Anasayfa ARŞİV “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”

“Bizim Büyük Çaresizliğimiz”

Bizim kuşağın siyasallaştığı dönem denebilir ki açlık grevleri, ölüm oruçları ve “hayata dönüş” operasyonlarının üzerine damgasını vurduğu bir dönemdir. Yenilmiştik. 12 Eylül karanlığı çocukluklarımızın, ana babalarımızın üzerinden geçmişti. Özal ile memleket dahilinde ve dünya üzerinde tarihin sonu kapitalizmin zaferi ilan edilmiş, insanlığın insanlaşmak için ürettiği ne varsa üzerinde tepinmek bir trend haline gelmişti. Üzerimize demir perde ve Berlin duvarı da çökmüş, makbul kapitalizm ile adını bile anmakla dinazor olduğumuz sosyalizmin reel versiyonu arasına sıkıştırılmıştık. Kuşağımıza damgasını vuran derin bir nihilizmin getirdiği coşku ile politikleştik. Madem hayat bu kadar anlamsızdı onu anlamlı kılmak için kendi hayatlarımızı solcu olarak “mahvetme” lüksüne sahip olmalıydık. Tersten esen rüzgara karşı yelken açtık. Pardon yelken açamadık. Biz daha ziyade kendimizi ilk insan ilk bizonu o mağaranın duvarına çizdiğinden beri akan o büyük insanlık nehrinin üzerinde yüzen minicik bir yelkenlinin kürek mahkumları gibi hissettik hep. Sırtımızda karşı ideolojik hegemonya denen kamçı. Ve çok uzaktaki bir limana varabilmek için o minicik kürek çekişlerine ihtiyaç olduğunu bilerek dişini sıkan tarihsel forsalar. Tersten esen rüzgara karşı, destroyerlere karşı, basınımızın amiral gemilerine karşı dişlerini sıkan ve meydan okuyan çoşkulu bir şarkı tutturmuş neşeli köleler.

Kamuoyu vicdanı

Sonra açlık grevleri ölüm oruçları başladı. Aramızdan kimileri zindanda idi o vakit. Hakları gaspedilmiş, tabutluklara kapatılmış, sürgün, tecrit, itirafçılaştırma kol gezmekteydi. İlk dalga açlık grevleri, yazarlar, sanatçılar, aydınların oluşturdukları heyetin katkısı ve henüz ölmemiş bulunan kamuoyun vicdanının baskısı ile arkasında 12 ölüm bırakarak da olsa başarıya ulaştı. Ancak aynı orada meşru taleplerle önce açlık grevi olarak başlayan ve ölüm orucuna dönüşen süreç maalesef bambaşka bir hale büründü. Ondan sonrası bir tufandı. Artık biz ezilenler adına politik olarak ağzımızı açmanın olanağı yoktu. O güne kadar tutsakların arkasında duran kamuoyu vicdanı sanki buz kesti yahut öldü. Kendilerini ateşe verdi tutsaklar. “Bildik çevreler” olan bizler dışında kimseden buna karşı ses alamaz olduk. Ve arkasından “hayata dönüş operasyonları” geldi. İnsanları bildiğin insan evlatlarını kadınları ve erkekleri parmaklıklara bağlayıp yaktılar bu memlekette. Bombalar attılar üzerlerine. Silahlarla vurdular. İş makinaları ile kollarına bacaklarını kopardılar. Sonra dönüp “örgüt karar almış, kendilerini yaktılar” dedi yetkililer. Buz kesmiş vicdanlar inandı. İnanmayı seçti. Kıpırdamadı.

Çaresizliğimiz

Şimdi o operasyonlardan ölümlerden kurtulanlara rastlıyoruz. Hafızaları yok. Konuşmaları mütereddit. Yürüyüşleri acılı ve ürkek. Boğazımızda onların bu hale gelmesini, ölenlerin ölmesini engelleyememiş, buna gücü yetmemiş olmanın çaresizliği. O büyük duvara çarpmanın, hafızasız, konuşmamayı tercih eden, acılarının karşısında kendilerini ezenleri değil kendi ezdiklerini cezalandırmayı seçen bir toplumun içerisinde yaşamanın çaresizliği. Büyük insanlığın nehrinde, bir tekne bir çift kürek, ve durgun ölü bir nehir şeklinde görmek yalnızlığı. Şaşırıp bırakmak kürekleri. Sürüklenmek.

Maalesef Yaşadık!

Demem o dur ki, açlık grevi hiçbir çaresi kalmayanın bedenini bir silaha dönüştürüp bir varlık çığlığı atmasıdır. O ki büyük insanlığa, onun ahlakına ve vicdana sığınmıştır. Bildiğimiz o ki karşımızdakilerin ne talepleri duyacak bir aklı, ne insanlığı ne ahlakı ve vicdanı vardır. Maalesef yaşadık. Ölmeye cesaretimiz yoktu ve bunu öğrenecek kadar çok yaşadık…

 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,725AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tehdit: Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

AKP' Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya ve TV...

HDP’den AA ve İHA’nın servis ettiği ‘Abdullah Öcalan’ haberine yalanlama

Abdullah Öcalan'ın 23 Haziran seçimleri için HDP'ye yönelik "Tarafsız kalın" çağrısı yaptığı...

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

ÖSYM Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin...

İmamoğlu’ndan Yıldırım’a ‘Sayıştay raporu’ yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na Çatalca...

Beşiktaş, Umut Meraş için Bursaspor ile anlaştı

Yeni sezon transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş'ta yönetim, Adriano'dan boşalan sol bek mevkisine...

Binlerce İBB personeli AKP adına sandık müşahidi yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait iştirak şirketlerinde çalışan personel ve taşeron işçiler 23 Haziran seçimleri...

ABD Senatosu’ndan ‘Suudi Arabistan’ kararı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını...

İran: ABD’nin saldırganlığını BM’ye taşıyacağız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran'ın sınırlarını,...

Bakaya ve yoklama kaçağı 460 bin kişi bedelliden yararlanacak

Askerlik süresini altı aya indiren, bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik...

ABD: S-400’ler üzerinden Türkiye’ye yaptırım uygulamak geçerli bir seçenek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi almasıyla ilgili bir açıklamada...

Sonraki haber