Anasayfa KÜLTÜR SANAT Bulutsuzluk Özlemi ve Eskiz, yarın Babylon'da

Bulutsuzluk Özlemi ve Eskiz, yarın Babylon’da

Popüler müzik tarihimizin anıt isimleri ile yeni kuşağın gelecek vaadeden sanatçılarını aynı sahnede buluşturan “Kökler ve Filizler” serisinin üçüncü konserinde, kült rock grubu Bulutsuzluk Özlemi ve yerli garage sahnesinin yükselen isimlerinden Eskiz, 27 Şubat Çarşamba akşamı Babylon sahnesinde buluşuyor.

Sadece son elli yıldan bugüne bakıldığında bile gözlemlenebilecek türler arası etkileşim, popüler müzik tarihinde yer edinmiş kendine has denemeler ve onlarca anıt isim ile bu coğrafyanın müzikal köklerinin çok derinlere uzandığı artık tüm dünyada kabul gören bir gerçek konumunda. Aynı coğrafyada dijital çağ ile birlikte hızlanan, her şeyden anında haberdar olan ve tarifsiz bir hızla üreten “yeni nesil” isimlerin sayısı da her gün artıyor. “Kökler ve Filizler” serisi, artistic ideas ve Median Müzik Edisyon iş birliği ile popüler müzik tarihimizin anıt isimleri ile yeni kuşağın gelecek vadeden sanatçılarını aynı sahnede buluşturuyor.

30 yılı aşkın bir süredir Türk rock müziğinin sınırlarını belirleyen kült gruplardan Bulutsuzluk Özlemi; 1984’ten beri müziğinde Batı kökenli rock ritimleri ve melodilerinin üzerine, Anadolu’nun yüzlerce yıllık birikimini katmayı başararak dinleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Grup, şarkı sözlerinde sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik konuları işleyerek koruduğu “kent ozanı” tavrıyla da müzik dünyasında kendine has bir yer edindi. Kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini 1986’da yayımlayan Bulutsuzluk Özlemi; “Güneye Giderken”, “Evinde Gitarın Var Mı?” ve “Kütürdet Beni Rutubet” gibi parçalarıyla müzik hayatına güçlü bir çıkış ile başladı.1990’da yayımladıkları “Uçtu Uçtu” albümünün ardından aralarında “Güneşimden Kaç”, “Yol”, “Numara”, “Felluce/Bağdat” ve “Zamska”nın olduğu 7 stüdyo ve 5 konser albümünü dinleyicileriyle paylaştı. Kurulduğu günden beri Nejat Yavaşoğulları ve Sina Koloğlu’nun sabit kaldığı ekip, müzik hayatı boyunca birçok farklı müzisyenle çalıştı. Bugün Bulutsuzluk Özlemi; vokal ve gitarda Nejat Yavaşoğulları, klavyede Sina Koloğlu, bas gitarda Ahmet Pekmezci, solo gitarda Deniz Demiröz ve davulda Mert Alkaya’dan oluşuyor.

2014’ten beri İstanbul psychedelic garage sahnesinin en üretken dörtlülerinden biri olan Eskiz, 2015’te yayımladıkları Tantana Records etiketli “Türkçe Sözlü Ağır Müzik” kısaçalarıyla çıkış yaptı. İlk uzunçalarları “Sallan Yuvarlan”ı 2016 senesinde yayımladıktan sonra dinleyiciler tarafından beğeni toplayan son albümleri “Beterin Beteri Var”ı 2017’de paylaştı. Enerjik sesli sahne performanslarıyla geçtiğimiz yaz Danimarka’da da kendinden söz ettiren Eskiz, yerli müzik sahnesinin en önemli bas gitaristlerinden Alp Ersönmez’in yapımcılığında, 2019’da yayınlanacak yeni bir albümlerinin hazırlıklarını yapıyor.

SON HABERLER

50 milyon doları bulurum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Ordu ve Giresun’da STK...

Toprakta ve tarımda komünizm

Karl Marx, bildiğimiz Marx olmadan, Marksizm henüz doğmadan, toprakta ve tarımda komünizm...

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru...

Müdür yardımcısı kendisi için oy derdine düşmüş: Problem çözülürse AKP’nin oyları artar

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinin okul müdürü, okuldaki eğitim kalitesini...