‘Brexit tarihini uzatmak için AB’ye gerekçe gerekli’

Avrupa Komisyonu'nun Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, Brexit'in ertelemeyi kabul etmek için Birleşik Krallık'ın bir gerekçe göstermesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, Brexit’e ilişkin ertelemeyi kabul edebilmek için, Birleşik Krallık’ın kendilerine bir gerekçe göstermesi gerektiğini söyledi.

Moscovici, İsviçre’nin Davos kasabasında süren Dünya Ekonomik Forumu’nda, gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’nin (öneriye) hazır beklediğini ve hiç kimsenin anlaşmasız çıkış sonucunu istemediğini belirtti. 

Avrupa Birliği’nin de 50. Madde’deki süreyi uzatmayı ve Brexit’i ertelemeyi istediğini belirten Moscovici, buna karşılık Birleşik Krallık’ın da net bir plana sahip olması gerektiğine dikkat çekti.

Anlaşmasız Brexit riskinin son birkaç hafta içinde arttığını söyleyen Moscovici, “Brexit konusunda ne yapmak istediklerini ve nasıl ilerlemek istediklerini bize iletmek Birleşik Krallık Parlamentosu’nun işi; biz elbette konuyu müzakere etmeye hazırız” dedi.

Moscovici, şöyle devam etti:

“Sürede bir uzatım olası bir senaryo; ancak, bunun için iki şey gerekli. Öncelikle, bu konuda görüş birliğine ihtiyacımız var. Bu konuda bir kaygım yok; çünkü, 27 üye bugüne kadar görüş birliği içinde hareket etti ve bunun değişeceğini sanmıyorum. İkincisi de, gerekçelendirilmiş bir talebe ihtiyacımız var. Süreyi neden, ne için uzattığımızı ve planın ne olduğunu bilmeye ihtiyacımız var.

BİZİ TAKİP EDİN

360,157BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,247TakipçiTakip Et
7,974AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL