Anasayfa EĞİTİM Birleşme açıkta bıraktı

Birleşme açıkta bıraktı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ortaöğretime geçiş sisteminin öğrencilere ve velilere yaşattığı mağduriyetlere bir yenisi daha eklendi. Trabzon’un Sürmene ilçesinde bulunan Hasan Tahsin Kırali Ortaokulu öğrencileri, yerel yerleştirmelerde okulda öğrenim gördüğü süre öncelendiği için hiçbir liseye yerleşemedi.


Hasan Tahsin Kırali Ortaokulu ile Ayşe Kırali Ortaokulu, 2016-2017 eğitim yılının başında birleştirildi. Birleşmeyle Hasan Tahsin Kırali Ortaokulu öğrencileri Ayşe Kırali Ortaokulu’nda öğrenimlerine devam etti. Ancak birleşme, Hasan Tahsin Kırali Ortokulu öğrencilerini TEOG’un ardından getirilen yeni ortaöğretim sisteminde mağdur etti. Adrese dayalı yerel yerleştirmede, Hasan Tahsin Kırali Ortaokulu’ndan mezun olan 30 öğrenci, yeni okullarında dört dönem okudukları gerekçesiyle hiçbir liseye yerleşemeyerek açıkta kaldı. Okuldan 13 öğrenci merkezi sınavla öğrenci alan liselere yerleşirken yalnızca bir öğrenci adrese dayalı sistemle yerleşebildi. MEB’in, “Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nda yerel yerleştirmelere ilişkin öncelediği, “Okulda bulunuşluk” kriteri nedeniyle açıkta kalan öğrenciler ve aileleri Bakanlığa tepki gösterdi.

Velilerin şikâyetlerini içeren dilekçeler önce Sürmene İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ardından ise Milli Eğitim Bakanlığı’na iletildi. Ancak tüm bunlara karşın açıkta kalan öğrencilerin mağduriyetleri giderilmedi. Ayşe Kırali Ortaokulu’ndaki bir öğrenci 80 puanla istediği okula yerleşirken 90 puan alan Hasan Tahsin Kırali Ortaokulu öğrencileri açıkta kaldı. Hasan Tahsin Kırali Ortaokulu’nun 30 öğrencisi, 6 Ağustos’ta başlayan ve dün tamamlanan nakil yerleştirme sürecinin sonunda da hiçbir liseye yerleşemedi.

Öğrencilerin eşit koşullarda yerleştirilmesi gerektiğini söyleyen Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, konuya ilişkin BirGün’e açıklama yaptı.

‘İstediği okula yerleşebilmeli’
Nur şöyle konuştu: “Bakanlığın nakil yerleştirme süreciyle ilgili aldığı yeni kararla Sürmene’de bulunan iki Anadolu lisesine sadece sekizer kontenjan eklenerek adrese dayalı yerleştirmelerde okulda bulunuşluk şartı kaldırıldı. Ama bu durum bile hiçbir okula yerleşememiş Hasan Kırali Ortaokulu öğrencilerine bir şey kazandırmadı. Artırılan kontenjanlar sadece Hasan Kırali Ortaokulu son sınıf öğrencileri için değil tüm Sürmene’deki ortaokul son sınıf öğrencilerinin geneli için olduğu için öğrenciler yine açıkta kaldı.”


- Reklam -

SON HABERLER

Avustralya’da seçimi koalisyon kazandı

Avustralya'daki genel seçimleri, iktidardaki Başbakan Scott Morrison liderliğindeki Liberal-Ulusal Parti koalisyonu kazandı.

Venezuelalı askerlerden ABD’ye mesaj

Venezuelalı askerler, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun başkanlığındaki bağlılık yürüyüşü sırasında ABD’yi uyararak,...

Manchester City sezonu 3 kupayla tamamladı

İngiltere Federasyon Kupası finalinde Manchester City, Watford'u 6-0 mağlup ederek şampiyon oldu.

Fırtına pes etmez

Trabzonspor ile Beşiktaş arasındaki maçın sonucu takımların ligdeki sıralamalarına etki etmeyecek olsa...

Avusturya erken seçime gidiyor

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı parti FPÖ (Avusturya Özgürlük Partisi) ile...

Kılıçdaroğlu’ndan 19 Mayıs paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "19 Mayıs'ın 100....

İstiklal Caddesi’nde arı paniği

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bir mağazanın tabelasının altında yeni üreyen arılar paniğe...

Yeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi

Yeni askerlik sistemi teklifi önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacak.

İBB, ABD’den getirilen yönetmene 5 dakikalık video için 6 milyon TL vermiş

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Temmuz günü Boğaziçi Köprüsü'nde...

Bahçeli’den 19 Mayıs pozu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sonraki haber