Bu yasa nefes kesiyor!

Kömürlü termik santrallara baca gazı filtresi olmadan 2 yıl çalışma izni veren yasa tasarısı insan sağlığını tehdit ediyor. Baca filtresiz termik santralların bulunduğu Kütahya’da yapılan ölçümlere göre buralarda hava Dünya Sağlık Örgütü’nün sınırını 3 kat aşıyor

Kömürlü termik santrallara baca gazı filtresi olmadan 2 yıl çalışma izni veren torba yasa tasarısına yaşam savunucularının tepkisi sürerken, yapılan bir araştırma böylesi santralların sağlığa ve çevreye verdiği zararı bir kez daha gözler önüne serdi.

Baca filtresiz termik santralların bulunduğu Kütahya Seyitömer ve Tunçbilek’te yapılan araştırmaya göre, buralarda hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün limit değerinin üç katı. Greenpeace Akdeniz’in 24 saat boyunca yaptığı bu ölçümler, Seyitömer ve Tunçbilek’te iki ayrı eve yerleştirilen hava ölçüm cihazıyla gerçekleştirildi.

Torba yasa tasarısı, Kütahya gibi baca gazı filtresi olmadan çalışan Çanakkale, Maraş, Karabük, Manisa, Sivas, Şırnak ve Zonguldak’ta bulunan 10 kömürlü termik santralın havayı iki yıl daha kirletmesine izin verecek. Baca gazı arıtma tesisleri olan Muğla Yeniköy, Kemerköy, Yatağan santralleri ile Afşin Elbistan termik santralı ise, 2019 yılı itibarıyla yasal hava kalitesi limit değerlerini sağlamayacak. Bu santrallar da torba yasadan yararlanarak 2021 yılına kadar havayı kirletmeye devam edecek.

2013 yılında kömürlü termik santralların özelleştirilmesinin ardından, bu santralların çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santrallar, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan zehirli gazları altı yıl boyunca doğrudan havaya saldı.

Her yıl 1100 erken ölüm

Greenpeace’in hava kirliliği ve sağlık etkisi modellemesine göre, söz konusu santralların baca filtresi olmadan çalışması her yıl 1100 erken ölüme neden oluyor. Bu aynı zamanda her gün 170 çocukta astım atağı, yılda 800 kronik bronşit vakası ve yılda 1500 hastaneye yatış demek. Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül, bu santralların iki yıl daha zehir saçmasına engel olunması gerektiğini belirtti. Akgül şöyle konuştu: “2014 yılında Anayasa Mahkemesi, bu santrallerin havayı kirletmesine ‘dur’ dedi ve derhal çevre yatırımlarının yapılmasına karar verdi. 2016 yılında yeni bir yasa ile bu santrallara 2019 yılına kadar son kez olmak üzere süre tanındı. Bu santralların 2021 yılına kadar daha zehir saçmasına engel olunmalı. Aksi takdirde, hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de bu santralları işleten şirketler, bu bölgelerde hava kirletici limit aşımları ve bunun neden olduğu sağlık etkisinden hukuken sorumlu olacak.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,144BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,354TakipçiTakip Et
7,985AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL