Bozcaada Akvaryum koyunda mültecileri taşıyan yelkenli battı
28.07.2017 22:40 GÜNCEL
Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde, Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen mültecileri taşıyan yelkenli yat battı.

Akvaryum Koyu açıklarında bugün saat 15.00 sıralarında, Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen 39 mülteciyi taşıyan 'Doğanay' isimli yelkenli yat, pervanesine halat dolanınca sürüklenmeye başladı.

Yat, koydaki kayalıklara çarpıp su alırken, içindekiler kendi imkanlarıyla kıyıya çıkmayı başardı. Yat da kısa süre sonra suya gömüldü.

İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, 39 mülteciyi gözaltına aldı.

Soruşturma kapsamında Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı ekipleri, batan yat ile olaydan bir süre önce açıkta yan yana gelerek irtibat kurduğu belirlenen 11 metre uzunluğundaki 'Voyager' adlı yelkenli yatın peşine düştü.

Ekipler, durdurup Bozcaada İskelesi'ne getirdiği yattaki 3 Ukraynalıyı, organizatör olabilecekleri şüphesiyle gözaltına alındı. Akvaryum Koyu Sahili'ndeki aramalarda da 2 Ukraynalı ile Bozcaada'dan feribota binerek Geyikli İskelesi'ne geçtiği belirlenen 2 Türk de yakalandı.

Olaya tanık olan Burak Bal, “Yat Akvaryum Koyu önünden geçiyordu. Pervanesine halat dolanmış. Kontrolden çıkıp burundaki kayalıklara çarptı. O sırada tekne delinmiş. İçindekiler hızla inmeye başladı. Ben de teknede başka kimse olup olmadığını kontrol ettim. Başka kimse yoktu. Kısa süre sonra da yelkenli yat tamamen suya gömüldü" dedi. (DHA)