-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL BTS'den 'facia' uyarısı: Sinyalizasyon tamamlanmadan banliyö çalışmasın

BTS’den ‘facia’ uyarısı: Sinyalizasyon tamamlanmadan banliyö çalışmasın

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, sinyalizasyon sistemi tamamlanmadan banliyö treninin de çalışmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), 9 yolcunun hayatını kaybettiği 86 yolcunun da yaralandığı Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında yaşanan faciaya ilişkin bir rapor yayımladı. Raporda, yaşanan facianın sorumluluğunun siyasi iktidarda olduğu vurgulanarak, “Yeni bir facia daha yaşamamak için sinyalizasyon sistemi tamamlanana kadar banliyö treninin de çalışmaması gerekir” uyarısı yapıldı.

Sendikanın Yüksek Hızlı Tren Faciası Raporu’nda, “Faciada AVM ağırlıklı tasarlanan Ankara YHT Garı bu kazanın oluşumunda da fiziki olarak ortam sağladı. Günde 46 YHT trenin, 130 Başkentray banliyösünün ve ayrıca yine çok sayıda konvansiyonel trenin çalışması, peron yetersizliği ve beraberinde makaslar üzerinde manevra hareketlerinin yoğunluğuna ve yetersizliğine neden oldu. Gar sahası özellikle gece aydınlatmaları, hatların numaralandırılmaları ve görüş mesafeleri fren mesafesinden daha kısa ve yetersiz, alanda manevra hizmetlerinde çalışanlar saha içerisinde temel insani çalışma koşullardan yoksun” tespiti yer aldı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, sinyalizasyon sistemi tamamlanmadan banliyö treninin de çalışmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Fotoğraf: BirGün

“Yeni facia” uyarısı

Raporda, “Kayaş-Ankara-Sincan hattındaki sinyalizasyon sistemi bitmeden hiçbir şekilde banliyö treni çalıştırılmamalıdır. Gebze-Halkalı arasındaki Marmaray hattının Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası dışındaki güzergâhının 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi  sinyal olmadan açılacağı söylenmekte olup, çok büyük tehlikelere yol açabilecek bu adımdan kesinlikle vazgeçilmelidir” uyarıları yer aldı.   

Raporda öne çıkan tespitler özetle şöyle:

AKP’nin olumsuz etkisi

2003 yılında AKP ile TCDD’de yeniden yapılanma süreci devam ettirildi. Bu dönemde yönetimlere demiryolları konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmayan kişiler atandı. Büyük tren kazalarının meydana geldiği bu süreçte demiryollarının güvenilirliği zedelendi. Yoğun bir şekilde en üst kademeden alt kademeye kadar siyasi müdahale oldu. Uzmanlık, liyakat ve bilgi isteyen atama kriterleri tamamen terk edildi. Makinist ihtiyacı İŞKUR üzerinden karşılanarak meslekteki yeterlilik göz ardı edildi. TCDD’de personel eksikliği fazla mesai uygulaması ile kapatıldı. Bakım ve onarım için gerekli olan malzeme ya da iş gücü, piyasadan ya da yurt dışından alımlarla ya da kiralamalarla karşılanmaya çalışıldı. Yemekli-yataklı vagon hizmetleri, gişeler, İzmir’de banliyö hizmetleri, tesis işletmeleri, temizlik hizmetleri, işyeri araçlarının işletmesi özel sektöre devredildi. 

Siyasi şov 

Sinyalizasyon parası ödendiği halde sinyalizasyon yapılmadan, trenlerin telsizle işletilmesine başlanıldı. 28 km’ lik yol, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri öncesi “siyasi şov” uğruna bitmeden büyük bir törenle açıldı. 

Kusurlar görmezden gelinmemeli

En büyük sorumluluk Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait. TCDD, Trenlerin Hazırlanması ve Trafiğine Ait Yönetmeliği’ne aykırı tren işletmeciliği yapılmasından asli kusurlu ve sorumludur. Demiryolu Düzenleme ve Genel Müdürlüğü, YHT işletmeciliğinin talimatlara uygun yürütülmesi için gerekli düzenlemeyi yapmamaktan kusurludur. TCDD Emniyet Kurulları, Emniyet Komisyonları ve Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün kusurları da göz ardı edilmemelidir.

- Reklam -

SON HABERLER

Galatasaray’dan Göksel Gümüşdağ sert sözler

Galatasaray Kulübü, Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın yaptığı açıklamaları sert sözlerle...

“Avukatlık can çekişiyor”

Antalya Barosu'na kayıtlı avukatlar, ekonomik ve mesleki sorunlarının çözülmesi için cübbelerini giyerek...

Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı.Cumhurbaşkanlığı...

Kanseri yenen öğretmene öğrencilerinden sürpriz karşılama

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Cemile Yeşil Anadolu Lisesi'nde görev yapan ve yakalandığı kanser...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’la bir araya geliyor

Yerel seçimlerin ardından 17 gün süren tartışmaların son bulmasıyla mazbatasını alan İstanbul...

HSK’den ‘Rabia Naz’ açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkan Vekili ve İkinci Daire Başkanı Mehmet...

İBB Twitter hesabından ilk İmamoğlu paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçiminden 17 gün...

Soma faciası davasında Can Gürkan’a tahliye

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin...

Notre Dame yangınının nedeni belli oldu

Fransız polisinden yapılan açıklamada, Notre Dame Katedrali'ndeki yangınla ilgili yürütülen soruşturmanın, yangının...

Londra’daki çevreci işgal eyleminde gözaltı sayısı 460 oldu

Çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion’ın Londra'nın merkezi yerlerinde gerçekleştirdiği işgal eylemleri 4'üncü...

Sonraki haber