Anasayfa KÜLTÜR SANAT Bozcaada Caz Festivali, açıkhavayı ve cazı bir araya getiriyor

Bozcaada Caz Festivali, açıkhavayı ve cazı bir araya getiriyor

BURAK ABATAY – @abatayburak

Bozcaada Caz Festivali 27 – 28 – 29 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşecek. Caz festivalleri fikrine açık havada bir caz festivali deneyimi tasarlayarak yeni bir bakış açısı getiren festivalin 3 organizatörü var: Pavli Bozcaada, Allturca Music ve Kabak & Lin.

Funk, pop, etnik, balkan, füzyon ve özgür caz gibi türleri içeren programı açıklanan festivalde, Korhan Futacı’nın Ediz Hafızoğlu, Çağrı Sertel, Volkan Hürsever gibi isimlerle gerçekleştireceği ‘Pavli Experiment‘ ve yine sadece bu festival için bir araya gelecek olan; İmer Demirer, Mehmet İkiz, Engin Recepoğulları, Can Çankaya, Su İdil, Tolga Bilgin gibi isimleri buluşturan ‘Bozcaada Ensemble‘ gibi özel projeler yer alacak. Avrupa caz sahnesinin önde gelen isimlerinden Fransız trompetçi Erik Truffaz ise, Alp Ersönmez’in ‘Cereyanlı‘ projesinde sahneye çıkacak.

Yine festivalde Ceyl’an Ertem, Cenk Erdoğan ve Mehmet İkiz’in oluşturduğu Lahza ekibi, Kerem Akdağ, Nilipek. ve Kaan Düzarat gibi isimler sahne alacak.

Konaklama ve ulaşım için faydalı bilgiler bulunduran, seyirciler, gelmeden bu siteleri de inceleyebilirler; www.bozcaadarehberi.com, www.bozcaadatatili.com, www.bozcaadagezginleri.com ve www.bozcaadada.com.

Ayrıca Instagramda Bozcaada Gezginleri olarak “Bozcaada’ya dair her şey” sloganıyla fotoğraflar paylaşan topluluk, www.bozcaadagezginleri.com web sitesinde başta Bozcaada etkinlikleri olmak üzere Bozcaada konaklama tercihleri için paylaşımlarda bulunuyor.


Festival organizasyonundan Pavli Bozcaada ekibinden Gizem Gezenoğlu, Allturca Music ekibinden Doğukan Çokşeker ve Kabak & Lin ekibinden Murat Sezgi ile Bozcaada Caz Festivali tecrübesini konuştuk.

Bozcaada Caz Festivali’nin doğuş hikayesinden bahseder misiniz?

Gizem: Pavli Bozcaada ekibi olarak merkezimizi Bozcaada’ya kuralı iki sene oldu ve bu kısa mesafe göç aslında taşındığımız yerde bir şeyler de üretebilmek içindi. Festival fikri ise bu konsantrasyon üzerine; sektörde uzun yıllar birlikte çalıştığımız ve yakın arkadaş olduğumuz Kabak & Lin ve allturca Music ekipleri ile çok organik olarak gelişti aslında bizim buraya taşınmamızla birlikte. Bu üç ekibin de Bozcaada Caz Festivali doğmadan önce amacı; büyük şehirlerin dışında artık iyi festivallerin gerçekleşebildiği, özellikle bölgesiyle bütünleşerek çok başarılı etkinliklerin ortaya çıktığı bir dönemde kendi festivalini yaratmaktı ve Bozcaada bu anlamda hem bizi buluşturan hem de kucak açan yer oldu.

Murat: Festivalin ilk senesinin motivasyon kelimesi bizler için de ‘doğum’ oldu. Yeni bir festival yaratım sürecinde bizlerle birlikte olan ve işin gerçekleşmesini sağlayan çok kilit insanlar var. Öncelikle müzik sektöründeki sevdiklerimizin cesaretlendirmesi, bizlere güvenip en başından beri yanımızda olan sanatçılarımız, Bozcaada halkı ve yerel yönetim birimlerinin bu işteki payı önemli. Gizem’in söylediği gibi, her şey olağan şekilde, olması gerektiği gibi gelişti. Sanki Bozcaada Caz Festivali hep varmış gibi bir hisse sahipti herkes.

bozcaada-caz-festivali-acikhavayi-ve-cazi-bir-araya-getiriyor-483721-1.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenmiş olmasına rağmen büyük ilgi gördü bunun sebebi neydi sizce?

Doğukan: İnsanlar Bozcaada ve caz müziğinin buluşmasını çok sevdi bizce. Bize gelen yorumların çoğu şöyleydi; “Bozcaada ve caz çok iyi fikir”. Bir yandan da daha önce denenmemiş bir festival formatı olmasının bu ilgiyi doğurduğunu düşünüyoruz. Caz festivalleri bugüne kadar hep salonlarda ya da tekil konserler, etkinlikler olarak açık alanlarda gerçekleşiyordu. Bozcaada Caz Festivali’nde ise tüm festival açık havada bir müzik festivali formatında gerçekleşiyor. Bozcaada ve cazın organik kaynaşmasının yanında, caz dünyasından çok önemli müzisyenlerin festivalde yer alması da ilgiyi çok arttırdı tabii. Festivalde adeta Bozcaada’da bir caz dünyası buluşması anları yaşandı geçtiğimiz sene festival kulisinde. Bunun yanında festivalin iletişimi de ‘’iddialı’’ kelimeler yerine, samimi bir dil kullanılarak yapıldı. İnsanların bu tip iletişimlerden sıkıldığını, bunun bir işe yaramadığını düşünüyoruz. Bozcaada Caz Festivali neyi vadettiyse, ona çok yakın bir dil sunmuş oldu. Muhtemelen bu en başından itibaren de festival severlere yansıdı. Herkesin huzur aradığı, gülümseyen yüzler aradığı bir dönemde Bozcaada Caz Festivali bu güzel kitleyi bir araya getirmiş oldu. Bu ilginin hakkını vermek için sene içinde harıl harıl çalışıyoruz.

Programı belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Gizem: Dengeli bir program olmasına dikkat ediyoruz. Şöyle ki; programda özellikle tek isimin ön plana çıkmaması için elimizden gelen hassasiyeti gösteriyoruz. Yani aslında headliner isim mantığı üzerine kurulmuş bir festival programı tasarlamıyoruz. Bunun yanında günlere ve türlere göre de dengeli bir dağılım yapmaya özen gösteriyoruz.

Bir yandan da özel projelerin doğmasında da aracı olmak istiyoruz. Bu sene bizi çok heyecanlandıran Bozcaada Caz Festivali’ne özel iki proje mesela festival programında. Biri Korhan Futacı’nın Ediz Hafızoğlu, Çağrı Sertel, Volkan Hürsever gibi isimlerle gerçekleştireceği ‘Pavli Experiment’ diğer ise yine sadece festival için bir araya gelecek olan; Can Çankaya, Ediz Hafızoğlu, Engin Recepoğulları, İmer Demirer, Mehmet İkiz, Ozan Musluoğlu, Su İdil, Tolga Bilgin gibi isimleri buluşturan ‘Bozcaada Ensemble’

Murat: Dünyadaki caz festivallerinde de gördüğünüz eğilimle, caz müziği ve bu müziği etkileyen, etrafında dolanan ya da bazı saatlerde ise direkt bir ilişkisi olmayan müziklere yer vermek istiyoruz. Caz müziğinin birleştiriciliği etrafında, tür sınırlarına bağlı kalmamak gibi bir yönelimimiz var. Festivalimiz geliştikçe, kapasitesi ve etki alanı arttıkça daha da cesur programlamalar yapabileceğiz.

Bu seneki festivalin sürprizleri ve geçen seneden farklı etkinlikleri olacak mı?

Murat: Bozcaada Caz Festivali’ni kurgularken festival içine müzik dışında başka disiplinlerden projeler / etkinlikler dahil etme fikrimiz hep vardı. Festivalin ilkini gerçekleştirdiğimiz geçtiğimiz sene, müzik dışı etkinlikler olarak Curious Community kapsamında Volkan Öktem ve Ediz Hafızoğlu ile ücretsiz bir davul atölyesi düzenledik. Bu, davula ve müziğe meraklı pek çok kişi için çok keyifli bir buluşma anıydı. Bu sene ise bu fikirlerimizi biraz daha geliştirme yolundayız. Yine ilgi çekecek konuklar ve başlıklarda konuşmalara yer vermeyi düşünüyoruz. Bunun yanında gastronomi alanında birtakım projelerimiz var. Bir çağdaş sanat platformu ile ortak, çocuklara yönelik sanatsal bir atölye geliştirme fikri üzerine de çalışıyoruz. Aynı zamanda beden ve spor üzerine de aktiviteler geliştirmek istiyoruz. Tüm bu etkinler yakında açıklanmaya başlanacak. Biz de bu sene özellikle bu alanlar ve yaratılacak yeni dünyalar için çok heyecanlıyız. Festival için henüz alamadığımız fon destekleri hayatımıza girdikçe, bu alanı genişletmeyi çok istiyoruz.

Festivale katılacak misafirlere neler önerirsiniz? Kamp alanı, konaklama veya ulaşım gibi konularda?

Doğkan: Bozcaada ulaşımı zor gibi düşünülse de aslında son derece rahat bir yer. Çanakkale’ye çok yakın olduğu için pek çok ulaşım alternatifi var, farklı bölgelerden gelen seyircilerimiz için, uçak, otobüs ya da özel araç için pek çok yol ve seçenek bulunuyor. Konaklama için de festival alanında kamp ya da konaklama alanı bulunmuyor ama Bozcaada bu konuda muazzam bir yer Merkezde ve şehrin dışında pek çok pek çok güzel otel/pansiyon var. Kamp için de festival alanına da yakın olan Ada Camping’egidebilir seyircilerimiz. Bu konularda pek çok internet sitesi mevcut, konaklama ve ulaşım için faydalı bilgiler bulunduran, seyircilerimiz gelmeden bu siteleri de inceleyebilirler; www.bozcaadarehberi.com, www.bozcaadatatili.com, www.bozcaadagezginleri.com ve www.bozcaadada.com bunlardan bazıları.

Yeni yetenekli genç caz müzisyenleri için ikinci bir sahne açmayı düşünür müsünüz?

Murat: İki sendir bizim de festival programını tasarlarken öncelik verdiğimiz bir konu bu. Ayrı bir sahne değil de aslında festival sahnesinde genç müzisyenlere yer veriyoruz. Belki ilerleyen yıllarda ayrı bir sahne / alan da yaratılabilir. Bunlar biraz da bütçelerle ilgili konular. Bu sene festival programında öne çıkarmak istediğimiz genç ve çok yetenekli müzisyenler var; Kerem Akdağ, Deniz Mahir Kartal gibi. Önümüzdeki yıllardan itibaren konuda sistematik adımlar atacağız.

Festival için hedefleriniz neler?

Gizem: Özellikle uluslararası alanda bilinen bir festival olması için adımlar atıyoruz. Bu sene Europe Jazz Network başvurumuzu yaptık, seneye Türkiye’den bu network’e dahil olan birkaç caz festivalinden biri olacağız. Türkiye tarafında da şu an olduğu konumdan ve getirdiği yenilikçi bakış açısından ötürü çok mutluyuz. Sanatçılarımızın bulunmaktan keyif aldığı, Temmuz sonunu iple çektiği – hatta bir nebze ‘caz müzisyenleri tatili’ gibi bir konumu oldu festivalin. Seyircisinden sponsorlarına, sanatçısından çalışanlarına kadar herkes çok güzel vakit geçiriyor. İlk etapta, bu çok önemliydi.

Murat: Uluslararası iş birliklerini dilediğimiz şekilde arttırabilirsek ve festivalin alabileceği fonlara doğru uzanabilirsek, Bozcaada Caz Festivali’nin uluslararası caz festivalleri takvimine girebileceğine inanıyoruz. Programlaması git gide cesurlaşan, takipçilerin bu sene de olduğu festivalde sahne alacak isimlere bakmaksızın bizlere güvenip biletlerini edindiği, çalışanlarının her sene daha da iyi şartlarda çalıştığı, bulunduğu bölgeye duyarlı ve ardında olumlu izler bırakabilen bir festival olmanın peşindeyiz. Bizler için de harika bir okul oluyor Bozcaada Caz Festivali.

Yabancı sanatçı da ekleyecek misiniz sonraki yıllarda?

Doğukan: İlk senedinden itibaren aslında festival programında yabancı sanatçılar vardı. Geçtiğimiz sene Sebastian Studnitzky ve Holler My Dear sahne aldı. Bu sene ise bizi çok heyecanlandıran bir müzisyen olan Fransız trompetçi Erik Truffaz’ı Alp Ersönmez’in ‘Cereyanlı’ projesi ile ağırlıyoruz. Daha önce yukarıda değindiğimiz gibi festival programlamasındaki dengeye de dikkat edecek şekilde uluslararası iş birliklerini arttırmanın peşindeyiz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,105AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Sonraki haber