Anasayfa GÜNCEL Bülent Şık'ın yargılandığı kanser raporu, Meclis gündeminde

Bülent Şık’ın yargılandığı kanser raporu, Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Şeker, Gıda Mühendisi Bülent Şık’ın yargılanmasına sebep olan kanser raporunun halktan gizlenmek istenmesine tepki göstererek Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

CHP’li Şeker “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de her 5 ölümden 1’inin kanser sebebiyle olduğu düşünüldüğünde, araştırma verilerinin kamuoyuyla paylaşılarak veriler üzerinde farkındalık yaratacak çalışmalara olanak sağlanmasının önemi kabul edilecektir” dedi.

Gıda Mühendisi Bülent Şık, 2011-2016 yılları arasında Sağlık Bakanlığı bünyesinde yürütülen, “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi”nde görev aldı. Havada, suda, toprakta ve tarım ürünlerinde nörotoksik, kanserojen, ağır metal ve pestisitlerin varlığını tespit etmeye yönelik ilgili projenin amacı sıralanan illerde sık görülen kanser hastalıklarına çevrede bulunan kanserojen kimyasal maddelerin neden olup olmadığının araştırılmasıydı. Ancak projenin tamamlanmasının ardından uzun bir süre geçmesine rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik herhangi bir adım atılmamış, projenin ortaya çıkardığı bulgular kamuoyu ile paylaşılmadı.

Projenin ortaya çıkardığı bulgulara ilişkin kamuoyunu bilgilendirme görevini ise Bülent Şık yerine getirdi. İlki 15 Nisan 2018’de olmak üzere ilgili araştırma bulgularını Cumhuriyet gazetesinde yazı dizisi olarak yayınladı.  Çarpıcı verilerin yer aldığı yazı dizisinin ardından Bülent Şık hakkında Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen ve Türkiye’de kanser vakalarının sık görüldüğü bölgelerde bulunan kanser yapıcı kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projeye ilişkin bulguları ‘kamuoyuyla paylaştığı’ yani kamuoyunu halk sağlığı konusunda aydınlattığı gerekçesiyle dava açıldı.

Türkiye’de her 5 ölümden 1’i kanserden

Bülent Şık’a yönelik açılan davanın yargılama süreci devam ederken Sağlık Bakanlığı tarafından ilgili araştırmaya yönelik herhangi bir açıklamada bulunulmamasına dikkati çeken CHP’li Şeker, “Oysa ilgili araştırma kanserden ölümlerin dünya ortalamasının üstünde olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası’nda yapılmış geniş çaplı bir araştırma. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de her 5 ölümden 1’inin kanser sebebiyle olduğu düşünüldüğünde, araştırma verilerinin kamuoyuyla paylaşılarak veriler üzerinde farkındalık yaratacak çalışmalara olanak sağlanmasının önemi kabul edilecektir” dedi.

‘Gerçekleri halka açıklamak değil gerçeklerin üstünü örtüp çocukların zehirlenmesine seyirci kalmak suçtur’

Vatandaşların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının ellerinden alındığına dikkat çeken CHP’li Şeker “Gerçekleri halka açıklamak değil gerçeklerin üstünü örtüp yurttaşların, çocukların zehirlenmesine seyirci kalmak suçtur. Proje sonucunda elde edilen bilimsel veriler bir an evvel kamuoyu ile paylaşılmalı. Projede yer alan uzmanların uyarılarına kulak verilerek çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi sağlanmalı iken AKP tam aksi bir uygulama ile kamuoyunu karanlıkta bırakan bir tutum sergileyerek bu vehameti örtbas edebileceğini düşünüyor” diye konuştu.

Şeker önergesinde aşağıdaki sorulara yanıt istedi:

  1. “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” ile elde edilen tüm bilimsel verilerin kamuoyu ile paylaşılması ve vatandaşların halk sağlığını tehdit eden unsurlar konusunda bilgilendirilmesi düşünülmekte midir?
  2. Projenin sona erdiği tarihten bugüne dek Sağlık Bakanlığı tarafından bu yönde bir bilgilendirmenin ve kamuoyunu proje sonuçlarına ilişkin aydınlatmanın yapılmamasının gerekçesi nedir?
  3. Projede yer alan uzmanlarca özellikle kanser vakalarında yaşanan artışın gerekçesi olarak tespit edilen unsurlar nelerdir? İlgili uzmanlarca önerilen çözüm yolları nelerdir?
  4. Bu çözüm yolları neden hayata geçirilmemektedir?
  5. Türkiye’de 2000 yılından bugüne dek tespit edilen kanser vakalarının sayısı ile türlerinin yıllara göre dağılımı nedir?
  6. Türkiye’de 2000 yılından bugüne dek tespit edilen kanser vakalarının sayısı ile türlerinin bölgelere ve illere göre dağılımı nedir?
  7. Türkiye’de 2000 yılından bugüne dek tespit edilen kanser vakalarının sayısı ile türlerinin yaşa ve cinsiyete göre dağılımı nedir?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,171AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu...

‘Slaven Bilic, Başakşehir’e geliyor’ iddiası

Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Slaven Bilic'in Başakşehir'le anlaşma sağladığı iddia edildi.

Süper Lig’e yükselme mücadelesinde heyecan dorukta

Spor Toto 1. Lig'den Süper Lig'e yükselecek son takımın belli olacağı play-off...

Türkiye tarım alanlarının %8,3’ünü kaybetti

Türkiye son 16 yılda tarım alanlarının yüzde 8,3’ünü kaybetti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası...

CHP’den YSK’ye ‘mürekkep’ başvurusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, 23 Haziran İstanbul...

Merkez Bankası’ndan ‘zorunlu karşılık’ kararı

Merkez Bankası, zorunlu karşılıklara ilişkin değişikliğe gitti.Bankadan...

Sağlık Bakanlığı’ndan kanser aşısı adımı: Küba’dan heyet geliyor

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Küba ile aşı, kanser aşısı ve ilaçları...

Soylu’dan Samsun Valisine 1.6 milyon liralık araç

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla Samsun Valisi Osman Kaymak’a piyasa değeri 1...

Tüketici örgütlerinden kredi kartı aidatına düzenleme talebi

Yıllık milyarlarca liralık kredi kartı aidatlarının yurttaşları mağdur ettiğini savunan tüketici örgütü...

AP seçimlerinde aşırı sağ ve Yeşiller güç kazandı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, aşırı sağcı partiler ve Yeşillerin...

Sonraki haber