alpertasbeyoglu

Boliveryen devrimin geleceği

Hedeflenen, değişimlerin ikinci ayağında reformların yürütülebilmesi için yetersiz politikacı, bürokrat ve diğer yöneticilerin azledilmesini sağlayacak referandum mekanizmasını çalıştırabilmek. Bu mekanizma Venezuela anayasasında zaten mevcut. Madde 72’nin açılımı şu; “Politikacı, yerel yönetici ve bürokrat görevliler görev süresinin yarısını tamamladıklarında seçmenlerin yüzde 20’sinin talebiyle onlar hakkında azilleri için referanduma gidebilirler.


Bugüne kadar bu yasa maddesi bir kez çalıştırıldı. O da 2004 ağustosunda Chavez’in azli için. Chavez yapılan referandumdan daha da güçlenerek çıktı.


Bugün çok sesli demokratik ortamda iktidar yanlıları da kendi partilerindekiler de dahil bu yasayı uygulamak istiyorlar.


İktidar bugün çok kuvvetli, özeleştiri yapabiliyor ve kimliğini oturtmaya çalışıyor. Önemli bir kesimde yukarıdaki çalışmayı hayata geçirerek istenmeyen yetersiz kadroların tasviyesine çalışıyor. Kadrolyar içinde güveni olmayanların gitmesini isbtiyorlar. Bugüne kadar bu işi yapmamalarının nedeni Venezuela’nın dağınık yapısıydı. Geçmişte böyle bir tavır geliştirmek daha da ayrıştırıcı olabilirdi.


Chavezciler böyle bir şeye muhaliflerin de durumdan fayda çıkarmaya çalışacaklarını hesaplayarak girişmediler. Muhalifler de faydalanamadı. Ama şimdi iktidarları çok güçlü pozisyonda. Yetersiz insanları bu nedenle şimdi yollayabilirler. En yüksek seviyelerde dahil olmak üzere. Şimdi bazı sinyaller gelmeye başladı. İki yönden de… Bazı politikacılar muhalif istemiyorlar, kendi partilerinden. Pedro Carreno milletvekili ve durumu kendi parti militanlarına onaylatabilecek. Böyşle devam ederse ümit edilen sonuçlar elde olmayabilir.


Üçüncü radikal değişikliği artık insanlar konuşmaya başladı.ıggg’da ilk kısmı ama yoğun yapısal reformlar gerçekleşti. Şu andaki cumhuriyet yapısı 1998 öncesine bir meydan okuma. Bu yeni yapının tekrar temelleri atılıyor. Oluşan yeni yapı, hem Latin Amerika’dan hem dünyadan kesinlikle ileride.


Geçen 7 yıllık süreçte çok şeyler oldu. Çok enteresandır ki, yüzdesel oİarak bu kons-trüksiyonu oluşturanların çoğunluğu olan entelektüeller, yazarlar şu an karşı taraftalar. Hepsi süreç içinde devlet ve iktidardan uzaklaştılar. Aynı enteresante içerisinde Chavez ilk kez 1 Mayıs 2004’te sosyalizm kelimesini telaffuz etti. Ondan sonraki nutuklarında buna alışıldı.


Bugün artık sadece konuşmak yetmiyor. Reformların hangi yolla hızlandığını kimse bilmiyor. Bugün iktidar bu yolu arıyor. Ve yeni yolları da istiyor, reformlara devam edebilmek için.


Bu değişimler sırasında, sosyalist reformlar temel taşlar olacak. En çok düzenleme ise “Özel Mülkiyet” üzerine ama abartmadan yapacaklarını söylüyorlar. Ve sırada tarımsal reformlar var. Düzenlemeler ekonomik açıdan doğru. Mevcut yapı fazla liberal ve korumacı.


Öteki önemli yapısal reform ise aynı başkanı sınırsız ve sonsuz tekrar seçebilmek için. Bugünkü yasaya göre başkan sadece iki dönem görev yapabiliyor. Yani Chavez için son dönem.


Chavez destekçilerinin istediği bugüne kadar Venezüella önemli ve yoğun deneyimler yaşadı ama kalan altı sene hedefler ve gelecek değişimler için yetersiz bir süre. Chavez Venezüella’yı gerçek bir sosyalist cumhuriyet yapacak ve Simon Bolivar’ın rüyasını gerçekleştirecek.


Yakın tarihte Cumhuriyet’te çok doğrular ve yanlışlar oldu, yeni bir yol açıldı. Bu ülkede demokratik bir devrimin gerçekleştiğinin kimse aksini söyleyemez. 2007’den sonra yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemde devrim yolunda hatalar minimalize edilecek veya hatalar devam edecek, hem Venezuela ve Latin Amerika, hem de Dünya’da umutiar yitirilecek. Bu soruların kesin cevaplarını gelecek zamanda bulacağız.
Çeviren: Ana Gomez de Poblos

BİZİ TAKİP EDİN

359,912BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,830TakipçiTakip Et
7,820AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL