Bu zamlar niçin yapılıyor?

Ekonomiye yönelik resmi istatistikî verilerin, gerçeklerden ve dolayısıyla inandırıcılıktan uzak, hükümeti ve ekonomiye yön veren uluslararası kuruluşları memnun etmek için açıklandığını bilmeyen yok. TÜSİAD dahi artık “ekonomik gelişmeleri kuşku içinde izliyoruz” derken, siyasi yönetim ‘ekonomimiz büyüyor, enflasyonun başı ezildi, bundan sonra kimse çift haneli rakamlarla enflasyon beklemesin, kişi başı milli gelir hızla artıyor’ gibi yandaşlarının dahi pek inanmadığı nutukları atmaya devam ediyor.
Bu arada yeşil kabak, taze fasulye yüzde 300’e varan fiyat artışları ile ayın zam şampiyonluğu için yarışadursunlar, fırıncılar yoksulun tek yemeği ekmeğe yüzde 25 zam istiyor. Daha kış başında zam gören doğalgaza zam isteniyor. Öyle görünüyor ki havalar böyle giderse tüketimi kısmak için belediyeler de suya okkalı bir zam yapmak zorunda kalacaklardır!
Akaryakıt zaten sürekli zam sağanağı altında, hükümetin hedef olarak belirlediği ve ücret zamlarında esas aldığı yıllık yüzde 4 enflasyon oranının yarısı daha yılın iki ayında aşılmış durumda. Bakalım becerikli TÜİK on aylık enflasyonu yüzde iki içine nasıl sığdıracak?

Durumun farkında olan sivil toplum örgütleri “bırakın türbanı, ekonomiye odaklanalım, işler iyi gitmiyor” derlerken, bu uyarıları en önce duyup önlem alması gerekenler, gerçekte olmayan, kendi yarattıkları sözde bir sosyal bir sorunun çözümü için polemik üretmekle uğraşmaktaydılar.
Ekonomiyi tamamen kendi güdümlerindeki resmi kurumca açıklanan rakamlarla yönetenler ve onun verilerine göre halka seslenenler, bakalım halkı aldatmaya daha ne kadar devam edecek. Görünen o ki yakın zamanda gerçeklerle yüzleşmeyi pek düşünmemektedirler.

Baksanıza kişi başı milli gelir bir gecede 5.500 ABD Doları’ndan 7.500 ABD Doları’na yükseliverdi! TÜİK başkanı da olmasa epeyce zengin olduğumuz halde şimdiye kadar farkında olamadığımızı asla fark edemeyeceğiz! Halk da bir tuhaf, nasıl oluyorsa bu önemli artışı bir türlü hissedemiyor!
Açıklanan işsizlik oranı ise indirimli fiyat etiketi gibi yüzde 9,9. Oysa sadece resmi olarak iş için başvuran işsizler esas alındığında bile işsizlik oranı yüzde 16-17 düzeyinde. Enflasyon oranını tek haneli rakamlarda tutmak için sepetle oynayan TÜİK, işsizlik oranını böyle hesaplamayı nasıl başardı acaba! Sormak gerek, her şey yolunda ise bu zamlar niçin yapılıyor?

Bu hükümetin en iyi yaptığı şeylerden birisi, ülkede bir şeyler kötü gidince derhal gerçek niyetlerine de hizmet edecek, polemiğe elverişli bir konuda yapay gündemler yaratarak halkı gerçek sorundan hızla uzaklaştırmaktır. Bakın, ekonomide sıkıntı su yüzüne çıkar çıkmaz en yetkili ağızdan “herkes en az üç çocuk yapmalı, Allah rızkını verir”, “katilin affı maktulün ailesine aittir” gibi şeriat düzenini çağrıştıran, ona özlemlerini ifade eden açıklamalar peş peşe yapılıp gündem saptırılıverdi.
Gerçekte ekonomi gösterildiği gibi hiç de iyi gitmemektedir. Bir an önce ekonominin gerçek sahiplerinin seslerini yükseltmeleri ve ekonomiye, diğer bir ifadeyle geleceklerine sahip çıkmaları gerekmektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL