Boğaz'daki çevre katliamının boyutu tesadüfen ortaya çıktı
13.04.2018 16:10 ÇEVRE

İstanbul Boğazı'nda tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan Malta bandıralı tanker, Boğaz'daki imar rezaletlerini de ortaya çıkardı.

Sahildeki restoranların denize kazık çakıp istele kurması rezaletinden sonra "restorasyon" izni ile tarihi bir köşkün tamamen yıkıldığı ifşa oldu.

İHA'nın yalıdaki hasarı göstermek için havadan çektiği fotoğraflar, Anadolu sırtlarında 2015 yılından bu yana devam eden ağaç ve tarihi köşk katliamını gözler önüne serdi. Tarihi Pervaneli Köşk, restorasyon izni ile yıkılıp yok edilmiş.

YALIYI GÖRÜNTÜLERKEN İNŞAATI BULDU

bogaz-daki-cevre-katliaminin-boyutu-tesadufen-ortaya-cikti-451442-1.

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpan Malta bayraklı “Vitaspirit” gemisiyle ilgili soruşturma sürerken çökme riskiyle karşı karşıya kalan tarihi yalı İHA muhabiri tarafından havadan görüntülendi.

Bu sırada yalının bitişiğinde bir inşaat alanı dikkatleri çekti.

Fatih Korusu'nun ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın köşkünün yanında geniş bir alana yayılan bu inşaatın olduğu yerde Pervaneli Köşk bulunuyordu. Kültür Bakanlığı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, işadamı Faruk İshakoğlu’na tarihi Pervaneli Köşk'ü restore etmesi için izni vermişti. 2015 yılından beri süren çalışmalar sırasında tarihi köşk de tamamen yıkıldı. Tarihi binadan geriye sadece temeli ve moloz yığınları kaldı.

KÖŞKÜN BOĞAZ MANZARASI İÇİN AĞAÇ KATLİAMI

Anadoluhisarı sırtlarındaki Pervaneli Köşk’te başlatılan restorasyon çalışmaları sırasında Köşk'ün Boğaz manzarasını kapatan 18 ağaç kesilmişti. Ağaçların İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden alınan ‘kuru ve hastalıklı’ raporuyla kesildiği ortaya çıkmış, proje mimarı Barış Han, “Kesilen ağaçların yerine verilen izinlere göre yeni ağaçlar dikilecek” demişti. Ancak tek bir fidan bile dikilmediği görülüyor.

RESTORANLAR BOĞAZA KAZIK ÇAKMIŞ

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün altından geçerken dümeni kilitlenen kuru yük gemisinin tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpma görüntüleri bir başka skandalı ortaya çıkarmıştı. Gemi faciasının görüntülerini izleyen CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri yalıya komşu Lacivert ve Uskumru balık restoranlarının kazık çakarak deniz tarafına doğru büyütüldüğünü tespit etmişti.

Lacivert ve Uskumru balık restoranları denizden kazanılan alanın üzerinin pergola ile kapatıp masa kurmuşlardı. Ancak skandalın ortaya çıkmasının ardından restoranların o kaçak balkonlardaki masaları kaldırdığı görüldü.

bogaz-daki-cevre-katliaminin-boyutu-tesadufen-ortaya-cikti-451443-1.