Bu sayılmaz, yine bekleriz

İsveç’te A’dan Z’ye her şeyin istatistiği tutulur. Devlet istatistik kurumu SCB, bu iş için vardır ve kurum 1858’den beri sürekli olarak döküm yapmaktadır. Ne var, ne yok sayıp sıralama konusunda A’dan Z’ye tabiri, burada tam da yerine denk düşüyor çünkü kurum istatistiğini tuttuğu konuları da alfabetik olarak sıralayarak düzene koyuyor. Öyle ki kolaylık olsun diye yapılan bu sıralamada alfabenin hiçbir harfi boşta kalmıyor. Memleketi yönetenlerin bilmesi gereken “Burada neler oluyor?” konularının; nüfus, enerji, çevre ve ekonominin sayılara dökülmüş halini kurum, tüm dünyayla internet üzerinden paylaşıyor. Kültür araştırmaları, demokrasi, eğitim istatistikleri, ulaşım ve iletişim sayıları, kurumun 1385 çalışanı tarafından, pazartesiden cumaya hafta içi her gün, 9.30 itibariyle yenileniyor. Devletin saysın diye kuruma ayırdığı bütçe 552 milyon kron. Kurumun toplam yıllık cirosu 1 milyar 34 milyon kron. Durum böyleyken SCB, sayıyor da sayıyor.
İsveç istatistik kurumu SCB,  saymaktan geri kalmıyor ama takibini yaptığı toplum özellikle son yıllarda sayılıp sıralanıyor olmaktan yorgun düşmüş durumda. İsveç’in önde gelen gazetelerinden Dagens Nyheter’in yaptığı araştırmaya göre; kamu kurumlarının yürüttüğü araştırmalara katılım oranları hızla azalıyor. Bu da bulunan ve kullanılan istatistikleri güvensiz hale getiriyor. Örneğin Mayıs 2012 rakamlarına göre İsveç’te gençler arasındaki işsizlik oranı SCB tarafından yüzde 28 olarak duyurulmuş. Burada kurumun bağırmadığı gerçek şu; bu sayı yüzde 25,6 da olabilir, yüzde 30,4’e de denk düşebilir. Devlet istatistik kurumunun hata payları böylesi geniş bir aralığa tekabül ediyor. İşsizlik bilgileri yapılan sözlü anketlerle belirleniyor. Yani halkın belli bir kesimiyle konuşulup ülke için genelleme yapılıyor.
İşsizlikle ilgili daha sağlıklı rakamlara başka yollarla ulaşmak mümkünse de bazı istatistikler var ki katılımcı sayısı, çok belirleyici oluyor. Bunlardan biri, uzun yıllardır İsveç halkı üzerinde istatistiği tutulan “Zamanı kullanım araştırması”. SCB’nin yürüttüğü bu istatistiksel bilgiyle İsveç’in eşitlik politikası şekillendiriliyor. Zamanı kullanım araştırmasına göre geçen sonbaharda bir günü anlattırılan İsveç erkeklerinin, kadınlara göre daha fazla temizlik yaptığı ortaya çıktı. İsveçli kadınların da 10 sene öncesine göre ev işlerine günde 14 dakika daha az vakit ayırdığı belirlendi. Araştırmaya 7 bin 366 hane katılacak diye hesaplanıyordu ama Dagens Nyheter gazetesi bu son araştırmaya sadece 2998 evin dâhil olduğunu duyurdu. Bu da gösteriyor ki her 10 kişiden 6’sı zamanını nasıl kullandığının araştırılmasına zaman ayırmadı. Stockholm Üniversitesi’nden İstatistik Profesörü Lars Lyberg, böyle çalışmalarda hedeflenen gruptan yüzde 60 gibi bir kaymanın sonucu etkileyeceğini ve varılan genellemelerin çarptırılabileceğini söylüyor. Uzmanların “Araştıramıyorsanız, yayınlamayın” noktasına getirdiği eleştirilere kurum tarafından “Matematiksel metotlarla kayıpları kompanse etmeye çalışıyoruz” yanıtı geliyor.
2005’te işsizlik anketinde her 5 kişiden birinin ne yaptığı bilinemezken 2012’de her 4 kişiden biri istatistik çalışmasına katılmamış. Zamanı kullanım araştırması için 2001’de hedeflenen kitlenin yüzde 39’undan cevap alınamamışken bu rakam 2011’de yüzde 59’a yükselmiş. Telefon anketlerini yürüten kurum çalışanlarından Karin Gillberg, bu durumu İsveç’te gittikçe azalan sabit telefonlara bağlıyor. Artık pek çok kişinin birden fazla cep numarası olduğunu söyleyen Gillberg, “Bazen bir ay boyunca bir sabit numarayı 30 kez arıyoruz ve hiç yanıt alamıyoruz. Elimizdeki çoğu numarayı da kaybediyoruz” diyor.
Cebimize giren telefonla nerede olduğumuz bulunuyor ama aklımızdan geçen için hâlâ ağzımızı açmamız gerekiyor. İnsanı sayıya vurma çabası, ne kadar iddialı olsalar da İsveç’te de yanılgı paylarını arttırarak savuşturulacak.  Yine de İsveç için tam 22 yıldır aksamadan sayılan bir konu var, ‘yazın güneşli geçen saatler’. Meteoroloji, bu yaz Stockholm’de, 23 Haziran’dan beri sadece 216 saatin günlük-güneşlik geçtiğini söylüyor. SCB hiç aramasın, yağmurlardan bitkiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

360,672BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,847TakipçiTakip Et
8,361AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...