Bozdağ'dan Macron'a 'Türkiye'yi Rusya'dan ayırdık' yanıtı
16.04.2018 10:33 GÜNCEL
Bozdağ, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un "Suriye'ye saldırarak Türkiye'yi Rusya'dan ayırdık" değerlendirmesine yanıt verdi. Hükümet Sözcüsü, "Suriye politikamız, herhangi bir ülkenin yanında veya  karşısında olma politikası değildir, hakkın ve doğrunun yanında olma  politikasıdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Suriye politikamız, herhangi bir ülkenin yanında veya karşısında olma politikası değildir, hakkın ve doğrunun yanında olma politikasıdır." dedi.

Bir gazetecinin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, "Biz bu operasyon ile Türkiye ile Rusya’yı ayırmayı başardık. Türkler kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini söylediler." açıklamasının hatırlatılması üzerine Bozdağ, Türkiye'nin kimyasal silah kullanılması konusunda dün de bugün de aynı olan tutumunun net olduğunu öne sürdü.

Bozdağ, konvansiyonel silahların kullanılmasının ve bu yöntemle de masumların, sivillerin öldürülmesinin korkunç ve insanlık suçu olduğunu dile getirdi.

"Dünya uzunca bir süredir Suriye'de masum insanların öldürülmesini, kullanılan silaha bakarak adeta seyrediyor." diyen Bozdağ, Türkiye'nin kimyasal silah kullanımının cezasız kalmaması gerektiğini ifade ettiğini bildirdi.

"Daha önce yaptırımlar uygulansaydı bu saldırı gerçekleşmezdi"

Bozdağ, şöyle devam etti:

"Daha önce Suriye rejimine gerekli yaptırımlar uygulanmış olsaydı, bu kimyasal saldırı gerçekleşmezdi ama gereken tepki vaktinde, doğru şekilde verilemediği için bu saldırı da gerçekleşti. Konvansiyonel silahlarla öldürme de kimyasal silahlarla öldürme gibi aynı şekilde suçtur. Çünkü ikisinde de masum insanları, sivilleri, çaresiz olanları, savunmasız insanları öldürüyorsunuz. Suriye'de 800 binden fazla insan bu saldırılarda hayatını kaybetti. Maalesef Batı'nın, bazı ülkelerin tutumu, 'Konvansiyonel silahla öldürürsen, öldürmeyi de orantılı güç kullanarak yaparsan öldürmek serbesttir' gibi bir anlayış var ama kimyasal silah kullanırsan 'Öldürmek yasaktır' şeklinde sakat bir anlayış var."

CHP'NİN OTURMA EYLEMİNE: AKP'Yİ ÖRNEK ALSINLAR

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ana muhalefet partisi CHP'nin başlattığı oturma eylemine ilişkin, "AK Parti'yi oturarak engellemeleri mümkün değildir. AK Parti yoluna devam edecektir. Benim onlara tavsiyem, oturma vakti değil, ayağa kalksınlar, AK Parti'yi örnek alsınlar." dedi.

Bir gazetecinin, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'Esad'a iyi ki bomba attılar diyorlar. Bunu söyleyenin yüreğinde insanlık yoktur, insanın öldürülmesinden zevk alınmaz' açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Bozdağ, Kemal Kılıçdaroğlu'nu anlamakta zorluk çektiklerini belirtti.

Bozdağ, "Kılıçdaroğlu, keşke Esad'a deseydi ki 'Sen masum, sivil, savunmasız, çaresiz, kendi vatandaşlarına karşı kimyasal silah kullanacak kadar nasıl insanlıktan uzaklaşıyorsun, böylesi bir insanlık suçunu nasıl işliyorsun' diye haykırmış olsaydı iyi olurdu." değerlendirmesini yaptı.

"Üstü kapalı destek veriyor"

"Kılıçdaroğlu, 'Sen insanlıktan nasibini aldın mı, almadın mı? Aldıysan, yaptığın bu katliamlar, zulümler nasıl oluyor' diye aynı kükremeyi Esad'a karşı yapsaydı." diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Suriye'de pek çok ülke var, Esad'ın kendi ülkesinin pek çok yerinde hakimiyeti yok. 'Kendi ülkeni başka ülkelerin bu kadar at oynatmasına imkan verir hale nasıl düşürdün?' diye keşke Esad'a karşı kükreseydi. Bunu yapmıyor. Ne yapıyor? Kendi milletvekillerini Esad'a gönderiyor, onunla fotoğraf çektiriyor. Öte yandan da Esad'ın bütün yaptıklarını yok sayarak adeta Esad'a üstü kapalı bir destek veriyor. Şu anda yaptığı budur. Esad'ın kimyasal silah kullanması insanlık suçu mudur, değil midir? Masum ve çaresiz, savunmasız insanları böylesi korkunç bir silahla öldürmesi insanlık suçu mudur, değil midir? Bu bir suçsa, kabul edilemez durumsa o zaman Esad'a karşı yaptırım uygulamanın neresi yanlıştır? Saldırıların yapıldığı yerlerde birtakım tesisler, yerler. Sivil, masum insanlar bilerek hedef alınarak yapılmış bir saldırı da ortada yok."

"AK Parti'yi oturarak engellemeleri mümkün değil"

Bozdağ, bir gazetecinin, CHP'nin "OHAL değil demokrasi" adıyla oturma eylemi yapacağını anımsatması üzerine, CHP'nin oturma eylemi yapmasını yadırgadığını CHP'nin oturarak AK Parti ile yarışamayacağını ifade ederek, "Bir yandan AK Parti'yi geçmek, AK Parti'den daha fazla halktan destek almak istiyorlar, bir yandan oturuyorlar." değerlendirmesini yaptı.