Borcu borçla çeviremezsiniz

2003 yılından beri uygulanan yanlış ekonomik politikaların sonucunda geldiğimiz yer ülkenin çok yüksek bir borçluluk seviyesine ulaşmış olmasıdır. Bugün ülkede borcu olmayan kimse yok gibi. Dış borcun toplamı, 306 milyar doları özel sektöre ait olmak üzere 450 milyar dolara, yurt içi bankalara olan borçlar ise 2,4 trilyon liraya (yaklaşık 454 milyar dolar) ulaşmış durumdadır. Milyar dolarlık kredi kullanan büyük holdinglerden futbol kulüplerine, inşaat şirketlerinden KOBİ’lere, küçük esnaftan çiftçiye, asgari ücretle çalışana kadar herkes borçlu. Borcu olmayan pek yok gibi.

Farklı gerekçelerle oluşan bu borçların ödeme zamanı gelince çoğu borçlunun artık ödeme imkânlarının kalmadığını biliyoruz. Çünkü ekonomi o kadar kötü gidiyor ki insanlar borçlarını ödemek için ihtiyaç duydukları gelirleri yaratamıyorlar. Ekonominin krize girmesi kurların ve faiz oranlarının yükselmesine yol açtı, buna bağlı olarak mevcut borç yükünün maliyeti de yükseldi. Artan maliyetlerin yanında gelirlerde de çok hızlı bir düşüş yaşandı. Şirketler mal ve hizmet üretip satamıyorlar, insanlar işlerini kaybediyor; ücretle çalışmaya devam edenler ise enflasyonun hızlı artmasıyla birlikte, reel anlamda kayba uğradıkları için temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanıyor ve borçlarını ödeyecek kaynak bulamıyorlar.

Hal böyle olunca, ekonomik kriz büyük bir borç krizi yaratmış oldu.

Hükümet, şirketlerin ve vatandaşların borçlarını ödeyebilmesine imkân verecek bir gelir kazanmalarına yol açacak politikalar geliştirmek yerine, borçluların borcunu borçla çevirmesi için, KOBİ’lere 20 milyar kredi gibi, bir dizi “müjde” açıkladı.

Bu müjdelerden birisi de Ziraat Bankası’nın kredi kartı borcu olanlara düşük faizle kredi açmasıdır. Yapılan açıklamaya göre, Ziraat Bankası kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlara “birleştiren ihtiyaç kredisi” açacak ve bu para ile kredi kartları borcu ödenecek.

Şu anda kredi kartları borcuna bankaların uyguladığı faiz oranı aylık yüzde 2,25. Yapılan açıklamaya göre ise Ziraat Bankası aylık yüzde 1,1 faiz oranıyla yeni kredi açacak ve bu kredinin ödemesi 24 ay içinde yapılacak. Faiz oranı oldukça düşük. Eğer kredi kartı borcunuz var ise Ziraat Bankası’nın kullandıracağı krediden yararlanın. Faiz maliyetiniz yarı yarıya düşecektir.

BDDK verilerine göre gerçek kişilerin kredi kartı borcu 2018 yılı sonu itibariyle 103,4 milyar lira. Oldukça yüksek bir rakam. Bu borcun tamamını ödemek için Ziraat Bankası’nın kredi vermesi mümkün değil. Bu kadar kaynağı yok! Demek ki herkesin talebi karşılanmayacak. Yeterli para olmadığından krediden yararlanmak da çok kolay olmayacak. Son altı aydır sigortalı çalışan, borcu yasal takibe düşmemiş olmak gibi koşullar getirilmiştir. Bazılarına kredi verilirken bazılarına verilmeyecek. Verilen “müjde” büyük bir beklenti oluşturdu; ancak kredi kartı borcu olanların bir kısmı için hayal kırıklığına yol açacak.

Ziraat Bankası internet sitesinde bir yıllık mevduata yüzde 20 faiz verdiğini söylüyor. Bankaya gittiğiniz zaman bunun üzerinde bir oranda mevduata faiz verdiklerini biliyoruz. Kredi kartı borcu için kullandıracakları aylık yüzde 1,1’lik kredinin yıllık bileşik maliyeti yaklaşık yüzde 14 olur. Bankanın yüzde 20’nin üzerinde maliyete katlanarak topladığı kaynakları bunun 6 puan altında bir oranla krediye dönüştürmesi, bankanın alenen zarar etmesine yol açacaktır. Bir kamu bankasının zararının önünde sonunda halka fatura edileceği de açıktır.

Çözüm borcu olana yeni borç vermek değil, onun borcunu ödeyebilecek bir gelir elde etmesini sağlamaktır.

BİZİ TAKİP EDİN

358,896BeğenilerBeğen
54,842TakipçiTakip Et
1,079,972TakipçiTakip Et
7,376AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL