Buldan'dan Afrin yorumu: "3 saat girer çıkarız dediler, 32 gün oldu"
20.02.2018 14:32 SİYASET

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Büyük Kongresi sonrası ilk grup toplantısı yapıldı. Toplantıya birçok il eş başkanının yanı sıra Parti Meclisi üyeleri de katıldı. Yeni seçilen Eş Genel Başkan Pervin Buldan konuştu. Buldan, ilk olarak 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ardından eş başkan olarak seçildiği kongreye ilişkin konuşan Buldan, Türkiye’nin dört bir yanından gelerek kongreye katılanlara teşekkür etti.

Buldan’ın gündeminde Afrin operasyonu, çözüm süreci ve Deniz Yücel’in tahliyesi vardı. Buldan “Deniz Yücel’in serbest bırakıldığını gördük. Şu anda cezaevlerinde başka gazeteciler, başka aydınlar da var. Hemen akabinde Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak’a verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını kınıyoruz. Onların serbest kalması için ABD’den, Almanya’dan, Fransa’dan tank ve top mu almanız gerekiyor? Onların serbest kalması için hangi anlaşmaların yapılması gerekiyor?” diye sordu

‘GÖRKEMLİ KONGRENİN GURURUNU YAŞIYORUZ’

Buldan, 40 bine yakın kişinin katılımıyla gerçekleşen kongrenin Türkiye tarihi açısında önemli bir kongre olduğuna vurgu yaparak, “Çünkü her türlü zorbalığın ve faşizmin gittikçe arttığı bir dönemde bu kadar büyük bir salonu doldurmak her babayiğidin haddi değildir. Bunu yapacak tek güç Türkiye halklarıdır ve bu da bir kez daha gerçekleşmiştir. HDP üzerindeki zulüm devam ettiği bir zamanda, demokratik siyaset kanalarının tıkatıldığı, siyasilerin rehin alındığı bir süreçte böyle bir kongre yapmak bizlere nasip oldu. Hangi parti olursa olsun, bir milletvekili tutuklu olsa bile o partinin kapısına kilit vurulur. Ancak biz 9 milletvekilimiz, belediye eşbaşkanlarımız, parti yöneticilerimiz, il ve ilçe eşbaşkanlarımızın tutuklu olduğu bir dönemde böylesi görkemli bir kongre gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Halkımız bir kez daha ‘tüm baskılara rağmen 10 binlerle kongreye gelmesini biliriz’ demiştir.

Buldan, Afrin operasyonuna ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye’nin Efrin’e başlattığı savaş 32. gününde ‘3 saatte gireriz, temizleriz’ dediler; ama 32 gündür girmeye çalışıyorlar. Oysa Efrin, barışın kalesidir. Efrin’de halklar eşit, özgür demokratik bir yönetim kurmak için çaba sarf ediyorlar. Efrin aynı zamanda sığınmacıların savaştan kaçtığı bir huzur yeridir. Ve Efrin bir istikrar bölgesidir. Türkiye bir istikrar oluşmasını engellemek için orada. ‘Terör koridorunu bozmak için gidiyoruz’ dediler, ama herkes biliyor ki orada yaşayanlar huzur içinde, barış içinde yaşıyorlar. Ankara’dakiler de pekiyi biliyorlar ki bu bölgede eğer demokratikleşme gerçekleşirse kendilerini demokratikleştirmek zorunda kalacaklar.

buldan-dan-afrin-yorumu-3-saat-girer-cikariz-dediler-32-gun-oldu-430011-1.

KEMALBAY SALONA GELDİ

Buldan, konuşmasına devam ettiği sırada yeni gözaltından çıkan HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, salona geldi. Kemalbay, alkışlarla karşılandı.