Anasayfa ARŞİV Boşalan raflar

Boşalan raflar

Senin kitabından bana ne der misiniz acaba? Bilmem, ben demem. Facebook’ta vaktimin epeyce bir kısmı arkadaşların gördüğü, bulduğu, aldığı, hatta sırf nispet olsun diye fotoğrafını koyduğu kitaplara bakmakla, imrenmekle geçiyor. Kitap fuarlarının ardından da böyle bir heyecana kapılır, aldıklarımın birazını anlatırım. Nispet vermek için değil, benim sevdiklerimi belki seven olur düşüncesiyle.

İzmir Kitap Fuarı’na gitmedim ama Cumartesi günü, Bekir’le arkamdakı iki rafta duran, diğerlerine de ufaktan yayılmış, hatta yerlere serilmiş kitapları yerleştirmekle geçti. Salon dediğimiz yerdeki raflara, giriştekilere ve yeni kütüphanemize, yani yatak odama. Arka oda tamamen DVD ve CD işgali altında olduğu için, bundan sonra yeni kütüphaneyi istersem tavandan aşağı sarkıtmam gerekecek.

Neyse ki, şimdilik sığıyoruz. Hatta gönderilecek kitapları kolileyip, diğerlerini yerlerine koyunca, arkamda iki küçük raf boş bile kaldı. Oraya en önce okumak istediklerimi koydum: Can Kozanoğlu’ndan Acemi Eğitimi ve Yalan Yıllar (ilkini okumuştum ama belki unutmuşumdur), Altay Öktem’den “O Adam Babamdı”, Sadık Yemni’den “Kayıp Kedi”, bizim ellerden. Sonuncusunu, Sadık’ı “Cinayet Masası”na konuk etme hevesiyle, okuyorum zaten. Çok umutlu olduğum bir başka yerli yazar eseri ise, Murat Saat’ten “Yoksa Sen Benim En İyi Arkadaşım Mısın?”.

Gelelim diğerlerine: Geoff Dyer’ın okumadığım bir kitabı Türkçe’ye çevrilmiş: D.H. Lawrence’ın Gölgesinde Bir Hışımla / Out of Sheer Rage: Wrestling with D.H. Lawrence.” Dyer’ı yıllar önce Açık Radyo’dayken “But Beautiful” adlı kitabıyla keşfetmiştim. Seçtiği cazcıların hikâyelerini anlatıyordu. Önce haklarında okumuş ama esas kaynağı, fotoğraflar ve müzik. Caz programımda eğer o kitapta yazılmış bir cazcıya yer vermişsem, mutlaka kitaptan da bir şeyler okurdum. Archie Shepp bölümünü hiç unutamam, belki de kitabın adı o bölümde geçtiği için.

Sonra Kazuo İshiguro, tabii. Çağımızın belki de en iyi yazarı. Yönetmenler arasında Ang Lee gibi, yazarlardan da İshiguro, yaşamadıkları çağlara, bilmedikleri kültürlere, onlarla taban tabana zıt insanlara hâkim olmasını, haklarında inandırıcı şeyler anlatmasını bilirler. Gerçi on yıl aradan sonra yazdığı “The Buried Giant / Gömülü Dev” gene tartışmalara yol açtı, üstelik tartışmanın öbür ucunda üstademiz Ursula K. Le Guin var ama, olsun varsın. Onun vaktiyle de Harry Potter’ın bu kadar beğenilmesine kızdığını hatırlıyorum. Bu işte bir haksızlık olduğunu düşünmüştü. Ne olsa onun karakteri Ged de (bence en iyi fantazya karakteri) Roke adasındaki büyücü okulunda okumuştu ama, çocuklara Harry kadar hitap etmemişti işte. Bu seferki mesele ise, İshiguro’nun fantastik edebiyat ürünlerine tepeden bakar gibi görünmesi. Aslında yazdığı da düpedüz fantazya olduğu için, kendini savunuyor, karakterlerinin çağında bunlara inanıldığını söylüyor. Bizi üzer ama, iyi bir kitap yazmasını engellemez.

İki tane kaldı: “Küçük Adam Ne Oldu Sana?”sı ile küçük yaşta peşine takıldığım Hans Fallada’nın hakikaten tuğla gibi kitabı “Kurtlar Sofrası / Wolf unter Wölfen (Türkçesi Ahmet Arpad) ve 1957 basımı, James Baldwin tarafından yeniden anlatılmış bir “Robinson Crusoe”. Baldwin’i ne kadar sevdiğimi bilen Orçun Üçer, sahaf tavaflarından birinde bulup almış.

Aslında birimizdeki kitaplar niye ötekileri ilgilendirmesin? Varlığından haberdar oluruz, bilsek de bir daha duyunca yeniden okumak isteriz, peşine düşeriz, ne bileyim. Sadece onları yazmak bile kendimi iyi hissetmeme yol açıyor. Ne de olsa kitap-okur ilişkisi en sübjektif ilişki.

SON HABERLER

‘Paradise Papers’ haberlerinden dolayı yargılanan gazeteci beraat etti

"Paradise Papers" haberleri nedeniyle “hakaret ve iftira” suçlamasıyla yargılanan Evrensel’in eski Sorumlu...

Alper Taş: Beyoğlu eski renklerini alsın istiyoruz, ‘Yaşasın Beyoğlu’ diyoruz

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, Halk TV’de Enver Aysever'in sunduğu...

Lise öğrencisi okul arkadaşını vurdu

Tokat'ın Artova ilçesinde, okul arkadaşını tabanca ile vuran lise öğrencisi gözaltına alındı.

Eskişehir’de bir kişiye Erdoğan ve Yıldırım’a hakaretten 1 yıl 2 ay hapis cezası

Eskişehir'de kabanı çalındığı için gittiği polis merkezinde televizyondan izlediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

İran’da yolcu uçağı iniş sırasında alev aldı

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Mehrabad Havalimanı’nda 100 yolcunun bulunduğu uçağın alev aldığı belirtildi.

Trump’tan Brezilya’nın NATO üyeliğine tam destek

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Brezilya arasındaki askeri ilişkilerin ciddi şekilde...

Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

TTB 2016-2018 Merkez Konseyi üyeleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı basın...

Son ‘Cemre’ Kadifekale’de düştü

Aycan KARADAĞ Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan...

Cemil Tugay’dan KSK taraftarına müjde: Zübeyde Hanım Stadı Yalı’da yapılacak

CHP'nin İzmir Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Karşıyaka Spor Kulübü (KSK)...

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı aday olmayacağını açıkladı

İsmi yolsuzluk iddialarına karışan Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda, görev süresi sonunda yeniden aday olmayacağını...