Bostancı ilkokulu velileri BirGün'e konuştu: İdarenin tutumuna rağmen öğrenciler sınıfına kavuştu
12.02.2018 08:33 GÜNCEL
Bostancı İlkokulu’nda sınıfları dağıtan okul idaresinin bütün baltalamalarına rağmen velilerin kararlı tutumu başarılı oldu. İstediklerini alan veliler, “Okul müdürü çok ilgisizdi, ama biz sonunda isteğimize kavuştuk” dedi

MUSTAFA KÖMÜŞ [email protected] @mustafakomuss

Kentsel dönüşüm gerekçe gösterilerek İstanbul’da birçok ilde okullar yıkılıyor. Öğrenciler başka okullara taşınmak zorunda bırakılıyor. Bu durum da öğretmeninden öğrencisine hatta velisine kadar neredeyse eğitimin bütün bileşenlerini ziyaret ediyor.

Bunun son örneği İstanbul Bostancı İlkokulu’nda yaşandı. 50 yıllık bir geçmişe sahip olan okulun binası için yıkım kararı Nisan 2017’de alındı. Ancak bu durumdan yalnızca okul müdürünün bilgisi oldu. Öğretmenler de dahil olmak üzere kimseye okul müdürü tarafından bilgi verilmedi. Bu yıl eğitim öğretimin ilk yarı yılı bittikten hemen sonra yıkım kararı alındı. Karar okul aile birliğine iletildikten sonra velilerin haberi oldu. Bunun üzerine veliler konuyu araştırmaya başladılar ve gidecekleri okulda idare tarafından kendilerine yeterli sınıfın verilmediğini öğrendiler. Ardından önce idareyle sonra ilçe milli eğitimle görüşmek istediler. Özellikle okul müdürünün ikircikli tutumu süreci biraz uzatsa da velilerin kararlı tutumu neticesinde misafir olarak gittikleri Melih İsfendiyar İlkokulu’nda yeterli sınıf açıldı ve öğrencilerle veliler istediklerini aldı.

Velilerden Seyran Bozkurt, Elif Yüce, Yalçın Perkdaş, Tülin Bayhantopçu ve Öğrenci Veli Derneği’nden (Veli-Der) Orkide Kuleli bu süreci BirGün’e değerlendirdi.

Sözü ilk alan Yalçın Perkdaş oldu. Perkdaş “Okulun yıkılacağını öğrenince şok olduk. Yeni okul verileceğini öğrenince sevindik tabii. Ancak daha sonra Okul Müdürü Hasan Beyin sınıfları dağıtacağı ortaya çıktı. Mevzuatı araştırdık, başka okuldan sınıf bulduk. Atatürk ilkokulundan. Oranın müdürüyle anlaştık. İki okul müdürü protokol yapacaklardı çarşamba günü ama bizim müdür erkenden Kadıköy İlçe Milli Eğitim’e gidip kendi istediği şekilde sınıfları bölerek imzalatmış” dedi.

Kabul etmek zorunda kaldılar
Perkdaş’tan sonra konuşan Seyran Bozkurt ise şunları söyledi: “Biz duyarlı 5 6 veli 20 gün uyku uyumadan koşturduk. Durumu öğrendiğimizde Müdür Beyle konuştuk. Bizi dinlemedi ve ilgilenmedi. Çünkü müdür ilk başta gidilecek misafir okulun derslik eksikliği olduğunu dahi söylememiş. İlçe Milli Eğitim’den bize verilen bilgi bu. Hatta bizim müdürümüz bizi caydırmak için elinden geleni de yaptı. Baktı ki caymayacağız, en son bize ‘Siz beni görmediniz. Ben de sizi görmedim. İlçe Milli Eğitim’e mi gidiyosunuz, Kaymakamlığa mı? Gidin, şikâyet edin. Ama benden bahsetmiyorsunuz’ dedi. Çünkü sadece kendi koltuğu ve makamı. Biz tabii devam edeceğiz. Müdür bu okula layık değil. Kendisi bu okuldan gidene kadar da ona rahat vermeyeceğiz. Biz pazartesi basın açıklaması yaptık ardından bütün sınıflara derslik verildiğini öğrendik. Müdür de 4’lerin öğretmeni İlçe’ye göndermiş. Gidin onaylatın demiş. Ardından müdür İlçe Milli Eğitim’i arayıp derslikler küçük deyip iptal ettiriyor. Sonra tekrar biz bastırınca, geri dönmeyince kabul etmek zorunda kalındı aslında. Sonunda da bizim istediğimiz oldu.”

Ardından konuşan Tülin Bayhantopçu oldu. Bayhantopçu şu ifadeleri kullandı: “Biz diğer sınıflara da haber gönderdik. Onlar da katılsın istedik ama diğer veliler pek destek olmadı. Sadece Avukat Cem Bey destek verdi özellikle yasal anlamda. 4’üncü sınıflar da kendi çocukları için bu işte bize destek oldu. Öğretmenler bile olayı geç öğrenmiş. 3’üncü sınıf ve 4’üncü sınıf öğretmenleri olayı geç öğrenmiş ve dilekçe de vermiş. Bu iki öğretmen okulun en yüksek puanı olan öğretmenler. Bundan dolayı da istemediler.”
bostanci-ilkokulu-velileri-birgun-e-konustu-idarenin-tutumuna-ragmen-ogrenciler-sinifina-kavustu-426420-1.
Esas sorumluluk okul müdüründe
Okul aile birliği içerisinde görevli olan ve olayı velilere duyuran Elif Yüce ise olayın müdürün tavrından sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden randevu istediklerini ancak alamadıklarını anlattı. Yüce yine de vazgeçmeyip Müdürlüğe gittiğini ve orada adeta pusuda bekleyerek İlçe Milli Eğitim Müdürüyle görüştüğünü belirtti. Yüce şunları söyledi: “Bize hiçbir şey düzgün anlatılmadı. Hiçbir şey doğru ifade edilmedi. Böyle olmasaydı biz belki bu kadar şikâyetçi olmazdık. Okul müdürüne gidiyoruz İlçe Milli Eğitim’i gösteriyor. İlçe Milli Eğitim’e gidiyoruz okul müdürünü gösteriyor. Kimse bize açıklama yapmıyor. İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Akın Bey yardımcı oldu sadece bize. Ama bizim anladığımız kadarıyla okul müdürü sorumlu burada. Ama okul aile birliği adına İlçe Milli Eğitim Müdürüyle görüştüğümde tehdit vari konuştu bizimle. Daha sonra biz onu da okul müdürünü de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyet ettik. Şu an soruşturma aşamasında.”

Veli-Der’in bu süreçte kendilerine katkıda bulunduklarını belirten Yüce “Bize bilmediğimiz yasal haklarımız öğrettiler. Bundan sonra biz de Veli-Der’in içinde olacağız birkaç arkadaşımızla birlikte” diye konuştu.

Herkese örnek olmalı
Veli-Der 1. Bölge Şube Girişimi Sözcüsü Orkide Kuleli de “Kendileri bize başvurdu. Bizden yardımcı olmamızı istediler. Biz onlara hemen toplanın dedik. Onlara yasal haklarını anlattık. Bir dilekçe yazmışlardı, onu yeniden yazdık. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitti veliler. Orada da liyakate uygun olmayan görevlilerin işbaşında olması nedeniyle soruna herhangi bir çözüm getirilemedi. Veliler bunun peşini bırakmadı. Sonunda da istediklerini aldılar. Bence onların mücadelesi bu anlamda bütün velilere örnek olmalı” ifadelerini kullandı.