Anasayfa ÖZEL Biz ittifakı sandıkta halkla yapacağız

Biz ittifakı sandıkta halkla yapacağız

Kimlik siyaseti üzerinden üretilen kamplaşmadan Kars halkının yorulduğunu söyleyen Bilgen, ‘Gerilimi ortadan kaldırıp, halkın taleplerini konuşacağız. İşçilerin ödenmeyen maaşlarını, ihale yolsuzluklarını, mahallelere gitmeyen hizmetleri konuşacağız’ dedi

HDP Kars Belediyesi Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen’le Kars için ne yapılması gerektiğini ve neler yapacaklarını konuştuk. Bigen, Kars halkının en temel hizmetlerden bile mahrum kaldığını söylerken artık insanların etnik kamplaşmadan bıktığını ifade etti. Temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bile sıkıntı yaşarken kimlikler üzerinden hamaset laflarla üretilen politikaların halkın talebine karşılık gelmediğini vurguladı. Bilgen ‘şehrin çok net bir değişim iradesi var ve sokağa yansımış durumda.’ diyor.

Temel hizmetler konusunda propaganda ayıp bir şey

► Siz aynı zamanda Kars milletvekilisiniz ve Kars halkının sorunlarını biliyorsunuz. Kars’ın yaşadığı sorunlar ve talepleri nelerdir?

Şehrin çok net bir değişim iradesi var ve sokağa yansımış durumda. Bu şehri yönetenler değişse de talan yağma değişmiyor, Kars’a hizmet namına kimse bir şey yapmıyor. Şehir çöplüğe dönmüş durumda, çöp arabaları için mazot yok, belediyenin bilgisayar sistemler, elektrik kesintileri nedeniyle çalışamıyor. Felç olmuş bir şehir hayatı var. Bu esnafı da rahatsız ediyor, bütün kesimleri rahatsız ediyor. Kars’ın bu halden çıkmasına dair güçlü bir arayış var, değişim beklentisi var. Şehrin bütün tarihi güzelliğine, tarihi mirasına ve buna bağlı olarak turist çekme potansiyeli olmasına rağmen gelen herkes belediye hizmetlerinin eksikliği konusunda çok büyük şok, hayal kırıklığı yaşıyor. Adete terk edilmiş bir şehir manzarasıyla karşılaşıyor. 100 yıl önce savaştan kalmış bir şehir manzarası var. Kars’ın en temel en zorunlu hizmetleri acilen alması gerekiyor. Çöplerin toplanması, kaldırımların yapılması, çukurlar açılmış yolların onarılması gerekiyor.

► Kars için yapacaklarınız en temel hizmetlerin sağlanmasıyla mı başlayacak?

Evet Kars için en önce yapılması gereken bunlar. Kars’ın en temel en zorunlu hizmetleri acilen alması gerekiyor. Çöplerin toplanması, kaldırımların yapılması, çukurlar açılmış yolların onarılması gerekiyor. Aslında bunların propaganda malzemesi yapılması bile ayıp bir şey. Ancak Kars’ın öncelikleri bunlar. Diğer çalışmalarımız arasında ise şehir çalışması yapılması. İmar rantı üzerinden dağınık bir şehir kuruluyor. Makro planla şehir çalışması yapılması gerekiyor. Şehri hakettiği yere taşıyacak olan ise tarım, hayvancılık ve kültür turizmi ile şehri kalkındırmak olacak. Bu alanda kaynak üreten, istihdam ortaya koyan canlı, dinamik bir şehir yaratmak gerekiyor.

Kars halkında kamplaşmaya karşı duyarlılık var

► Çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Halk artık etnik kimilk siyasetinden, kamplaşmadan bıktı. Halk yağmayı, sömürüyü, talanı ve hizmet yapmanın yollarını konuşmak istiyor. Hala birileri eski yöntemlerle, gerilimi tırmandırarak siyaset yapmayı tercih ediyorlar. Karslıların en büyük talebi bu siyasetçilerin yaptıklarının hesabını vermeleri ve projeleri konuşmak. Biz de seçim kampanyamazı bunun üzerine kurduk. Karslıyım, Kars milletvekiliyim, mecliste de halkın taleplerini sürekli gündeme taşıdık. Karsı yıllar boyunca unutulmuş bir şehir olmaktan çıkardık. Ancak şimdi bu sorunları çözmeliyiz. Gerilimi ortadan kaldırıp, halkın taleplerini konuşacağız. İşçilerin ödenmeyen maaşlarını, ihale yolsuzluklarını, mahallelere gitmeyen hizmetleri konuşacağız. Kamu kaynaklarının kullanımı konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadık önceki seçimlerde. Kaymakamlarla, valisiyle mahallelere, mahalle muhtarlarına hizmet gitmeyeceği konusunda çok büyük baskı kuruyorlar. Tehditle siyaset yapıyorlar. AKP, MHP ittifakıyla adayını çekti. Bu da aslında HDP’nin gücünü görmenin bir yansımasıdır. Bir ittifak da olsa, partilerin kapalı kapılar ardında ittifak kurmalarıyla değil biz Kars halkıyla sandıkta ittifaka gideceğiz. Kamplaşmaya karşı Kars halkında bir duyarlılık var.

‘1 Mayıslara on binlerin katıldığı GÜNLERİ GETİRECEĞİZ’

► Belediyecilik anlayışınız nasıl olacak?

Gerilimi ortadan kaldırıp, halkın taleplerini konuşacağız. İşçilerin ödenmeyen maaşlarını, ihale yolsuzluklarını, mahallelere gitmeyen hizmetleri konuşacağız.

Karsın eskiden bir şu’rası vardı ve bu şekilde yönetiliyordu. Şimdi ise kimlik çatışması üzerinden bir siyaset yürütülüyor. Dolayısıyla biz bu tecrübeyi, ortak yönetimi, 1 Mayıs’lara on binlerce demir işçisinin katıldığı dönemi geri getireceğiz. Katılımcı, hesap veren, ilgili kuruluşlarla mahalleliyle doğrudan ilişkiler içerisinde bir çalışmaya gideceğiz. Tarım ve turizmle ilgili kooparatifleri artırıp, şehrin sosyal sorunlarıyla ilgili kalıcı çözümleri üretecek bir çalışma yürüteceğiz.

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.