Boykot

Demokrat Parti 1954 yılında basın yasasında bir değişiklik yaptı ve  “Matbuat vasıtasıyla her ne surette olursa olsun, itibar kıracak veya şöhret veya servete zarar verebilecek bir hususun isnad edilmesi”ni yasakladı. Bu, elinizde iddianızı ispatlayacak belgeler olsa dahi, yöneticiler hakkında haber yapmanın, yani “ispat hakkı”nın yasaklanması anlamına geliyordu.

İlginizi çekebilir:  CHP'li Kaftancıoğlu'ndan montajlı fotoğrafa yanıt

Yine basın yasasında yapılan değişiklikle “basın yoluyla işlenen suçlar”ın ağır ceza mahkemelerinde görülmesi uygulamasına gidildi ve Adnan Menderes bu değişiklikleri  “Bütün vatandaşlarımızın namus, şeref ve haysiyetlerinden emin olarak korkusuz yaşama hakkına sahip olmalarını temin etmek icap eder. Bu medenî cemiyetin şiârıdır. Hürriyet nizamı içinde yaşayan vatandaşların korkusuz yaşamasını istemek, hakların esasıdır” diye savundu.

1954 seçimlerinin ardından DP, dönemin ünlü muhaliflerinden Osman Bölükbaşı’nı vekil olarak seçtiği için Kırşehir ilinin ilçe yapılmasına, yeterince oy alınamadığı için de Malatya’dan Adıyaman ilçesinin alınıp il yapılmasına karar verdi.

Yine aynı dönemde muhalefet partilerinin seçim işbirliği yapmasını engelleyen ve muhalefetin radyodan yararlanmasını yasaklayan kanunlar çıkartıldı, yüksek yargı ve üniversite öğretim üyelerinden 60 yaşını ve 25 çalışma yılını dolduranların hükümet tarafından re’sen emekli edilmesine olanak veren bir düzenlemeye gidildi.

İlginizi çekebilir:  İmamoğlu: Bu şehrin işsizliğiyle mücadele edeceğiz

1955 yılının Ağustos ayında CHP bir açıklama yaparak, “Basın hürriyetini, hâkim teminatını, üniversite muhtariyetini zedeleyen ve vatandaşın iradesini serbestçe belirtmesine meydan vermeyecek şekilde seçim usullerinde değişiklik yapan, Kırşehir Vilâyeti’ni iktidara oy vermediği için lağveden kanunlardan sonra, artık serbest ve cezasız bir seçime” inanmanın mümkün olmadığını söyleyerek yerel seçimleri boykot edeceğini açıkladı.

Bu boykotla ilgili olarak dönemin yandaş yayın organlarından birinde yayınlanan bir yazıda, ”Buna muhalefet değil, sadece hıyanet denir. Muhalefetin tuttuğu yol komünist propagandasının uygulamasıdır” deniyordu.

13 Kasım 1955’te yapılan yerel seçimlere muhalefet partileri katılmadı ve seçime yüzde 37. 1 gibi son derece düşük bir katılım söz konusu oldu. O tarihten itibaren Demokrat Parti despotizminin de CHP muhalefetinin de şiddeti arttı, DP’nin meşruiyeti giderek zayıflarken muhalefet giderek güçlenmeye başladı.

64 yıl sonra bugün 64 yıl öncesine nazaran çok daha sancılı bir süreçle karşı karşıyayız. 1950 seçimlerinden sonra ilk kez, bir iktidar partisi, 7 Haziran seçim sonuçlarını fiilen tanımamasının ardından, bu sefer de hile ve usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İstanbul seçimlerini tanıyıp tanımamayı ve seçimi tekrar edip etmemeyi tartışıyor.

İlginizi çekebilir:  ‘Sadece koltuğu aldın özgürlüğümüzü değil’

Öte yandan başta CHP olmak üzere muhalefetten ise henüz böyle bir durumun söz konusu halinde ne yapılacağına dair yüksek sesli, güçlü, toplumu harekete geçirici bir açıklama yapılmış değil.

Oysa eğer İstanbul seçimlerinin tanınmaması gibi korkunç bir hukuksuzluğa imza atılırsa ve bunun ardından muhalefet hiçbir şey olmamış gibi yeniden seçime gitmeyi kabul ederse, bu Türkiye’de serbest seçimlerin sonu anlamına gelecek, iktidara sonuçlarını beğenmediği bir seçimi tanımama yetkisi fiilen verilmiş olacak.

Dolayısıyla, YSK’den seçimlerin iptal edilmesi gibi bir karar çıkması durumunda muhalefetin aktif bir boykotu hayata geçirmesi, güçlü bir boykot kampanyasına girişmesi, sadece bugünü değil, geleceği de kurtarmak açısından bir zorunluluk teşkil ediyor, bu yapılmazsa ülkenin sadece bugünü değil geleceği de rehin verilmiş olunacak çünkü.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,645AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Darp edilen Akit TV Haber Müdürü Alan: Bizim dönemimizde bize yaptıklarına bakın

Yeni Akit TV Haber Müdürü Murat Alan, Cuma namazı çıkışı bir grup...

Ankara’da öğrenci evlerinde suya yüzde 50 indirim

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, il genelindeki öğrenci evlerinde su faturalarında yüzde 50...

İmamoğlu sandık görevlileriyle buluştu

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, sandık görevlileriyle bir araya...

Sevilla’dan Eljif Elmas için teklif: Kjaer de önerildi

Birçok kulübün peşinde olduğu Eljif Elmas için en ciddi teklif Sevilla’dan geldi.

Kızılay Başkanı, Binali Yıldırım’a oy istedi

31 Mart'ta İstanbul'u kaybeden AKP, yenilenecek olan seçimleri kazanmak için kamu kurumlarını...

Sinop’ta imar planları iptal edildi, tüm inşaatlar durdu

Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nce Sinop Belediyesi tarafından hazırlanan ve mecliste kabul edilerek...

CHP’li Kaftancıoğlu’ndan montajlı fotoğrafa yanıt

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, türban montajlanarak dolaşıma sokulan fotoğrafı ile...

Fenerbahçe ilk transferini açıkladı

Fenerbahçe, 21 yaşındaki Murat Sağlam ile 3+1 yıllık anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Beyaz TV’ye ‘yalan haber’ tepkisi: “Aldığınız maaş haram”

İktidara yakınlığıyla bilinen Beyaz TV'ye bir yurttaş yalan haber yaptıkları gerekçesiyle tepki...

Haydarpaşa açıklarında tekne devrildi: Teknedekiler karaya çıkarıldı

İstanbul Haydarpaşa açıklarında bir teknenin devrildiği duyuruldu.Teknenin...

Sonraki haber