Anasayfa KÜLTÜR SANAT Bu sezon sahnelerde müzikal rüzgârı esiyor

Bu sezon sahnelerde müzikal rüzgârı esiyor

DERYA AYDOĞAN

Oyun müzikle buluşunca bildiğimiz hikâyeler etkisini bazen daha çok artırıyor. Açılan yaralar sanki müzikle iyileşiyor ve içselleştiriyor. Türkiye’de bu yıl sahnelenecek bazı müzikalleri sizin için derledik…


7 Kocalı Hürmüz müzikali
Farklı meslek ve tiplerden 6 kocası olan Hürmüz’ün yedinci kocasıyla evlenmesiyle yaşanan olayları mizahi bir dille anlatan “7 Kocalı Hürmüz” müzikali, iddialı bir kadroyla ve usta tiyatrocu Müjdat Gezen’in yorumuyla yeniden sahneye taşınıyor. Oyuncu kadrosunda; Müjdat Gezen, Birce Akalay, İlker Ayrık, Yonca Evcimik, Ercan Bostancıoğlu, Suzan Kardeş, Ömür Arpacı, Mehtap Ar, Arzu Okay, Can Bana, Aykut Taşkın, Barış Taşkın, Cengiz Okuyucu ve Cengiz Gezgin’in yer aldığı müzikalde Atilla Özdemiroğlu’nun ünlü bestesi “Yalnız Kullar (Tanrım)” parçasının yanı sıra Sadık Şendil’in vasiyeti üzerine İstanbul türküleri de yer alıyor. Usta oyuncu Müjdat Gezen’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, güçlü oyuncu kadrosu ve Barış Dinçel imzalı görkemli dekoruyla seyircisiyle buluşacak olan “7 Kocalı Hürmüz” müzikalinin prömiyeri, 28 Ekim 2017 Cumartesi günü gerçekleşiyor.

bu-sezon-sahnelerde-muzikal-ruzgari-esiyor-368220-1.

20 yıl aradan sonra “Markopaşa”
Türk Tiyatrosu’nun komedi dalındaki en büyük ustalarından Nejat Uygur tarafından uzun yıllar başarıyla sahnelenen “Marko Paşa” isimli oyun, günümüz yorumuyla Süheyl ve Behzat Uygur tiyatrosu tarafından, geleneksel Türk tiyatrosu ekolünde önemli bir yer teşkil eden operetlerinden bir örnek olarak sahnelenecek. Franz Von Schönthan ve Gustav Kadelburg tarafından yazılan oyun, Nejat Uygur tarafından Türkçeye ve geleneksel Türk Tiyatrosu’na uyarlandı. Markopaşa’da, 1920’li yılların sonunda İstanbul’da varlıklı ve despot bir Paşa ve ailesinin köşküne iç güveysi damat olarak alınan Hayrullah’ın, karısına âşık olmasına ragmen bir türlü aynı evin içinde kavuşamamasının hikayesi anlatılıyor. Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu, Nejat Uygur’un uzun yıllar başarıyla oynadığı Markopaşa oyunu, 20 yıl aradan sonra 18 Ekim’de yeniden Çevre Tiyatrosu’nda…

Erdal Beşikçioğlu’ndan “Wolzac Masalı” müzikali
İnsan nedir? Biraz toprak, biraz toz, biraz et, biraz kan mı? İnsanı insan yapan nedir? Georg Büchner, dünya tiyatro literatürünün en önemli oyunlarından biri olan Woyzeckte insan olmak olgusunu, erdem, ahlak ve iyilik kavramları üzerinden sorguluyor. Her zaman zorunlu ve haklı görülen savaşta; yoksulluk, sınıf farklılıkları, toplum baskısı içinde insan, daha fazla uçuruma sürüklenmeden insan olabilmeyi ve insan kalabilmeyi ne kadar başarır? Gerçekliğin saptığı böyle kaypak bir dünyada insan ne içindir. Alman yazar Georg Büchner’in “Woyzeck” adlı oyununun rock müzikali uyarlaması Woyzeck Masalı’nın yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu yaparken, müzikalde sahneye çıkacak 38 oyuncuya 6 müzisyen eşlik ediyor. Müzikal, 26 Ekim Perşembe günü, Uniq Hall İstanbul’da sahnelenecek.

bu-sezon-sahnelerde-muzikal-ruzgari-esiyor-368221-1.


Hedwig ve Angry İnch Glam Rock Müzikali
Dünyanın dört bir tarafında defalarca sahnelenen Glam Rock Müzikali Hedwig ve Angry İnch, Doğu Alman trans şarkıcı Hedwig’in ve orkestrası Angry İnch’in dünya turnesini konu ediyor. Kült Broadway müzikali ilk kez Türkçe uyarlaması ile “Kazan Dairesi” bünyesinde geçtimiz sezonun en çok konuşulan oyunlardından olmuş ve farklı dallarda birçok tiyatro ödülüne layık görülmüştü. Barış Arman ‘ın yönettiği Yılmaz Sütçü ve Ayşe Günyüz’ün oynadığı Hedwig ve Angry İnch kasım ayının sonunda tekrar tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Hedwig: “Kız gibi bir oğlan çocuğu nasıl da komünist Doğu Berlin’den kaçıp uluslararası boyutta hiçe sayılmış bir şarkı yazarı olarak zar zor karşınızda durabiliyor? İşte bu akşam tam da bundan bahsedeceğim size… “diyor.

Şehir Tiyatroları’nda ‘Bizim Aile’
Yeşilçam’ın sevilen sinema filmi “Bizim Aile” müzikal olarak sahneye taşınıyor. Kasım ayı içerisinde prömiyer yapacak ve seyirci karşısına çıkacak.

SON HABERLER

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘S-400’ çıkışı: Zor bir mesele

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD ve Türkiye arasında tartışma yaratan Rusya'dan...