Anasayfa ARŞİV Bölgesel eşitsizlik ve yeni sol

Bölgesel eşitsizlik ve yeni sol

Haftalardır gazetelerde, forumlarda, bazı yazarların Türkiye’de yeni sol düşünce adına yazdıklarını okuyorum. Yazılıp çizilenler gündelik hayatlarımızın o kadar dışına çıkmaya başladı ki takip etmekte zorlanıyorum. Temel olarak Ahmet insel’in, Erol Katırcıoğlu’nun yazılarından anladığım, yeni sol düşünce iktisadi bir temel üzerine, sınıf çıkarları üzerine oturmamalı. Kürtler, Aleviler ve Müslüman demokratlar bir araya gelerek yeni bir dili kurabilir gibi ifadeler var. Yani mağdurların ortak bir dil oluşturması ve ortak bir hat üzerinden hareket ederek ülkeyi demokratikleştirmesi bu yeni hareketin özü olmalı deniyor. Yeni parti girişiminin içindeki bazı önemli ve değerli isimlerin böyle bir düşüncesi var. Ancak bu görüşe katılmayan ve benim gibi düşünen çok da ciddi bir grup var. Sebeplerini çok yeni bir veri ile izah etmeye çalışacağım.
Muhasebat genel müdürlüğünün son bültenine göre, Türkiye’deki 81 ilin 69’unun merkezi bütçeden aldığı pay, o şehrin bütçeye yaptığı katkıdan fazla. Yani Türkiye’nin 12 ili diğer 69 ilinin ayakta kalmasını sağlıyor. 2008 yılında katkıda bulunan il sayısı 15 imiş. Baktığımız zaman bu 12 ilin Ankara, Antalya, Bursa, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Tekirdağ, Zonguldak’tan müteşekkil olduğunu görüyoruz. Geriye kalan 69 il Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerine yayılmış durumda.  Mesele tabii ki bu basit istatistikle anlamlandırılamayacak kadar karmaşık; ancak bu konuyu anlamadan, araştırmadan ve giderek derinleşen ve gözümüzün önünde duran bu soruna bir çare bulmaya çalışmadan nasıl yola çıkarız?
Türkiye’deki göç olgusu ve başka sosyoekonomik faktörler nedeniyle Alevilerin de Müslüman demokratların da Kürtlerin de aşağı yukarı Türkiye’nin her bölgesinde yerleşik olduğunu biliyoruz. En basitinden İstanbul’da aşağı yukarı 1,5-2 milyon arası Kürt kökenli vatandaşımız var. Bazı illerde, özellikle Türkiye’nin yükünü taşıyan bu 12 ilde göç daha da yoğun gerçekleşiyor. Türkiye’deki iktisadi eşitsizliği, bölgesel gelişim farklılıklarını düşünmeden, gözetmeden nasıl bir mağduriyet hattı kurulabilir? Alevilerin zorunlu din dersleri ve diyanet ile ilgili taleplerini, Kürtlerin kimlikleri ile ilgili tanınma haklarını, mütedeyyin kesimin başörtüsü ile üniversiteye girme taleplerini karşılayan yeni ve demokratik bir anayasayı yaparsak ve ülkenin tam anlamıyla demokratikleşmesini sağlarsak, bu bölgesel eşitsizliği gideririz, diyebilir miyiz? Bankaların Ankara’dan İstanbul’a getirilmesi, Bursa, Adana ve Mersin’deki tekstil fabrikalarının kapatılıp Mısır’a taşınması ile ilgili bir söz söylemez isek, emekli maaşları, TEKEL eylemi, plansız taşeronlaştırma, itfaiye gibi kamu hizmetlerinin özel sektöre tahvil edilmesi ile ilgili bir duruş sağlamaz isek ve hepsinden önemlisi ekonomiyi büyütecek hamleleri planlamaz isek yeni sol denen ide belki yeni olur ama sol olur mu? Daha da önemlisi halkın herhangi bir derdini çözebilir mi?
Bugün işçiler sadece fabrikada çalışmıyor, birçoğu plazalarda vasıfsız işçi. Küresel anlamda işin yapısı ve doğası değişiyor. Bireysel özgürlükler ve kimlik meseleleri ile ilgili her gün fikir yürüten değerli kanaat önderlerinin eşitsizliğin toplumdaki çimentoları nasıl bir bir söktüğünü görmesini diliyorum. Kentli yoksulluğu, tarımdaki ekonomik ve tabii erozyon, plansız göç göz önüne alınarak, bizlerin kurgulamayı planladığı yeni solun eşitsizlik ve ekonomi üzerine söyleyeceği çok söz var. Bizler ülkenin demokratikleşmesi EKONOMİ 5istiyoruz ancak yeni solun gençleri, tabanı demokratik bir paryalar cumhuriyeti istemiyor. Eminim vicdanı ön plana koyan hiç kimse de istemiyordur.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Edin Dzeko, Fenerbahçe için İstanbul’a geliyor

Sezonu 6. sırada tamamlayan Fenerbahçe'de gündem transfer.Roma'nın...

Eskişehir’de Erdoğan’a hakaretten tutuklama

Eskişehir'de sosyal paylaşım sitesindeki yazılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hareket ettiği gerekçesiyle...

Şehirlerdeki kitapçı oranları belli oldu

Belirli şehirlerdeki 100 bin nüfusa oranla bulunan kitapçı sayıları belli olurken, bu...

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon avro finansman

Dünya Bankası kentlerde sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’ye 500 milyon avro finans verilmesini...

Ferhat Tunç’tan 6. Yılında Gezi Klibi: Anne beni Haziran’da bul

Sanatçı Ferhat Tunç, Gezi direnişinin altıncı yılı anısına, “Anne Beni Haziran’da Bul”...

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe’de bir daha yönetici olarak yer almam

Şike soruşturmasıyla "kumpas" suçlaması yöneltilen eski emniyet müdürlerine açılan davayı izlemek için...

Tavuk eti fiyatı 3 ayda yüzde 50 arttı

Son 3 ayda tavuk firmalarının yaptığı zamlarla yüzde 50 artan tavuk eti...

Balıkesir’e aşırı sıcak uyarısı

Balıkesir Valiliği, yaklaşık 10 derece artması beklenen hava sıcaklığına karşı yurttaşları uyardı.

Caretta carettaların yumurtlama alanında yapılacak festival Meclis gündeminde

Mersin'de caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan...

“3. Havalimanı ihtiyaçtan olmayan bir Binali Yıldırım projesi”

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü yazısında Türk Hava Yolları eski Yönetim...

Sonraki haber