Anasayfa ARŞİV Bu da geçer yahu…

Bu da geçer yahu…

Çalışma hayatında mutlu olmak için hedef seçmekle başlayabilirsiniz. Kolay hedeflere ulaşmak rahat, ama tatmin edicilikten uzak. Zor ve imkânsız hedeflere ulaşmak ise, adı üzerinde imkânsız. Zor ama mümkün hedefler ise, mutlu olma şansını verebilir.

Kimin, ne ile mutlu olacağını söylemek hangi bilimin haddine diyebiliriz. Oysa bilimin ilgisini çeken soru, ‘bizi mutlu eden bir hayatı nasıl elde edebiliriz?’ Mutlu eden hayatın ne olacağına ise herkese kendi karar veriyor.

Almadan vermek, yardımsever olmak kulağa fazla hayali ve basmakalıp gelse de insanları mutlu eden aktiviteler arasında başı çekiyor. Bir anlamda başkasına yardım ederek mutlu olmanın kişinin kendisine de yarar getiren bencilce bir faaliyet olduğunu söyleyebilir miyiz?

Amaçlar ve ilişkiler. Uğrunda yaşamımızı geçirmeye değer amaçlara sahip olabilirsek, bu yaşam süresince anlamlı ilişkiler kurabilirsek mutlu olduk diyebiliyoruz. Meraklı okur hemen ‘hangisi öncelikli ama?’ diye soracaktır. Amaçlar mı, ilişkiler mi? Mutluluk açısından bakarsanız, anlamlı ilişkiler kurabilmiş, aile ve dostlarıyla beraber bir hayat sürdürmüş insanlar kendilerini (somut) amaçlarına ulaşmayı başarmış insanlara göre daha mutlu olarak tanımlıyorlar. İşin ilginci dünyaya geldiğimizdeki ilk amacımız anlamlı ve sağlam bir ilişki kurmak; bunu bir refleks doğallığında ve gücünde gerçekleştirme çabasına girdiğimizi düşünürsek, ilişki amacı amaç hiyerarşisinin tepesinde yer alıyor. Beynimizde ve zihinsel yapımızdaki iki ana sistemin birisinin ilişki kurma amaçlı (affiliative) diğerinin amaca ulaşmaya dönük (executive) olduğunu da unutmayalım.

Korktuğumuz gibi değil. Çok kötü olacağından korktuğumuz birçok şey korktuğumuz kadar kötü çıkmıyor. Tıpkı çok mutlu olacağımızı düşündüğümüzde, büyük beklentilerle geldiğimiz bir tatil yerinden ya da uzun uzun hazırlandığımız bir arkadaş toplantısından o kadar da çok keyif almadığımızda olduğu gibi… Başımıza gelen aksiliklerin sonrasında iyi şeyler olabileceğine inanç (kimisi buna kendini kandırma diyebilir) üzerine kurulu bir popüler edebiyat ve sinema kütlesi var. Bu iyi şeyler olacağına dair inanç bir biçimde mutsuz edici durumu nasıl hafifletiyor? Aksilik sonrası durumda yeni ve rahatlatıcı ipuçlarını aramaya başladığımızı fark edebilirsiniz. Hastaneye yatmak ya da cezaevine girmek gibi sarsıcı ve tehditkâr olaylarda bile insan girdiği  durumun içinde mutlu edici ayrıntılar bulabilir. Bu mutlu edici ayrıntılar yalan ya da uydurulmuş olmaktan ziyade daha önce dikkat etmediğimiz ya da aklımıza gelmeyen durumlar oluyor.

Ama cezaevine kapatılan çocuklar ya da gençleri saldırı ve tacizden korumayıp, bu zihinsel savunma mekanizmasından medet ummak mümkün değil. Varlığımıza kasteden ağır travmatik durumlar kendimizi rahatlatıcı ve durumu aşmamızı sağlayıcı mekanizmalarımızı adeta felç ediyor. Başkalarının destek ve dayanışması ile hayata dönebiliyoruz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,709AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ümraniye’deki İmamoğlu mitingine AKP’lilerden saldırı girişimi

İmamoğlu'nun Ümraniye'deki seçim mitingi için toplanan yurttaşlara AKP'li bir grup saldırı girişiminde...

BM’nin ‘Kaşıkçı’ raporunda cinayete dair yeni detaylar ortaya çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Suudi...

Akşener’den Erdoğan’ın ‘yargı’ tehdidine ilişkin açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Pazar günü ya Sisi diyecekmişiz ya...

Fed, faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi...

Ankara Üniversitesi DTCF’de faşist saldırı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) öğrencilere faşistler saldırdı.

Erdoğan: Bu milletin valisine ‘it’ diyen bir insandan siyasetçi olmaz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinde...

TRT’de silah skandalı sonrası 2 memur açığa alındı

AYCAN KARADAĞGeçtiğimiz günlerde, TRT İzmir Bölge Müdürlüğü...

Mehmet Metiner, Gökçek’in Gülen’i savunduğu tweet’ini “İmamoğlu attı” diye okudu

Eski AKP'li milletvekili ve Star yazarı Mehmet Metiner, Haber Global'de katıldığı programda,...

Mezuniyet töreni için kurulan dev platform yıkıldı: 2 yaralı

Karabük Üniversitesi'nde düzenlenecek mezuniyet töreni için kurulan dev platform, sağanak ve şiddetli...

Rusya’dan S-400 açıklaması: Kurallara uygun

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemini almasına...

Sonraki haber