BMGK bir kez daha Suriye gündemiyle toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yapılan Suriye oturumunda Rusya Temsilcisi ”ABD, İngiltere ve Fransa’nın tek amacı Esad’ı devirmek” dedi.

Rusya’nın BM Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Şam’ın Doğu Guta kırsalının Duma bölgesinde kimyasal saldırı düzenlendiği iddiaları üzerinden ABD’nin Suriye’de askeri bir senaryo sahnelediğini, ama bunun küresel güvenlik için vahim sonuçları olabileceğini, zira Rus askeri güçlerinin Suriye’de konuşlu olduğunu söyledi.

‘MİLİTANLARA EMİR VERİLDİ’

Nebenzya, ABD’nin olası askeri müdahalesinin ardından militanlara Suriye hükümetine karşı taarruz başlatmaları emri verildiğine dair ellerinde istihbarat olduğunu aktardı.

”Egemen bir devlete karşı yasadışı biçimde güç kullanmaya yönelik tehlikeli askeri askeri hazırlıklar gözlemlemeye devam ediyoruz” diyen Nebenzya, asıl amacın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek olduğunu belirtti.


‘ABD, DAİMİ ÜYELİĞE LAYIK DEĞİL’

”Uğraştıkları tek şey Suriye hükümetini devirmek ve Rusya Federasyonu’nu caydırıp kuşatmaya almak” çıkışını yapan Rus Temsilci, Duma’da kimyasal saldırı düzenlendiği iddialarına ABD’nin verdiği tepkinin, BMGK’nin veto yetkisine sahip daimi üyeliği statüsüne layık olmadığını gösterdiğini savundu.

‘ESAD EN AZ 50 KEZ KİMYASAL SİLAH KULLANDI’

ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley ise ‘Suriye hükümetinin en az 50 kez kimyasal silah kullandığını’ iddia etti.

‘TRUMP HENÜZ SURİYE KARARINI VERMEDİ’

”Suriye’ye olası eylemle ilgili Başkanımız henüz karar vermedi” diyen Haley, ”Böyle kararlar aceleyle alınmaz, acele işe hata karışır” vurgusu yaptı.

”Ama ABD ile müttefikleri Suriye’de eyleme geçmeye karar verirse bu hepimizin üzerinde birleştiği bir ilkeyi savunma adına olacaktır” diye devam eden Haley, ”Eğer Esad’ın kimyasal silah kullanmasını normalleştirirsek tüm ülkeler ve tüm halklar zarar görecektir” görüşünü savundu.

BM GENEL SEKRETERİ: TOPYEKUN SAVAŞ TEHDİDİ VAR

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BMGK’ye hitabında, ilgili ülkeleri Suriye konusunda sorumlu davranmaya çağırdı. Guterres, ”Suriye ile ilgili BMGK’deki çıkmaz, topyekun askeri tırmanma tehdidi yaratıyor” uyarısında bulundu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,064BeğenilerBeğen
54,871TakipçiTakip Et
1,081,150TakipçiTakip Et
7,446AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL