Anasayfa GÜNCEL Bu cüretin nedeni belli

Bu cüretin nedeni belli

Kendisini taciz ettiğini belirterek, Emir Öztürk isimli erkeğin tehdit mesajlarını Twitter’dan paylaşan Sarı, yardım çağrısında bulundu. Sarı, “Bu şahıs yazdığı mesajlarda bana ‘Ne yapabileceksin, ülkenin ve devletin kadına bakış açısı belli’ gibi şeyler yazma cesaretinde bulundu. Bu zihniyetin cüretini nereden aldığını hepimiz iyi biliyoruz” dedi

MERAL DANYILDIZ

Emir Öztürk adlı erkek tarafından düzenli olarak tehdit ve taciz edilen genç kadın Bilge Ekin Sarı yaşadıklarını BirGün’e anlattı. Defalarca yargı yoluna başvurmasına rağmen herhangi bir sonuç alınamadığını belirten Sarı, “Korumalar sözde kalmasın” dedi.

Kadın cinayetleri her geçen gün artarken, kadına şiddete karşı hiçbir somut atılmıyor ve kadınlar çareyi sosyal medyada arıyor.

Bilge Ekin Sarı isimli edebiyat öğretmeni genç kadın da erkek şiddeti mağduru. Bilge Ekin Sarı yaklaşık bir yıldır kendisini taciz eden eski öğrencisinin attığı mesajları yayınlayarak Twitter hesabından kendisine yönelen şiddeti ve tacizi duyurdu. Sarı’nın sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda eski öğrencisi Emir Öztürk adlı erkeğin sosyal medya ve telefondan kendisine gönderdiği tehdit mesajlarını yayınlarken şu ifadeleri kullandı:

“Bir yıldır süren ölümle tehdit – cinsel taciz davam var. Dosya üzerine dosya açılıyor ancak hiçbir ilerleme yok. Günlerdir aileme ve bana atılan mesajlarla tehdit ediliyorum. Can güvenliğim yok, sesimi duyun.”

”Dosya üzerine dosya açılıyor, başka hiçbir şeyin olduğu yok”

Emir Öztürk isimli erkeğin tacizine, şiddetine ve tehditlerine maruz kalan Bilge Ekin Sarı durumu mahkemeye de taşıdı ancak tehditler ve şiddet devam etti. Sarı Twitter hesabında yaptığı paylaşımda bir yıldır tehdit ve hakaretlere maruz kaldığını ancak hukiki sürecin yavaş ve koruma kararlarının etkisiz olduğunu belirtti. Sarı hukuki süreç devam ederken tehditlerin devam etmesini şu şekilde eleştirdi: “Bir yıldır bu tehdit ve hakaretlere maruz kalıyorum. Hukuki süreç yavaş, koruma kararları etkisiz. Bütün bu mesajları dava dosyasına iliştirdik. Mart ayında biri Bakırköy Adliyesi biri Küçükçekmece Adliyesi olmak üzere iki ayrı duruşma var. Sadece dosya üzerine dosya açılıyor, başka hiçbir şeyin olduğu yok”

Edebiyat öğretmeni genç kadın Sarı, sosyal medya paylaşımları yaparken Emir Öztürk adlı erkek, Sarı’nın Twitter paylaşımlarına da tehdit içerikli cevaplar yazmayı sürdürünce Sarı, son olarak “Korkmuyorum” yazdı.

DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI

Süreci BirGün’e anlatan Sarı, öğrencisinin daha önce başka bir öğretmene de yaklaşımının bu şekilde olduğunu söyledi.

Sarı, yaşananları şöyle anlattı: “Okulda bir başka kadın öğretmen sürekli evinin etrafında bu öğrenciyi gördüğünü söylüyordu. Bizler aynı bölgede oturduklarından tesadüf olabileceğini söylemiştik. Daha sonra bu öğrenci, öğretmene çeşitli mesajlar atmaya başladı. Kadın öğretmen hiçbir şekilde cevap vermedi. Ben bu öğretmenle çok yakın arkadaş olduğum için, daha sonra bana da mesajlar atmaya başladı”

Emir Öztürk adlı erkeğin son sınıfta dersine girdiğini söyleyen Sarı, öğrencisinin mezun olmasına yakın sosyal medya hesaplarından düzenli olarak paylaşımlarını takip ettiğini söyledi ve şöyle konuştu; “Tahmin edersiniz ki öğretmenler, eğitiminden sorumlu olduğu öğrenciler tarafından merak edilmektedir. O yüzden bu konunun çok fazla üstünde durmadım. Her zaman sessiz sakin bir öğrenciydi. Mezun olur olmaz bana şahsi telefonumdan bir gece çok uzun mesaj attı. Mesajın içeriğini sosyal medyadan paylaştığım konular doğrultusunda oluşturmuş ve edebiyat – felsefe hakkında bazı sorular sormuştu. Değil bir öğrencime, herhangi bir kişiye cevap yazma zorunluluğum olmadığı için attığı mesaja cevap vermedim ve uyudum. Sabah uyandığımda telefonumda yine uzun bir mesaj vardı ancak bu sefer bana “Saygısız, kimseyi umursamayan insan” tarzında bir mesaj atmıştı çünkü mesajına cevap yazmadığım için sinirliydi. Aslında ne olduysa işte bundan sonra olmaya başladı”

TEHDİTLERİ DEVAM ETTİ

Sarı, cevap vermediği süre boyunca Öztürk’ün farklı hesaplar açarak tacizlere devam ettiğinden bahsetti. Ardından suç duyurusunda bulunan Sarı, bu olaydan sonra hakaretlerin daha büyük bir boyuta ulaştığını belirterek şunları söyledi: “Sosyal medya hesaplarımdan bana cinsel tehdit içerikli mesajlar atmaya devam etti. Bu mesajlarda büyük bir kin ve nefretle bana önce tecavüz edeceğini, döveceğini, evimi basacağını sonra da kafamı keseceğini açık açık yazarak tehdit etti. Birkaç kez de cinsel organının fotoğrafını çekip yolladı. Zihinsel engelli bir kız kardeşim var. Zaman zaman mesajlarda öfkesini kardeşime yönlendirdi. Kardeşime de hakaretler edip ona da zarar vereceğini söyledi. Mesajlara maruz kalmamak için sosyal medya hesaplarımı bir süre kapattım. Bu sefer de ailemin sosyal medya hesaplarına ulaşıp mesaj yazmaya başladı. Aile bireylerime attığı mesajlarda sürekli olarak davaları geri çekmemi yoksa beni bir gün bir köşede sıkıştırıp döveceğini açıkça yazan ifadeler kullandı”

Tacizcisiyle aynı araca bindirildi

Duruşma salonundan çıktıktan sonra Bakırköy Adliyesi’nde Öztürk’ün üzerine yürüdüğünü söyleyen Sarı, “Duruşmadan çıkalı daha on dakika olmamışken bunu yapan insanın bu cesareti ve hakkı nereden bulduğunu hepimiz biliyoruz” dedi.

Sarı sosyal medyada erkek arkadaşıyla olan fotoğraflarının yer aldığı ve Emir Öztürk’ün bu fotoğrafları gördükten sonra kendisini Sefaköy metrobüs durağında beklediğini kaydederken yaşananları şöyle anlattı:

“Benim başka biriyle olmama asla izin vermeyeceğini, benim karşıma çıkacağını söyledi. Hemen ertesi gün işe giderken ben Sefaköy metrobüs durağında beklediğini gördüm, korktum, hızlıca metrobüse bindim. O da peşimden bindi. Metrobüste arkalara doğru ilerledim ve Şirinevler durağında kendisinden kaçmak için indim. Maalesef o da inmişti. Hemen avukatımı ve 155’i aradım. 20- 25 dakika kadar tacizcim hemen yanımda, polisin gelmesini bekledim ki bu süreç ve bundan sonrası daha korkunçtu. Gelen polisler şahısla beni aynı ekip arabasına bindirmişlerdi ve ekip arabasında hala bana bir şeyler söylüyordu. Evet, memurla müdahele etti ancak mağdur ve sanık aynı ekip arabasına bindirilir mi? Bunun yanlış, hatalı olduğunu sanırım daha çok anlatmalıyız her yerde. İnsanı korkunç bir psikolojiye sokuyor gerçekten. O gün bölge karakolunda ifade verdim ve olaya asayiş şube de dahil oldu. Bir ifade de asayişte verdim. Şahsa ise bir gün gözaltında tutuldu ve ertesi gün yine dışarı salındı”

“İYİ HAL İNDİRİMİ ALIRIM”

Öztürk’ün sürekli olarak kendisine “Ne yapabileceksin? Ülkenin ve devletin kadına bakış açısı belli. Şık giyinirim her cezadan iyi hal indirimi alırım, hiç mi korkmuyorsun benden bunca kadın cinayeti varken?” dediğini belirten Sarı, “Evet korkmuyorum” dedi.

Türkiye’deki kadın davalarında sık sık bahaneler arandığını dile getiren Sarı, Şule Çet davasına da değindi. Sarı, “Şule Çet davasında da görüyoruz. Bahane aranıyor, “O saatte ne işi var?” diyorlar. Bana ne diyecekler? “O saatte orada neden ders anlattın? Neden erkek öğrenciye ders verdin?” falan mı diyecekler?”

‘Korkmayın! Eril zihniyetin cüretini nereden aldığını biliyoruz’

Sarı, son olarak Türkiye’deki kadınlara şu mesajı verdi: “Kız kardeşlerimin hiçbirinin de korkmamasını istiyorum. Bu eril zihniyetin cüretini, vurdumduymazlığını, cesaretini nereden aldığını hepimiz iyi biliyoruz. Biz birbirimize destek olacağız, sadece benim davamda değil bu ve benzeri her davada mahkeme salonlarının kapısını zorlayacağız. Bana ne diyecekler mesela? O saatte sınıfınızda ne işiniz vardı ve niye ders anlatıyordunuz bu erkeğe? diye mi soracaklar? Kadınlar korkmasın, çekinmesin. “Geçer, düzelir” demesin. Bize haklarımız verilmiyor, verilmek istenmiyor, öldürüldükten sonra bile suçlu olarak biz aranıyoruz. Mahkeme salonlarına kadınlar olarak kalabalıktan sığmamalıyız. Artık bir sosyal medyaya ihtiyaç duymamalıyız. Sosyal medyada birçok insan bana destek çıktığı için kendimi daha güvende hissediyorum. Birçok kız kardeşim yanımda. Bu koruma kararı nerede? Ben hep tek başımayım. Yolda hep tek başıma yürüyorum. Korumalar sözde olmasın”

TEDBİR UYGULANMADI

Sarı’nın avukatı Kerem Donat ise konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Donat, kadın cinayetlerinin politik olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Cinsel saldırı boyutlarına ulaşan tacizler ve cinsel organını içeren mesajlar atmaya devam ediyordu. Bunun için de şikayette bulunduk, uzaklaştırma talep ettik. Ne bir tutuklanma ne bir tedbir uygulanmadı. Küçükçekmece 9. Asliye ceza mahkemesinde ve Bakırköy 45. Asliye ceza mahkemesinde olmak üzere 3 dosyamız bulunuyor şimdilik ancak halen mesajlara, hakaretlere, tehditlere, tacizlere devam ediyor. Kadın cinayetleri tamamen politiktir. Bu kültürel bir sorundur. Bunu yargı sistemimizde egemen olan kişilere anlatamadık. Ruh sağlığının yerinde olmadığı çok belli. Bu işin sonunda müvekkilim okula giderken takip etse kim ne yapabilir? Delillerimiz de çok açık ve net. Tutuklu yargılama bazen kamu güvenliği içindir ve kadına şiddet vakaları kamu düzeninin tam kendisidir. Umarım mahkeme talebimizi önümüzdeki celse çevirmez. Ve bunun tüm erkeklere bir ders olması gerektiğini biliyorum”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,904AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

AYM’den polis şiddetine ders gibi karar: Eziyet yasağı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, polisler tarafından darp edilen Edip Elma, Murat Tavşan, Naim Erdoğan...

ABD’den S-400 açıklaması

ABD'nin NATO Elçisi tarafından bugün yapılan açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki S-400...

Şule Çet davasında olay yeri incelemesi yapan polis: “Berk panik, Çağatay sakindi”

Şule Çet davasının olay yeri keşfinin tutanağı mahkemeye sunuldu. Keşif tutanağında olaydan...

TÜPRAŞ işçileri İstanbul yolcusu

Koç Holdinge bağlı TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşme...

Kılıçdaroğlu’ndan CHP’li belediye başkanlarına 7 kural

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Atatürk’ün Karşıyaka ziyaretinin 93. yıl dönümü kutlandı

Karşıyaka’da Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Haziran 1926’da Karşıyaka’ya yaptığı ziyaretin 93. yıl...

Başkanlık makamlarına tasfiye: Bayraklı’daki ‘gereksiz’ makam odaları hizmete açıldı

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, dış birimlerdeki başkanlık makamlarını tasfiye etti. Ana...

Bir Bakışta BirGün

Erdoğan’dan ‘kabine revizyonu’ açıklaması

Karaburun’da yaz temizliği

İzmir’in doğal güzelliğini ve endemik yapısını koruyan ilçeleri arasında...

HDP: Türkiye, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı var etmelidir

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Türkiye, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı...

Sonraki haber