley, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Brexit olayları sakinleştikten sonra, ülkemizin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerindeki bölünmeyi arkamızda bırakmak için ilerlemeye devam etmemiz gerekiyor. Kuzey İrlanda, bölünmenin verebileceği zararları ve söz konusu bölünmenin üstesinden gelindiği takdirde sağlayacağı yararları çok iyi biliyor.”

Londra’da bugün gerçekleşen gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon ise şöyle konuştu:

“Söz konusu iddiaların doğru olduğunu varsayarsak bu durumu, gidecek yeri kalmamış ve kaosa doğru sürüklenen bir yönetimin içler acısı bir korkaklık gösterisi olarak tanımlayabilirim. Oylama meclis içindeki bir iç savaş sebebiyle ertelenmiş gibi görünüyor. İskoçya, Birleşik Krallık’ın AB’de kalması yönünde oy kullanmıştı fakat bütün bu felaket Brexit sürecinde olduğu gibi bir kez daha görüşlerimiz görmezden geliniyor.”

Eski Brexit Bakanı ve European Research Group Başkan Yardımcısı Steve Baker ise oylamanın ertelenmesinin May’in yenildiği anlamına geldiğini söyledi.(DHA)

- Reklam -

SON HABERLER

Soma protestosuna polis saldırısı: Gözaltılar var

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği üyeleri, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş....

Kadınlar sokakta: İstismara sessiz kalmıyoruz

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılması üzerine başta olayın...

İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama...

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları yeniden cezaevine girdi!

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet...

Hapse girmek için gün sayanın tuhaf düşünceleri

Nereden başlayalım? Hiç kuşkusuz günün günlerin olayı, nihayet seçilmiş olan kişiye...

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Garanti, BBVA Grubu'nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından...

CHP: Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik krizini yaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Dağıtılan kurumsal yapı yeniden...

AKP, İBB meclisinde reddettiği uyuşturucu komisyonu için teklif verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde dün yapılan oturumda CHP'nin 'uyuşturucu komisyonu kurulsun' teklifini...

Aleyna Can davasında tutuklu sanığa tahliye!

Kartal'da 17 yaşındaki Aleyna Can'ın başından vurularak öldürülmesine ilişkin iki kişinin tutuklu,...

PFDK’den 4 Süper Lig kulübüne ceza

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Spor Toto Süper...

Sonraki haber