Brexit oylaması Avrupa basınında: ‘May için tarihi bir yenilgi’

Avrupa basınında Brexit anlaşmasının İngiltere Parlamentosu'nda reddedilmesine ilişkin çıkan haberlerde May'in büyük bir yenilgi aldığı belirtildi.

Avrupa basını, İngiliz Parlamentosu’nun hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasını reddetmesini, İngiltere Başbakanı Theresa May için tarihi bir yenilgi olarak görürken, sürecin belirsizliğe girdiği değerlendirmesinde bulundu. 

Avrupa gazeteleri, dün yapılan Brexit oylamasına manşet ve sayfalarında geniş yer verdi. Sonucun ne anlama geldiği değerlendirilen haberlerde, olası senaryolar da sıralandı. 

Almanya’da yayımlanan Bild gazetesi, “İngilizler Avrupa’yı Brexit kaosuna attı” başlıklı haberinde, İngiltere Başbakanı May’in tarihi bir yenilgi aldığı belirtti.

May’in parlamentodaki oylamada “kesin bir şekilde” başarısız olduğuna vurgu yapılan haberde, “Sonuç 202 evet, 432 hayır oyu. Sayılara göre İngiliz demokrasi tarihinin en büyük başarısızlığı” değerlendirmesinde bulunuldu. Haberde, 29 Mart’taki Brexit tarihinin de sallantıda olduğu yorumu yapılarak, Londra’nın AB’den bu tarihin ertelemesini isteyebileceği kaydedildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi de “Bir İngiliz hükümetinin yaşadığı en açık yenilgi” başlığını attığı haberde, parlamentonun Başbakan May’e yaşattığı ağır yenilginin kaotik bir Brexit süreci riskini artırdığı belirtilerek, AB’nin karardan hayal kırıklığı yaşadığı değerlendirmesinde bulunuldu. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de “Westminster yenilgisi” başlığını tercih ederek, İngiliz hükümetinin modern dönemde bu şekilde hiç yenilmediği yorumu yapıldı.

“Demokrasinin vahim durumu” başlığını kullanan Tagesspiegel gazetesinin haber-yorumda da İngiltere’nin AB’den ayrılıp ayrılmayacağı ve nasıl ayrılacağının hala belli olmadığı ifade edildi.

Fransa 

Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesi, “Brexit: Theresa May’ın planı reddedildi” başlığıyla verdiği haberde, “Başbakan için en kötü aşağılama” ifadeleri kullanıldı. Brexit’in geleceğinin May ile ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in elinde olduğu belirtilen haberde, May’in yönünü Brüksel’e çevireceğine işaret edildi. 

“Anlaşmanın reddedilmesinden sonra, May hükümetinin ve Brexit’in geleceği her zamankinden daha belirsiz” başlığını kullanan Le Monde gazetesi, oylamanın May için “acı veren bir yenilgi” olduğunu yazdı. May’in bundan sonraki siyasi geleceğinin belirsiz olduğuna vurgu yapılan haberde, İngiltere’de siyasette ve Brexit ile her durumda artık her şeyin mümkün olduğu kaydedildi. 

Le Parisien gazetesi ise “Brexit: Theresa May için acı bir yenilgi” başlıklı haberinde, oylamadan önce anlaşmanın reddedileceğini öngören İngiliz basınının yanılmadığını belirtti.

İspanya

İspanya’da yayımlanan El Pais, “May’ın ezici mağlubiyeti, Brexit krizini keskinleştiriyor” manşetini kullanarak, İşçi Partisi liderinin sunduğu güvensizlik önerisinin bugün oylanacağını ve İngiliz hükümetinin gelecek pazartesi alternatif bir proje sunacağını yazdı. 

Gazetenin analiz bölümünde de “İngiltere Başbakanı Theresa May’in parlamentoda son yüzyılın en büyük felaketini yaşadığı ancak gerek İngilizler gerekse Avrupalılar için tarihi günlerin yaşanacağı yeni yenilgilerin gelebileceği” vurgulandı. Analizde “Belirsizlik, acı ve kin duygularını besleyen üç kötü ruh, Brexit sorunu çözülmedikçe her geçen gün büyüyecek” yorumunda bulunuldu.

El Mundo gazetesi, “May’i küçük düşüren bir yenilgi Brexit’i belirsizlikte bırakıyor” ifadesini manşetine çıkardı. Gazete, İngiltere parlamentosunun Brexit anlaşmasına “hayır” demesi sonrasında, oylamayı 4 ay daha ertelemek, İngiltere’de erken seçim, üç gün içinde May’in bir B planı sunması, Brexit için İngiltere’de ikinci referandum gibi ihtimallerin ortaya çıktığını hatırlattı. 

La Lavanguardia gazetesi de “Ezici bir çoğunluk May’in Brexit’ini gömüyor” ifadesini manşetinden verdi. Editör yazısında, İngiltere parlamentosundaki oylamanın sonucu “Hiç kimseyi şaşırtmayan acil bir durum” olarak tanımlanarak, AB’nin Londra’dan açıklama beklerken diğer yandan daha kötüye hazırlandığı belirtti.

İtalya

La Repubblica gazetesi, “Brexit, May uçurumun kenarında” ifadesini manşetine çıkartarak, “İngiltere parlamentosunun Brexit’e hayır demesinin ardından öyle görülüyor ki başlangıç noktasına geri dönüldü. Bir çok hipotez ortalıkta dolaşıyor ama hiçbir kesinlik yok. Artık her şey olabilir.” yorumunda bulundu. Gazetede yapılan analizlerde, Brexit ve göç gibi sorunlarla AB’nin adım adım uçurumun eşiğine sürüklendiği ve milliyetçilere rehin düşmek üzere olduğu ifade edildi.

Corriere della Sera da “Brexit anlaşması reddedildi. Şimdi ne olacak?” sorusunu sorarak, ilk aşamada May’in yeni bir anlaşma taslağı sunacağı ancak hangi maddeleri değiştireceğinin belirsiz olduğunu yazdı. Gazete, İngiltere ve AB’yi tüm senaryoların olabileceği bir belirsizliğin beklediğinin altını çizdi. 

BİZİ TAKİP EDİN

360,158BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,349TakipçiTakip Et
7,986AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL