Anasayfa ÖZEL Biz ittifakı sandıkta halkla yapacağız

Biz ittifakı sandıkta halkla yapacağız

Kimlik siyaseti üzerinden üretilen kamplaşmadan Kars halkının yorulduğunu söyleyen Bilgen, ‘Gerilimi ortadan kaldırıp, halkın taleplerini konuşacağız. İşçilerin ödenmeyen maaşlarını, ihale yolsuzluklarını, mahallelere gitmeyen hizmetleri konuşacağız’ dedi

HDP Kars Belediyesi Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen’le Kars için ne yapılması gerektiğini ve neler yapacaklarını konuştuk. Bigen, Kars halkının en temel hizmetlerden bile mahrum kaldığını söylerken artık insanların etnik kamplaşmadan bıktığını ifade etti. Temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bile sıkıntı yaşarken kimlikler üzerinden hamaset laflarla üretilen politikaların halkın talebine karşılık gelmediğini vurguladı. Bilgen ‘şehrin çok net bir değişim iradesi var ve sokağa yansımış durumda.’ diyor.

Temel hizmetler konusunda propaganda ayıp bir şey

► Siz aynı zamanda Kars milletvekilisiniz ve Kars halkının sorunlarını biliyorsunuz. Kars’ın yaşadığı sorunlar ve talepleri nelerdir?

Şehrin çok net bir değişim iradesi var ve sokağa yansımış durumda. Bu şehri yönetenler değişse de talan yağma değişmiyor, Kars’a hizmet namına kimse bir şey yapmıyor. Şehir çöplüğe dönmüş durumda, çöp arabaları için mazot yok, belediyenin bilgisayar sistemler, elektrik kesintileri nedeniyle çalışamıyor. Felç olmuş bir şehir hayatı var. Bu esnafı da rahatsız ediyor, bütün kesimleri rahatsız ediyor. Kars’ın bu halden çıkmasına dair güçlü bir arayış var, değişim beklentisi var. Şehrin bütün tarihi güzelliğine, tarihi mirasına ve buna bağlı olarak turist çekme potansiyeli olmasına rağmen gelen herkes belediye hizmetlerinin eksikliği konusunda çok büyük şok, hayal kırıklığı yaşıyor. Adete terk edilmiş bir şehir manzarasıyla karşılaşıyor. 100 yıl önce savaştan kalmış bir şehir manzarası var. Kars’ın en temel en zorunlu hizmetleri acilen alması gerekiyor. Çöplerin toplanması, kaldırımların yapılması, çukurlar açılmış yolların onarılması gerekiyor.

► Kars için yapacaklarınız en temel hizmetlerin sağlanmasıyla mı başlayacak?

Evet Kars için en önce yapılması gereken bunlar. Kars’ın en temel en zorunlu hizmetleri acilen alması gerekiyor. Çöplerin toplanması, kaldırımların yapılması, çukurlar açılmış yolların onarılması gerekiyor. Aslında bunların propaganda malzemesi yapılması bile ayıp bir şey. Ancak Kars’ın öncelikleri bunlar. Diğer çalışmalarımız arasında ise şehir çalışması yapılması. İmar rantı üzerinden dağınık bir şehir kuruluyor. Makro planla şehir çalışması yapılması gerekiyor. Şehri hakettiği yere taşıyacak olan ise tarım, hayvancılık ve kültür turizmi ile şehri kalkındırmak olacak. Bu alanda kaynak üreten, istihdam ortaya koyan canlı, dinamik bir şehir yaratmak gerekiyor.

Kars halkında kamplaşmaya karşı duyarlılık var

► Çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Halk artık etnik kimilk siyasetinden, kamplaşmadan bıktı. Halk yağmayı, sömürüyü, talanı ve hizmet yapmanın yollarını konuşmak istiyor. Hala birileri eski yöntemlerle, gerilimi tırmandırarak siyaset yapmayı tercih ediyorlar. Karslıların en büyük talebi bu siyasetçilerin yaptıklarının hesabını vermeleri ve projeleri konuşmak. Biz de seçim kampanyamazı bunun üzerine kurduk. Karslıyım, Kars milletvekiliyim, mecliste de halkın taleplerini sürekli gündeme taşıdık. Karsı yıllar boyunca unutulmuş bir şehir olmaktan çıkardık. Ancak şimdi bu sorunları çözmeliyiz. Gerilimi ortadan kaldırıp, halkın taleplerini konuşacağız. İşçilerin ödenmeyen maaşlarını, ihale yolsuzluklarını, mahallelere gitmeyen hizmetleri konuşacağız. Kamu kaynaklarının kullanımı konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadık önceki seçimlerde. Kaymakamlarla, valisiyle mahallelere, mahalle muhtarlarına hizmet gitmeyeceği konusunda çok büyük baskı kuruyorlar. Tehditle siyaset yapıyorlar. AKP, MHP ittifakıyla adayını çekti. Bu da aslında HDP’nin gücünü görmenin bir yansımasıdır. Bir ittifak da olsa, partilerin kapalı kapılar ardında ittifak kurmalarıyla değil biz Kars halkıyla sandıkta ittifaka gideceğiz. Kamplaşmaya karşı Kars halkında bir duyarlılık var.

‘1 Mayıslara on binlerin katıldığı GÜNLERİ GETİRECEĞİZ’

► Belediyecilik anlayışınız nasıl olacak?

Gerilimi ortadan kaldırıp, halkın taleplerini konuşacağız. İşçilerin ödenmeyen maaşlarını, ihale yolsuzluklarını, mahallelere gitmeyen hizmetleri konuşacağız.

Karsın eskiden bir şu’rası vardı ve bu şekilde yönetiliyordu. Şimdi ise kimlik çatışması üzerinden bir siyaset yürütülüyor. Dolayısıyla biz bu tecrübeyi, ortak yönetimi, 1 Mayıs’lara on binlerce demir işçisinin katıldığı dönemi geri getireceğiz. Katılımcı, hesap veren, ilgili kuruluşlarla mahalleliyle doğrudan ilişkiler içerisinde bir çalışmaya gideceğiz. Tarım ve turizmle ilgili kooparatifleri artırıp, şehrin sosyal sorunlarıyla ilgili kalıcı çözümleri üretecek bir çalışma yürüteceğiz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Sonraki haber