BM Elçisi ile Başkan Trump ayrı telden: Biri ‘çıkacağız’, diğeri ‘kalacağız’ diyor

Abd Başkanı Trump’ın Suriye’ye düzenlenen saldırıdan önce ve sonra askerlerini söz konusu ülkeden çekeceklerini söylemesine rağmen, diğer ABD’li yetkililerden tersi açıklamalar gelmeye devam ediyor. ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “Suriye’den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele edeceğiz. IŞİD’in tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran’ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız” dedi.


Haley, Amerikan CBS televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. ABD’nin Suriye’de yönetim ile mevcut durumda kesinlikle doğrudan görüşmeyeceğini belirten Haley, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığına yönelik de “Hedef, Amerikan birliklerin eve dönmesi ama Suriye’den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele edeceğiz. IŞİD’in tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran’ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız” diye konuştu.

Rusya ile ilişkilere de değinen Haley, Suriye’de “yönetimin kimyasal silah bulundurması ve yapmasına yardım eden Rus şirketlere” yeni yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi. Haley “Rusya’ya yaptırımlar geliyor. Hazine Bakanı Mnuchin, bu yaptırımları açıklayacak. Yaptırımlar doğrudan Esad ve kimyasal silah kullanımıyla alakalı şirketlere uygulanacak” dedi.

Fransa’ya yalanlama
Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “ABD Başkanı Donald Trump’ı, Suriye’de kalması gerektiği konusunda ikna ettik” sözlerinin ardından ise Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Trump’ın, Suriye’deki Amerikan askerlerini evlerine döndürme kararlılığında olduğunu belirten Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “ABD’nin Suriye’deki misyonu değişmedi. Başkan Trump, ABD kuvvetlerinin olabilen en kısa sürede eve dönmelerini istediği konusunda çok açık konuştu” dedi.


BİZİ TAKİP EDİN

359,071BeğenilerBeğen
54,880TakipçiTakip Et
1,081,283TakipçiTakip Et
7,452AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL