Anasayfa ARŞİV Bu zamlar niçin yapılıyor?

Bu zamlar niçin yapılıyor?

Ekonomiye yönelik resmi istatistikî verilerin, gerçeklerden ve dolayısıyla inandırıcılıktan uzak, hükümeti ve ekonomiye yön veren uluslararası kuruluşları memnun etmek için açıklandığını bilmeyen yok. TÜSİAD dahi artık “ekonomik gelişmeleri kuşku içinde izliyoruz” derken, siyasi yönetim ‘ekonomimiz büyüyor, enflasyonun başı ezildi, bundan sonra kimse çift haneli rakamlarla enflasyon beklemesin, kişi başı milli gelir hızla artıyor’ gibi yandaşlarının dahi pek inanmadığı nutukları atmaya devam ediyor.
Bu arada yeşil kabak, taze fasulye yüzde 300’e varan fiyat artışları ile ayın zam şampiyonluğu için yarışadursunlar, fırıncılar yoksulun tek yemeği ekmeğe yüzde 25 zam istiyor. Daha kış başında zam gören doğalgaza zam isteniyor. Öyle görünüyor ki havalar böyle giderse tüketimi kısmak için belediyeler de suya okkalı bir zam yapmak zorunda kalacaklardır!
Akaryakıt zaten sürekli zam sağanağı altında, hükümetin hedef olarak belirlediği ve ücret zamlarında esas aldığı yıllık yüzde 4 enflasyon oranının yarısı daha yılın iki ayında aşılmış durumda. Bakalım becerikli TÜİK on aylık enflasyonu yüzde iki içine nasıl sığdıracak?

Durumun farkında olan sivil toplum örgütleri “bırakın türbanı, ekonomiye odaklanalım, işler iyi gitmiyor” derlerken, bu uyarıları en önce duyup önlem alması gerekenler, gerçekte olmayan, kendi yarattıkları sözde bir sosyal bir sorunun çözümü için polemik üretmekle uğraşmaktaydılar.
Ekonomiyi tamamen kendi güdümlerindeki resmi kurumca açıklanan rakamlarla yönetenler ve onun verilerine göre halka seslenenler, bakalım halkı aldatmaya daha ne kadar devam edecek. Görünen o ki yakın zamanda gerçeklerle yüzleşmeyi pek düşünmemektedirler.

Baksanıza kişi başı milli gelir bir gecede 5.500 ABD Doları’ndan 7.500 ABD Doları’na yükseliverdi! TÜİK başkanı da olmasa epeyce zengin olduğumuz halde şimdiye kadar farkında olamadığımızı asla fark edemeyeceğiz! Halk da bir tuhaf, nasıl oluyorsa bu önemli artışı bir türlü hissedemiyor!
Açıklanan işsizlik oranı ise indirimli fiyat etiketi gibi yüzde 9,9. Oysa sadece resmi olarak iş için başvuran işsizler esas alındığında bile işsizlik oranı yüzde 16-17 düzeyinde. Enflasyon oranını tek haneli rakamlarda tutmak için sepetle oynayan TÜİK, işsizlik oranını böyle hesaplamayı nasıl başardı acaba! Sormak gerek, her şey yolunda ise bu zamlar niçin yapılıyor?

Bu hükümetin en iyi yaptığı şeylerden birisi, ülkede bir şeyler kötü gidince derhal gerçek niyetlerine de hizmet edecek, polemiğe elverişli bir konuda yapay gündemler yaratarak halkı gerçek sorundan hızla uzaklaştırmaktır. Bakın, ekonomide sıkıntı su yüzüne çıkar çıkmaz en yetkili ağızdan “herkes en az üç çocuk yapmalı, Allah rızkını verir”, “katilin affı maktulün ailesine aittir” gibi şeriat düzenini çağrıştıran, ona özlemlerini ifade eden açıklamalar peş peşe yapılıp gündem saptırılıverdi.
Gerçekte ekonomi gösterildiği gibi hiç de iyi gitmemektedir. Bir an önce ekonominin gerçek sahiplerinin seslerini yükseltmeleri ve ekonomiye, diğer bir ifadeyle geleceklerine sahip çıkmaları gerekmektedir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,950AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Buket Aydın: Güvenliklerin işten çıkarılmasıyla ilgim yok

Kanal D ana haber spikeri Buket Aydın, '60 güvenlik görevlisini işten kovdu'...

Rizespor’un ‘Galatasaray karşılaşması tekrarlansın’ talebine ret

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Çaykur Rizespor'un Galatasaray ile yaptığı maçın kural...

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

“Balıklarımızı zehirlediniz, sıra çocuklarımızda mı?”

Kırklareli'nin Şeytan Deresi'nde yaşanan balık ölümlerine Babaeski ilçesindeki sivil toplum örgütleri bir...

Görkem Yeltan’ın yeni filmi ‘Bağcık’ 7 Haziran’da vizyona giriyor

Oyuncu, yazar, yönetmen Görkem Yeltan’ın yeni filmi “Bağcık” 7 Haziran tarihinde vizyona...

Meclis’te ‘gerekçeli karar’ tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda, Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin...

Binali Yıldırım: 250 sayfayı okumadım, o sayfaların büyük bir bölümü bizim dilekçelerimiz

31 Mart'ta gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu'na kaybeden Binali...

Pompeo: Çin, ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in ABD ulusal güvenliğine bir tehdit oluşturduğunu...

Komünist Başkan Maçoğlu’ndan ‘Dersim tabelası’ açıklaması

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye meclisi kararıyla belediye girişinde bulunan...

Olympiakos Başkanı’ndan ‘Valbuena’ açıklaması: Yakında duyuracağız

Yunanistan kulübü Olympiakos, Fenerbahçe ile sözleşmesi biten Mathieu Valbuena’yı kadrosuna katabilir.

Sonraki haber