Bize bir şey olduğu yok

Son günlerde çok “ağlak” bir cümle çokça kuruluyor? “Bize ne oldu böyle?” sanki ömrümüz hep balla börekle geçmiş de birden her şey kötüye dönüvermiş! Bu yakınmadaki içtenliği kabul etmekle birlikte, aslında burada bir orta sınıfın huzursuzluğu var. Kendine ait steril kapak, zamanın şiddeti ile köşelerinden soğuk almaya başlıyor.

Bize bir şey olduğu yok; her şey eski tas eski hamam. Son elli altmış yılda ne oluyorsa o oluyor. Örneğin 1942’de yaşanan  “Varlık Vergisi” vahşetinde ne olduysa! 6-7 Eylül’de ne olduysa… daha başka; 1964’de Türkiye’de yaşayan Yunanistan pasaportlu vatandaşların “sürülmesi” gibi… Türkiye, Kıbrıs sorunu nedeniyle bir misilleme yapar 1964’te. Bir gecede on üç bin Rum Yunanistan’a sürgün edilir. Çünkü onlar Türk tabiiyetinde olmadığı için Lozan koruması altında değillerdi. Böylesi bir diplomatik kısası, bırakalım sokak gözüyle farkındalık beklemeyi, şimdiye kadar hangi yaratıcı gözümüzle gördük; şiir, müzik, öykü?

12 Mart’ı, 12 Eylül’ü geçiyorum. Kırk yıla yaklaşan kirli savaşı da geçiyorum. Çünkü bu konulardaki vahşeti bir köşeye sığdırmanın olanağı yok. Ancak, 12 Eylül Anayasası’na verilen oy oranı hala bir onarılmamış zihin kazası olarak duruyor.  Her şey bir yana, en kaba toplumsal rıza üretimi ve toplumsal kabul sağlama yöntemi ile avlanan bu toplumsal ortalama düzeyimizdir bize ayna. Maraş, Çorum, Sivas Katliamları diyelim ki 12 Eylül öncesi karanlığında yaşandı. Ama sonraki Sivas katliamına ne demeli! 12 Mart 1995’te İstanbul Gazi Mahallesi’nde başlayan ve üç gün süren devlet katliamına ne kadar ses çıkardık? Devlet mermisiyle öldürülen çocuklar başka bir vahşet…

Belleğimizi zorlamanın gereği yok. Çok yakınlara gelelim. Suriye ve Kobani’de yaşanan vahşete! Hâlâ kaç bin kadına tecavüz edildi, kaç bin kadın satıldı ve hâlâ kaç bin kadın, erkek iktidar gücünün uygulama ve kendini gösterme malzemesi olarak acı çekiyor, belli değil. Bu konularda da sokağın duyduğu bir vicdan ağrısı varsa, bunun varlığı nasıl ölçülür? Şimdiye kadar “Suriyeli Göçmenler” meselesi, ısırdığımız bir lokma kadar çenemizi yordu mu acaba?  Yine sokağı es geçelim; bu konuda, en çok duyarlı olması gereken yazarlara, aydınlara düşen görev, sorumluluk ne kadar yerine getiriliyor?

Vahşetin sorumlularına “katil” diye şiir yazan bir şair değildi Onur Kılıç. Tutuklandı; çıktı. Bütün şair ve yazarlar kendilerini tutuklatsın diye bir önerimiz elbette yok. Özgürlük değerlidir. Ama insan ve toplum da değerlidir. Onur Kılıç’tan önce şairlerin de en az Onur kadar onurlu ve cesaretli olması beklenirdi. Yoksa kendini dışarda tutan bir haletiruhiye ile “bize ne oldu böyle” hüzündürüklerinin beş paralık bir romantizmi yok.

Yakın zamanda IŞİD; Asuri, Süryani ve Keldani’lerden oluşan 200 kişi kaçırmış. Daha önce de böyle kaçırmalar olmuş ve hepsi de vahşice öldürülmüştü. Turabdin Platformu bu konuda bir açıklama yaptı.  Metin şöyle bitiyor; “Her şeyin sonunda, düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız”

Hatırlanacak o kadar sessizliğimiz varken, “Bize ne oldu böyle” imiş! Bize bir şey olduğu yok; aynı sessizliğimizle insanlığımızı öldürmeye devam ediyoruz. Sözüm, bu gibi ağlak sözlerle kendini bütün sorumluluklardan sıyırdığını düşünen aydın, yazar ve şairleredir aslında!

Haftaya dize; “Yitirilen çığlıklar hangi sessizliğe sığar ki”

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,770TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Mersin’de dereye düşen 8 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları sürüyor

Mersin'in merkez Akdeniz ilçesinde iki gün önce dereye düşerek kaybolan 8 yaşındaki...

Rusya’da “sahte haber” kararnamesi onaylandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki “sahte haberlerin” engellenmesine yönelik kararnameyi imzaladı.

Japonya, yer altı örnekleri için Ryugu asteroidi üzerinde krater açacak

Japonya'nın, geçen ay Ryugu asteroidine iniş yapan Hayabusa2 uzay aracının, asteroit üzerinde...

MHK’den “ofsayt çizgisi” açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), dün akşam oynanan Bursaspor-Galatasaray...

KONDA, bu yıl ilk kez anket açıklamayacak

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA, ilk kez her seçim öncesi perşembe günü paylaştığı...

“Futbol gibi kitap okumak da hayatımızın önemli bir parçası”

Kadir İncesu Edebiyatımızın “Koca Çınarı” Rıfat Ilgaz’ın adını...