Anasayfa ARŞİV Boliveryen devrimin geleceği

Boliveryen devrimin geleceği

Hedeflenen, değişimlerin ikinci ayağında reformların yürütülebilmesi için yetersiz politikacı, bürokrat ve diğer yöneticilerin azledilmesini sağlayacak referandum mekanizmasını çalıştırabilmek. Bu mekanizma Venezuela anayasasında zaten mevcut. Madde 72’nin açılımı şu; “Politikacı, yerel yönetici ve bürokrat görevliler görev süresinin yarısını tamamladıklarında seçmenlerin yüzde 20’sinin talebiyle onlar hakkında azilleri için referanduma gidebilirler.


Bugüne kadar bu yasa maddesi bir kez çalıştırıldı. O da 2004 ağustosunda Chavez’in azli için. Chavez yapılan referandumdan daha da güçlenerek çıktı.


Bugün çok sesli demokratik ortamda iktidar yanlıları da kendi partilerindekiler de dahil bu yasayı uygulamak istiyorlar.


İktidar bugün çok kuvvetli, özeleştiri yapabiliyor ve kimliğini oturtmaya çalışıyor. Önemli bir kesimde yukarıdaki çalışmayı hayata geçirerek istenmeyen yetersiz kadroların tasviyesine çalışıyor. Kadrolyar içinde güveni olmayanların gitmesini isbtiyorlar. Bugüne kadar bu işi yapmamalarının nedeni Venezuela’nın dağınık yapısıydı. Geçmişte böyle bir tavır geliştirmek daha da ayrıştırıcı olabilirdi.


Chavezciler böyle bir şeye muhaliflerin de durumdan fayda çıkarmaya çalışacaklarını hesaplayarak girişmediler. Muhalifler de faydalanamadı. Ama şimdi iktidarları çok güçlü pozisyonda. Yetersiz insanları bu nedenle şimdi yollayabilirler. En yüksek seviyelerde dahil olmak üzere. Şimdi bazı sinyaller gelmeye başladı. İki yönden de… Bazı politikacılar muhalif istemiyorlar, kendi partilerinden. Pedro Carreno milletvekili ve durumu kendi parti militanlarına onaylatabilecek. Böyşle devam ederse ümit edilen sonuçlar elde olmayabilir.


Üçüncü radikal değişikliği artık insanlar konuşmaya başladı.ıggg’da ilk kısmı ama yoğun yapısal reformlar gerçekleşti. Şu andaki cumhuriyet yapısı 1998 öncesine bir meydan okuma. Bu yeni yapının tekrar temelleri atılıyor. Oluşan yeni yapı, hem Latin Amerika’dan hem dünyadan kesinlikle ileride.


Geçen 7 yıllık süreçte çok şeyler oldu. Çok enteresandır ki, yüzdesel oİarak bu kons-trüksiyonu oluşturanların çoğunluğu olan entelektüeller, yazarlar şu an karşı taraftalar. Hepsi süreç içinde devlet ve iktidardan uzaklaştılar. Aynı enteresante içerisinde Chavez ilk kez 1 Mayıs 2004’te sosyalizm kelimesini telaffuz etti. Ondan sonraki nutuklarında buna alışıldı.


Bugün artık sadece konuşmak yetmiyor. Reformların hangi yolla hızlandığını kimse bilmiyor. Bugün iktidar bu yolu arıyor. Ve yeni yolları da istiyor, reformlara devam edebilmek için.


Bu değişimler sırasında, sosyalist reformlar temel taşlar olacak. En çok düzenleme ise “Özel Mülkiyet” üzerine ama abartmadan yapacaklarını söylüyorlar. Ve sırada tarımsal reformlar var. Düzenlemeler ekonomik açıdan doğru. Mevcut yapı fazla liberal ve korumacı.


Öteki önemli yapısal reform ise aynı başkanı sınırsız ve sonsuz tekrar seçebilmek için. Bugünkü yasaya göre başkan sadece iki dönem görev yapabiliyor. Yani Chavez için son dönem.


Chavez destekçilerinin istediği bugüne kadar Venezüella önemli ve yoğun deneyimler yaşadı ama kalan altı sene hedefler ve gelecek değişimler için yetersiz bir süre. Chavez Venezüella’yı gerçek bir sosyalist cumhuriyet yapacak ve Simon Bolivar’ın rüyasını gerçekleştirecek.


Yakın tarihte Cumhuriyet’te çok doğrular ve yanlışlar oldu, yeni bir yol açıldı. Bu ülkede demokratik bir devrimin gerçekleştiğinin kimse aksini söyleyemez. 2007’den sonra yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemde devrim yolunda hatalar minimalize edilecek veya hatalar devam edecek, hem Venezuela ve Latin Amerika, hem de Dünya’da umutiar yitirilecek. Bu soruların kesin cevaplarını gelecek zamanda bulacağız.
Çeviren: Ana Gomez de Poblos

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,950AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

“Balıklarımızı zehirlediniz, sıra çocuklarımızda mı?”

Kırklareli'nin Şeytan Deresi'nde yaşanan balık ölümlerine Babaeski ilçesindeki sivil toplum örgütleri bir...

Görkem Yeltan’ın yeni filmi ‘Bağcık’ 7 Haziran’da vizyona giriyor

Oyuncu, yazar, yönetmen Görkem Yeltan’ın yeni filmi “Bağcık” 7 Haziran tarihinde vizyona...

Meclis’te ‘gerekçeli karar’ tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda, Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin...

Binali Yıldırım: 250 sayfayı okumadım, o sayfaların büyük bir bölümü bizim dilekçelerimiz

31 Mart'ta gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu'na kaybeden Binali...

Pompeo: Çin, ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in ABD ulusal güvenliğine bir tehdit oluşturduğunu...

Komünist Başkan Maçoğlu’ndan ‘Dersim tabelası’ açıklaması

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye meclisi kararıyla belediye girişinde bulunan...

Olympiakos Başkanı’ndan ‘Valbuena’ açıklaması: Yakında duyuracağız

Yunanistan kulübü Olympiakos, Fenerbahçe ile sözleşmesi biten Mathieu Valbuena’yı kadrosuna katabilir.

Meteoroloji’den İstanbul için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji, İstanbul'da gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

Öğretmenini 2 yıldır sistematik olarak taciz eden Emir Öztürk’e ev hapsi

MERAL DANYILDIZEdebiyat öğretmeni Bengi Ekin Sarı’yı sistematik olarak...

Sonraki haber