Anasayfa YEŞİL BİRGÜN ‘Bu uygulama küçük üreticiyi bitirir’

‘Bu uygulama küçük üreticiyi bitirir’

BUSE İLKİN YERLİ

Her yeni Tarım ve Orman bakanı gibi Bekir Pakdemirli de ‘parlak’ fikir peşinde. Üretici kan ağlarken, meyve-sebze fiyatları el yakarken Pakdemirli’nin parlak fikri, tarım yapılabilir devlet arazilerin kiralaması. Sorunun arazide değil tarım politikalarında olduğunu söyleyen tarım ekonomisti Dr. Nejdet Oral, “Çiftçi AKP’nin iktidar döneminde 3 milyon hektarlık alanda üretimden vaz geçmiş. Bakan tarımı düşünüyorsa girdilere baksın” diyor.


Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli üretimi artırmanın çaresini devlet arazilerinin kiralanmasında buldu. Pakdemirli, devlete ait arazilerin kiralanarak üretimin hizmetine sunulacağını söylerken, bugüne kadar uygulanan düzenlemeden farklı olarak ne önerildiği anlaşılamadı.

Tarım Bakanı’nın çözüm olarak sunduğu arazilerin kiralanması son olarak, 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un 17’nci maddesi ile Hazineye ait tarım arazilerinin kiralama ve satışı bölümünde yeniden düzenlendi. Bu düzenleme öncesinde arazi üzerinde üretim yapan çiftçilerin kiralama ya da satın alma hakkı vardı. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Dr. Nejdet Oral açıklamayı, “Ya bakan düşünmeden bir laf etti ya da akıllarında başka bir şey var” diyerek şirketlere dikkat çekti.

Şirketlere mi verilecek?
Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2016 yılı başı itibariyle Hazine’ye ait 1,7 milyon hektarı tarla arazisi olmak üzere toplam 3 milyon hektar arazi bulunuyor. 2017 yılında Hazine’ye ait tarım arazilerinin satış işlemlerinden yaklaşık 3 milyar lira elde edilmiş. Bunların bir kısmı çiftçinin yıllardır üzerinde geleneksel tarım yaptığı araziler. Bir kısmı da kapitalist tarım yapan girişimciler ve şirketler tarafından kiralanıyor veya satın alınıyor.
bu-uygulama-kucuk-ureticiyi-bitirir-488000-1.
Küçük üreticinin sonu
Dr. Nejdet Oral, Bakanın açıklamayı çok düşünmeden yaptığına inanmak isteğini söylerken “Aksi durum, tarımda durumu daha çıkmaz hale getirecek, küçük üreticinin sonunu hazırlayacaktır. Bakan bu arazileri kapitalist dev şirketlere kiralayacak ya da onlara satacaksa üretimde de tekelleşme anlamına gelecektir. Bu kendi ülkemizde kendi çiftçimizin hiçbir şey ekip biçemeyeceği anlamına gelecektir. Tarımda yıkımı hızlandıracaktır” diyor.

Çiftçi tarlasını bıraktı
Tarım konusunda atılması gereken adımların çok net olduğunu söyleyen Dr. Nejdet Oral, “Çiftçi yeterince desteklenmezken tarımın en önemli girdilerinin (gübre, tarım ilacı, yem ham maddeleri gibi) fiyatları fahiş bir şekilde artıyor. Günümüzde tarımın en başta gelen sorununu yüksek girdi maliyetleri oluşturmakta. 2000’li yılların başından bu yana uygulanan IMF-Dünya Bankası patentli tarım politikaları nedeniyle ürettiğinden para kazanamayan, emeğinin karşılığını alamayan çiftçi 3,2 milyon hektar araziyi ekmekten vazgeçti. Bu geriyi gidişi ancak destek ve girdi maliyetlerini azaltarak önüne geçebilirsiniz” diyor.

Oral, sözlerini şöyle bitirdi, “2002 yılında 26,6 milyon hektar olan işlenen tarım arazileri bugün 23,4 milyon hektara düştü. Bu tarih aralığı içinde tarımda kullanılan araziler yüzde 13 oranında azalmış. Var olanı değerlendirmeyip devlet arazisi diyorsanız, niyetiniz başka demektir”


SON HABERLER

‘Paradise Papers’ haberlerinden dolayı yargılanan gazeteci beraat etti

"Paradise Papers" haberleri nedeniyle “hakaret ve iftira” suçlamasıyla yargılanan Evrensel’in eski Sorumlu...

Alper Taş: Beyoğlu eski renklerini alsın istiyoruz, ‘Yaşasın Beyoğlu’ diyoruz

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, Halk TV’de Enver Aysever'in sunduğu...

Lise öğrencisi okul arkadaşını vurdu

Tokat'ın Artova ilçesinde, okul arkadaşını tabanca ile vuran lise öğrencisi gözaltına alındı.

Eskişehir’de bir kişiye Erdoğan ve Yıldırım’a hakaretten 1 yıl 2 ay hapis cezası

Eskişehir'de kabanı çalındığı için gittiği polis merkezinde televizyondan izlediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

İran’da yolcu uçağı iniş sırasında alev aldı

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Mehrabad Havalimanı’nda 100 yolcunun bulunduğu uçağın alev aldığı belirtildi.

Trump’tan Brezilya’nın NATO üyeliğine tam destek

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Brezilya arasındaki askeri ilişkilerin ciddi şekilde...

Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

TTB 2016-2018 Merkez Konseyi üyeleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı basın...

Son ‘Cemre’ Kadifekale’de düştü

Aycan KARADAĞ Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan...

Cemil Tugay’dan KSK taraftarına müjde: Zübeyde Hanım Stadı Yalı’da yapılacak

CHP'nin İzmir Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Karşıyaka Spor Kulübü (KSK)...

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı aday olmayacağını açıkladı

İsmi yolsuzluk iddialarına karışan Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda, görev süresi sonunda yeniden aday olmayacağını...