Anasayfa SİYASET Biz kazandık

Biz kazandık

Doğuşcan Aydın Aygün – Av., CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu ve İl Hukuk Komisyonu Başkanı

Hiç kimsenin endişesi olmasın yapmış olduğumuz hukukçu örgütlenmesi ile isterlerse on kere saydırsınlar seçim sonuçlarını değiştirtmeyiz. CHP İstanbul örgütü demokratik seçimlere, milletin iradesine, hak, hukuk ve adalete sahip çıktı ve bu iradeyi sonuna kadar koruyacağız.

Seçim gecesinden bugüne gece gündüz demeden demokrasinin, hukukun onurunu kurtarmak için çalıştık. Mazbatamızı alana kadar da bu çalışmalarımızı aralıksız devam edeceğiz.

Son seçim sandık güvenliğindeki çalışmalarımızın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. İstanbul genelinde avukat örgütlenmesi ve eğitim süreçleri sonrası 31 Mart sabahı 05:00’ten itibaren seçim güvenliği için çalışmaya başladık. İstanbul’u kazanacağımıza inanan tüm örgütümüzle başarılı bir çalışma programladık ve seçim gününü sorunsuz bir şekilde geçirdik.

İlginizi çekebilir:  AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'den ortak bildiri

İl Seçim Kurulu’nca hazırlanan 01 Nisan tarihli Büyükşehir Belediye Başkanı İl Birleştirme Tutanak Özetinde Ekrem İmamoğlu 4.169.967 oy ile birinci sırada yer oluyordu. Bu süreçten itibaren ilçelerde AKP temsilcileri tarafından terditli olarak öncelikle oyların tümünün sayılması aksi halde geçersiz oyların tümünün sayılması talepli itiraz dilekçeleri verildi. Bir kısım ilçe seçim kurulu bu talepleri red etmesine rağmen bir kısım ilçe seçim kurulları bu talepleri kabul etti. AKP temsilcileri tarafından verilen dilekçeler gerekçesiz, delilsiz, somut verilerden uzak matbu olarak düzenlenmişti. Bu dilekçelere dayanarak itirazların kabul edilmesi haksızdı ve isyanımız bu durumaydı.

Bu kararlara karşı partimiz adına itirazları gerçekleştirdik, ilk gece verdiğimiz itirazlar çerçevesinde İstanbul İl Seçim Kurulu 02/04/2019 tarihinde 2019/02-99 karar ile sekiz farklı ilçe seçim kurulunda sayımı tedbiren durdurdu. Bu kararın verilmesini takiben 3-4 saat sonra YSK jet hızı ile İl Seçim Kurulu’nun kararını kaldırdığını ve ilçe seçim kurulları sayıma devam etmesine karar verdi. Bu süreçte CHP temsilcileri ve itiraza yetkilileri tüm oyların sayımı veya geçersiz tüm oyların sayımına karar veren ilçe seçim kurulları kararlarına karşı itirazlarda bulunduk.

Partimizin verdiği itirazlar haksız gerekçelerle reddedildi. Halbuki AKP temsilcilerinin itirazları YSK kararlarına, genelgelere ve de seçim uygulamalarına tamamen aykırıydı.

AKP tarafından seçim sonucunu etkileyecek şekilde herhangi bir sandık başı itirazı yapılmadı. Açıkladığımız bu tespitlere, YSK kararları ve 298 sayılı kanunun 112. Maddesine aykırı olarak itirazlarımız İl Seçim Kurulu’nca aynı gerekçeler ve devamında YSK tarafından reddedildi. Geldiğimiz süreçte ilçelerin çoğunda geçersiz oyların tümü yeniden sayıldı, bir kısım ilçede ise oyların tamamı sayıldı ancak aradaki fark kapanmadı. Bu farkın kapanmadığını bizim gibi AKP temsilcileri de biliyor ama aldıkları talimatları uygulayıp itiraz ediyorlar.

İBB’nin meşru ve seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu’dur. Bu durum tespiti üzerine İl başkanımız Dr. Canan Kaftancıoğlu İstanbul İl Seçim Kurulu’na seçilmiş başkan İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi için 08/04/2019 tarihinde başvuruda bulundu.

AKP temsilcileri tarafından YSK’ye 31 ilçede sandıkların tümünün sayılmasını talep etti. Bu talepler üzerine YSK tüm oyların sayımı talebi reddeti, belirli ilçelerde 51 sandıkta tüm oyların sayımına karar verdi ve Büyükçekmece İlçesi ile ilgili itirazı sonraya bıraktı. Seçimin başından itibaren parti çatısı altında yaptığımız hukukçu örgütlenmesi ile sandık güvenliğini sağladık ve oylarımıza sahip çıktık. YSK kararı ile belirlenen 21 ilçede 51 sandık tespit edilip kontrollerimizi ve görevlendirmelerimizi yaptık.

Sayımı devam eden tüm ilçelerde İl başkanımızın talimatı ile il yöneticilerimiz, ilçe başkan ve yöneticilerimiz, avukatlarımız, vekillerimiz hazır bir şekilde süreci takip etmekte ve denetlemekte. Biz bu seçimde sandık güvenliğini sağladık ve İstanbul seçmeninin iradesine sahip çıktık.

Sahip çıkmaya da devam edeceğiz. Sandıkta kazandık masa başında teslim etmeyeceğiz…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Antalya’da 40 derece sıcakta bir araç kendiliğinden alev aldı

Antalya'da yayladan gelen bir araç, 40 dereceyi aşan sıcakta park halindeyken kendiliğinden...

İngiltere Maliye Bakanı Hammond, istifa planını açıkladı

İngiltere Maliye Bakanı Hammond, katıldığı canlı yayında eski Dışişleri Bakanı Johnson'ın başbakan...

Meteorolojiden sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 8 il için sağanak uyarısı yaptı. Samsun'un doğusu, Tokat,...

Çukurova Belediye Başkanı, “Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi”ni imzaladı

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi”ni imzaladı.

Manazan Mağaraları büyülüyor

Karaman'da yüksek kaya kütlesi içine oyulmuş 14 asırlık, 5 katlı yerleşim yeri olan Manazan Mağaraları...

Küçükçiftlik Park’ta metal fırtınası: Manowar

İstanbul, dün akşam metal müzik tarihinin en büyük gruplarından Manowar'ı The Final Battle...

Yavuz Oğhan’dan hakkındaki iddialara yanıt

Gazeteci Yavuz Oğhan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları söyleşinin ardından RS...

31. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı tamamlandı

Türkiye ve İstanbul'un tanıtımına 31 yıldır önemli katkı sunan ve ‘Dünyanın En...

İBB’ye 3 yeni uzman atandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim sürecinde söz ...

30 bin kamyon hafriyat kentin üst yamacına döküldü: Evlerin üstüne düşme riski var

Gümüşhane’de hastane güçlendirme çalışması için alınan taş ve topraktan oluşan tonlarca hafriyat kentin...

Sonraki haber