Bozdağ: Kadına şiddetin önlenmesi konusunda en büyük reformu AK Parti yaptı

Bozdağ, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yozgat Temsilciliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kadınların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde siyasete girmenin zorluklarını aşmak bakımından güçlü bir destekçi bulduklarını iddia etti.

Bozdağ, “Bugüne kadar pek çok parti kadınlar hakkında söz söyledi ama Cumhurbaşkanımız, İstanbul’da il başkanı olduğu dönemden bugüne kadar gelen süreçte kadınları siyasetin içine çeken, ev ev, sokak sokak her yerde kadınları var kılan, siyasette söz sahibi yapan bir liderdir.” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, Türkiye’de kadınların siyasette bugün daha aktif bir noktada olduğunu öne sürerek, şunları söyledi:

“Tabii siyasi temsilde öyle değil, orada bir eşitsizlik var, orada bir yanlışlık var. Ben de ona inanıyorum inşallah KADEM ve kadınlarımızın hep beraber el ele vermek suretiyle siyasette eşit katılıma doğru giden yolu genişletmesini, kadınların 2019’da daha çok belediye meclislerinde, il genel meclislerinde, belediye başkanlıklarında, milletvekilliği adaylıklarında yer almasını ve siyasetin her alanında ülkemize daha fazla katkı sağlamasını biz de arzu ediyoruz. Bu konuda atılacak her adıma sonuna kadar destekçi olacağız. 2019 bu açıdan da yeni bir milat, yeni bir başlangıç olacak.”

“Kadınlara karşı kötü muamele ve şiddetin önlenmesi konusunda da en büyük reformu Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradeyle AK Parti yapmıştır” diyen Bozdağ, şunları kaydetti:

“Ceza hukukumuzda kadına karşı şiddet uygulayan kim olursa olsun resen artık takip ediliyor, şikayetten vazgeçseniz dahi takip durmuyor ve kamu adına devam ediyor. Bu da büyük bir değişim, büyük bir dönüşümün bizim dönemde gerçekleşmesinin diğer bir örneğidir. En son yaptıklarımızdan bir tanesi ilk defa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Diyanet İşleri Başkanı’nın 5 yardımcısı var onlardan birisinin kadın olması, Prof. Dr. Huriye Martı’nın atanmasıdır. Bu da Türkiye’de ezber bozan son derece önemli ve tarihi bir adımdır. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığının bünyesinde bulunan birim müdürlüklerinin her birinin bünyesinde bir kadın daire başkanı ataması ilk defa yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığında 7 kadın daire başkanı ataması yapılmıştır. Bütün illere en az bir kadın müftü yardımcısı, büyük şehirlere daha fazla kadın müftü yardımcısı atama kararı alındı ve bununla ilgili ilk atamalar yapıldı, yenileri için de çalışmalar yapılıyor. Kadın murakıplar, kadın müfettişler, Kur’an kursu öğreticilerinin sayılarını atma konusunda da adımlar atıldı. “


“DİN ÖĞRETİMİNDE KADINLARA BÜYÜK ROL DÜŞÜYOR”

Bozdağ, bütün bilim ve siyaset alanlarında kadının sayısını artırmanın, kadının elini o bilim alanlarının her alanına ulaştırmanın son derece önemli olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadını söz sahibi kılan adımlar atmak o kadar da kolay işler değil, biz bu adımları Cumhurbaşkanımızın liderliğinde attık ve yeni bir sayfa açtık. Dinimizin doğru öğretilmesi, öğrenilmesi, anlatılması, anlaşılması, yaşanması ve yaşatılması konusunda kadınlarımıza çok ama çok büyük rol düştüğüne, görev düştüğüne inanıyoruz. Özelikle, İslami ilimler ve İlahiyat fakültelerinde daha fazla kadın akademisyenin yer alması ve dinimizin kadın konusundaki ortaya koyduğu kuralların onlar eliyle yazılması, yorumlanması, anlatılması ben bunun çok büyük bir farkındalık yaratacağına yürekten inanıyorum. Sadece erkek okumasıyla bu yorumların farklı olabildiğini de görüyoruz. Onun için burada bir çeşitliliğe ihtiyaç olduğu çok açıktır. İnşallah bundan sonraki dönemde bu alanda kadınlarımızın daha fazla yer alacağına daha fazla onlara imkan verileceğine yürekten inanıyoruz. Hükümet olarak biz bu alandaki bütün çalışmalara sonuna kadar destek olacağız, destek olmaya devam edeceğiz.”

(AA)

BİZİ TAKİP EDİN

360,638BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,684TakipçiTakip Et
8,355AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Belçika istihbaratından ‘aşırı sağ silahlanıyor’ uyarısı

Belçika İstihbarat Servisi (VSSE), Batı Avrupa'da aşırı sağın şekil değiştirmeye başladığını ve...

AKP’de Manisa krizi: 28 isim ihraç ediliyor

Manisa'da Cumhur İttifakı'nın Kırkağaç Belediye Başkan adayı ve mevcut Belediye Başkanı AKP'li...

UEFA’dan Ronaldo’ya soruşturma

UEFA, Atletico Madrid ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un...

Sultanbeyli’de halk otobüsü gecekonduya çarptı

Sultanbeyli'de sürücüsünün fenalık geçirdiği halk otobüsü bir gecekonduya çarptı.

Akşener: Ekonomiyi konuşmaya devam edeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bursa'nın Karacabey ilçesindeki mitingde, ekonomiyle ilgili...

Haftanın en güzel Fujifilm X Club Türkiye fotoğrafları

Fujifilm X Club Türkiye’nin Facebook grubu ve BirGün dayanışmasıyla gerçekleştirilen Haftanın En...