Anasayfa DÜNYA Brexit oylaması Avrupa basınında: 'May için tarihi bir yenilgi'

Brexit oylaması Avrupa basınında: ‘May için tarihi bir yenilgi’

Avrupa basınında Brexit anlaşmasının İngiltere Parlamentosu'nda reddedilmesine ilişkin çıkan haberlerde May'in büyük bir yenilgi aldığı belirtildi.

Avrupa basını, İngiliz Parlamentosu’nun hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasını reddetmesini, İngiltere Başbakanı Theresa May için tarihi bir yenilgi olarak görürken, sürecin belirsizliğe girdiği değerlendirmesinde bulundu. 

Avrupa gazeteleri, dün yapılan Brexit oylamasına manşet ve sayfalarında geniş yer verdi. Sonucun ne anlama geldiği değerlendirilen haberlerde, olası senaryolar da sıralandı. 

Almanya’da yayımlanan Bild gazetesi, “İngilizler Avrupa’yı Brexit kaosuna attı” başlıklı haberinde, İngiltere Başbakanı May’in tarihi bir yenilgi aldığı belirtti.

May’in parlamentodaki oylamada “kesin bir şekilde” başarısız olduğuna vurgu yapılan haberde, “Sonuç 202 evet, 432 hayır oyu. Sayılara göre İngiliz demokrasi tarihinin en büyük başarısızlığı” değerlendirmesinde bulunuldu. Haberde, 29 Mart’taki Brexit tarihinin de sallantıda olduğu yorumu yapılarak, Londra’nın AB’den bu tarihin ertelemesini isteyebileceği kaydedildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi de “Bir İngiliz hükümetinin yaşadığı en açık yenilgi” başlığını attığı haberde, parlamentonun Başbakan May’e yaşattığı ağır yenilginin kaotik bir Brexit süreci riskini artırdığı belirtilerek, AB’nin karardan hayal kırıklığı yaşadığı değerlendirmesinde bulunuldu. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de “Westminster yenilgisi” başlığını tercih ederek, İngiliz hükümetinin modern dönemde bu şekilde hiç yenilmediği yorumu yapıldı.

“Demokrasinin vahim durumu” başlığını kullanan Tagesspiegel gazetesinin haber-yorumda da İngiltere’nin AB’den ayrılıp ayrılmayacağı ve nasıl ayrılacağının hala belli olmadığı ifade edildi.

Fransa 

Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesi, “Brexit: Theresa May’ın planı reddedildi” başlığıyla verdiği haberde, “Başbakan için en kötü aşağılama” ifadeleri kullanıldı. Brexit’in geleceğinin May ile ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in elinde olduğu belirtilen haberde, May’in yönünü Brüksel’e çevireceğine işaret edildi. 

“Anlaşmanın reddedilmesinden sonra, May hükümetinin ve Brexit’in geleceği her zamankinden daha belirsiz” başlığını kullanan Le Monde gazetesi, oylamanın May için “acı veren bir yenilgi” olduğunu yazdı. May’in bundan sonraki siyasi geleceğinin belirsiz olduğuna vurgu yapılan haberde, İngiltere’de siyasette ve Brexit ile her durumda artık her şeyin mümkün olduğu kaydedildi. 

Le Parisien gazetesi ise “Brexit: Theresa May için acı bir yenilgi” başlıklı haberinde, oylamadan önce anlaşmanın reddedileceğini öngören İngiliz basınının yanılmadığını belirtti.

İspanya

İspanya’da yayımlanan El Pais, “May’ın ezici mağlubiyeti, Brexit krizini keskinleştiriyor” manşetini kullanarak, İşçi Partisi liderinin sunduğu güvensizlik önerisinin bugün oylanacağını ve İngiliz hükümetinin gelecek pazartesi alternatif bir proje sunacağını yazdı. 

Gazetenin analiz bölümünde de “İngiltere Başbakanı Theresa May’in parlamentoda son yüzyılın en büyük felaketini yaşadığı ancak gerek İngilizler gerekse Avrupalılar için tarihi günlerin yaşanacağı yeni yenilgilerin gelebileceği” vurgulandı. Analizde “Belirsizlik, acı ve kin duygularını besleyen üç kötü ruh, Brexit sorunu çözülmedikçe her geçen gün büyüyecek” yorumunda bulunuldu.

El Mundo gazetesi, “May’i küçük düşüren bir yenilgi Brexit’i belirsizlikte bırakıyor” ifadesini manşetine çıkardı. Gazete, İngiltere parlamentosunun Brexit anlaşmasına “hayır” demesi sonrasında, oylamayı 4 ay daha ertelemek, İngiltere’de erken seçim, üç gün içinde May’in bir B planı sunması, Brexit için İngiltere’de ikinci referandum gibi ihtimallerin ortaya çıktığını hatırlattı. 

La Lavanguardia gazetesi de “Ezici bir çoğunluk May’in Brexit’ini gömüyor” ifadesini manşetinden verdi. Editör yazısında, İngiltere parlamentosundaki oylamanın sonucu “Hiç kimseyi şaşırtmayan acil bir durum” olarak tanımlanarak, AB’nin Londra’dan açıklama beklerken diğer yandan daha kötüye hazırlandığı belirtti.

İtalya

La Repubblica gazetesi, “Brexit, May uçurumun kenarında” ifadesini manşetine çıkartarak, “İngiltere parlamentosunun Brexit’e hayır demesinin ardından öyle görülüyor ki başlangıç noktasına geri dönüldü. Bir çok hipotez ortalıkta dolaşıyor ama hiçbir kesinlik yok. Artık her şey olabilir.” yorumunda bulundu. Gazetede yapılan analizlerde, Brexit ve göç gibi sorunlarla AB’nin adım adım uçurumun eşiğine sürüklendiği ve milliyetçilere rehin düşmek üzere olduğu ifade edildi.

Corriere della Sera da “Brexit anlaşması reddedildi. Şimdi ne olacak?” sorusunu sorarak, ilk aşamada May’in yeni bir anlaşma taslağı sunacağı ancak hangi maddeleri değiştireceğinin belirsiz olduğunu yazdı. Gazete, İngiltere ve AB’yi tüm senaryoların olabileceği bir belirsizliğin beklediğinin altını çizdi. 

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber