Anasayfa DÜNYA Bu daha başlangıç...

Bu daha başlangıç…

Güzeldi, komünüyle, kolektif yaşamıyla, devrim marketiyle, halk kütüphanesiyle, reviri, hastanesiyle… Kısa da sürse, başka bir dünyanın mümkün olabileceğini görmek güzeldi. Haziran sıcağında milyonluk bir kentin göbeğinde, haftalar süren bir direnişe ve komüne imza atmak tarifi imkânsız sevinçler yarattı.

Bu haliyle dahi yılgınlıkları, umutsuzlukları, yorgunlukları silip götürdü…Paslanmış bilinçleri, körülmiş vicdanları törpüledi. Elbetteki bir Paris Komünü değildi. Bu haliyle de olamazdı. Daha alınması gereken çok yol vardı. Ancak umutsuzluğa yer yok, olmayacağı anlamına gelmez.

Devlet yoktu, polis yoktu. Şiddet yoktu, yalan yoktu. Dayanışma vardı, kardeşlik vardı, hoşgörü vardı, paylaşım vardı. Koşulsuzca, çıkarsızca bir arada olmak vardı.

• • •

Tahammülleri olamazdı elbetteki muktedirlerin bu dünyaya. Bir gece ensızın saldırdılar. Dağıttılar yalanlarıyla, hileleriyle, tankları, tomalarıyla… Medyasıyla, sermayesiyle, kalemşorlarıyla, polisi, jandarmasıyla…

Ihlamur kokulu twitler atan valisiyle, “şefkatli cümleler” sarfeden bakanıyla, zehir saçan cümleler sarfeden başbakanıyla…Gözlerimizin içine baka baka yalan söylediler. Âli devletin bakiyesi için, halkını feda ettiler.

Ağzımıza bir parmak bal çalarak bir çırpıda geldi geçti direniş. Geride sevinç, gurur, hüzün ve anılar bırakarak. Şimdiden tarihe not düştü. Öfkeli genç kalabalıkların öfkelenince nelere kadir olduklarının göstergesi oldu. Güven verdi, umut verdi, inanç aşıladı. Bir şeyler çıkmaz denilen bir halk küllerinden yeniden doğdu.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru, 1871’de Paris’in emekçileri yaklaşık iki ay süren bir komün kurmuşlardı. Paris Komünü. İki ay boyunca Fransız devletinin silahlı güçlerini kontrollerindeki bölgeye sokmayan komünarlar, devletsiz bir toplumun mümkün olduğunu hissettirmişti…

Yirmibirinci yüzyılın başında İstanbullu genç komünarlar modern dünyada da komünün mümkün olduğunu genç elleriyle gösterdiler.

• • •

Direniş bizlere, elleri cesur, hünerli gençlerin gelecek uğruna kendisini nasıl feda edebileceğini gösterdi. İnsanların
yüzündeki mutluluğu gördük. İstenirse nelerin başarılabileceğini de. Kadınları gördük direniş cephesinde en öndeydiler. Genç işçiler vardı, barikatların tüm yükünü omuzlayan. Üniversiteliler, liseliler, beyaz yakalılar vardı, tüm kıvraklıklarıyla, şaşkına çevirdiler muktedirleri…

Babaannelerimiz, büyük babalarımız vardı. Polise karşı kora kora direnen. Tencere tavalarıyla direnişi selamlayan mahallelilerimiz vardı. Polisten kaçarken sıcak evlerini direnişçilere açan.

Artık daha bir umutlu bakıyoruz geleceğe… Şan olsun geleceğin yapıcılarına… Şan olsun alın terleriyle barikatlara harç taşıyanlara… İlmek ilmek direniş örgütleyenlere. Genç, öfkeli yüreklere. Tomaların, Akreplerin önüne yatanlara. Bedenlerini siper edenlere. Elbetteki toprağa düşenlere…

Firavunlar koltuklarında titredi korkudan. Arsızlaşmaları, saldırganlaşmaları bundandır. sağa sola öfke kusmaları korkularının eseri. Daha da korkacaklar, daha da titreyecekler. Sonun başlangıcı bu onlar için… Öfke günbegün, anbean büyüyor.

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam…

- Reklam -

SON HABERLER

Bakan Soylu: YSK, çalmayı hukuk diliyle söyledi

Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararını açıklaması ile ilgili bir değerlendirme yapan İçişleri...

Panorama: Aslan’dan muazzam başarı

Haftanın açılış karşılaşmasında Kasımpaşa ile Konyaspor 1-1 berabere kaldı. Ligin ilk yarısı sona...

CHP, CNN Türk’ü CNN Genel Merkezi’nde protesto edecek

CHP'nin Amerika Temsilcisi Yurter Özcan, CNN Türk'ü, CNN Genel Merkezi'nde protesto edeceklerini...

Bayraklı’da tasarruf zamanı

Yüzde 55 oy oranı ile AKP adayını 14 puan geçerek İzmir’in Bayraklı...

Lunaparklarda denetim şart

Havaların ısınması ile birlikte özellikle çocukların tercih ettiği lunapark ve eğlence mekanları...

Yönetmen ve senarist Yavuz Özkan yaşamını yitirdi

Senarist ve yönetmen Yavuz Özkan, 77 yaşında hayatını kaybetti. Özkan, bir süredir...

Gezi’nin 6. yılı şarkılarla kutlanacak

Taksim Dayanışması, Gezi direnişinin yaklaşan 6. yıldönümünü bir dizi etkinlikle karşılıyor. Her...

Sabah’ın İsviçre temsilcisi gözaltına alındı

Sabah gazetesinin İsviçre temsilcisi Mehmet Çek, İsviçre'deki evinde gözaltına alındığını duyurdu. 

Bir Avrupa macerası

İnsan düşünüyor… Sercan İpekçioğlu, Ais Ezhel olarak Ankara’dan yola çıktığında bugünleri görebileceğini...

Çiftlik Bank sanıklarının yazışmaları ortaya çıktı

Çiftlik Bank davasının bir numaralı ismi, 'Tosun' lakaplı, firari sanık Mehmet Aydın...

Sonraki haber