Boğaziçi'nde 'Hande Kader Bursu'na rektörden onay çıkmadı
21.08.2017 17:36 GÜNCEL
Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü'nün Hande Kader bursu, 'rektörden onay çıkmaması' nedeniyle iptal edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, bir trans öğrenciye burs verme amacıyla bir kampanya başlattı. 'Hande Kader Bursu' projesi kapsamında Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi bir trans bireye, 12 ay boyunca 500 lira burs verilmesi planlanıyordu. Bağış aracılığıyla oluşturulacak burs programı ise, üniversite rektöründen onay çıkmaması sebebiyle iptal edildiği belirtildi. Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, Facebook hesabından yaptığı açıklamada toplanan bağışların iade edileceğini söyledi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hande Kader Bursu bağışları, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü’nün talimatıyla bağışçılara iade edilme kararı alınmış ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Rektörlüğü ilgili bağış projesi hakkında bilgi ve dahilliklerinin bulunmadıkladılarını beyan etmişlerdir.

Olayın aslını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bu projenin Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübünde lgbti+ öğrenci bursu çağrısı ile geçen yıl Kulüp Genel Kurul ve Yönetim Kurulu toplantılarında kararları alınarak BÜVAK ile görüşülmüştür. BÜVAK, kulüp resmi mail hesaplarına muhasebe departmanları aracılığıyla hesap bilgilerini ve bağışçıların açıklama kısmına neler yazmaları gerektiğini içeren yazışmaları yollamıştır. Tüm yazışmalar resmi mailler üzerinden yapılmıştır.

Belirtilen tarihlerde henüz rektör atamaları gerçekleşmediği için şu anki rektör görevinde değildi ve BÜVAK başkanı da değildi.

Hande Kader’in ölüm yıl dönümünde uygulamaya koyduğumuz projedeki hesap bilgilerini bizatihi BÜVAK’ın muhasebe departmanındaki görevlilerce bize söylenilen doğrultuda paylaştık. Açıklama kısmına “LGBTİ BAĞIŞ” yazılacaktı, bunu “HANDE KADER BURSU” olarak değiştirdik.

Medyada geniş yer bulması, ilgiyle karşılanması ve beklenmedik yoğun bağışlar karşısında 2016 yılının Kasım ayında görevine başlayan Rektörlük bağışları iade etmeye ve proje hakkında bilgilerinin olmadığına dair basına bilgilendirmede bulunmaya karar vermiştir.

Üzgünüz.

LGBTİ+ öğrenciler olarak utanç duyuyor ve bu ayrımcı uygulamayı kınıyoruz. Konu hakkındaki kararı kamuoyu vicdanına bırakıyoruz. Bağışçılarımızdan özür diliyor, yoğun ilginizin bizleri çok mutlu ettiğini ve umutlandırdığını belirtiriz."

HANDE KADER KİMDİR?

Nefret cinayeti sonucu hayatını kaybeden transseksüel kadın, LGBTİ hakları savunucusu ve seks işçisi Hande Kader, 1993'te İstanbul'da doğdu. Haziran 2015'te polis tarafından engellenen İstanbul Onur Yürüyüşü'nde polise karşı direnirken çekilen fotoğraflarıyla basında yer alarak Türkiye'de LGBTİ+ topluğu için bir simge hâline gelmişti.