Anasayfa GÜNCEL Bunların gözünde Türkiye…

Bunların gözünde Türkiye…

Barlas Tolan, önce AİTİA/Gazi, sonra da Galatasaray Üniversitesi’nde 40 yıl sosyoloji okuttu; geçen aralıkta da gitti: Güle güle uyusun.

En son üç yıl önce görüşmüştük, Ankara’ya geldiğinde, bizim evin balkonunda, en az dört saat. “Bu AKP bir farklı” demişti, “MHP’li de olsa insanların kafalarında, hayallerinde, ideallerinde bir Türkiye var, görmek istedikleri; ama, bunlar Türkiye’yi sevmiyorlar.” “Ben de hocanın sözünü şöyle tamamlamıştım: “Bunların kafasında nefret edebilecekleri bir Türkiye bile yok ki, Türkiye’yi sevebilsinler.”

Bunlar, siyasal İslamcı ve de dünya, gözlerinde dar-ül İslam ile dar-ül harp olarak ikiye ayrılmış. Şeriatçı Hamas’ın Gazze’si, soykırımcı darbeci general El Beşir’in Sudan’ı veya pedofilist Mursi’nin Mısır’ı bunların ‘biz’ine dahil iken, kendilerine oy vermeyen bir Kadıköy, yakılıp yıkılacak, olmadı bok kokusuna ve mikroba bulandırılacak bir diyar-ı küffardır.

563 yıl sonra dahi İstanbul’un fethini tamamlamaktan bahseden yaratıkların gözünde insan canı bir hiçtir; o yüzden de en büyük düşman olarak, insana ‘can’ diyen Alevileri görürler. Şam’da kılmayı düşledikleri fetih/zafer/şükür/Cuma namazı, bunların yağmacı, talancı, katliamcı ve tecavüzcü tıynetlerinin yanı sıra ne denli salak olduklarının da kanıtıdır. Bu arada şunu da unutmayalım ki, “biz yaratılanı severiz yaratandan ötürü” diyen, aslında “aynı yaratana sığınıp tokatımızı da atarız yaratılana, hatta canını da alırız işimize/zamanı/işimize geldiğinde”ye vize çıkartmanın peşindeki uyanık bir potansiyel caniden başka bir şey değildir: Siyasal İslamcı’nın ‘ılımlısı’ ile çiğ çiğ insan ciğeri veya yüreği yiyeni arasındaki mesafe aynı bir fotoğrafın pozitifi ile negatifi(arap’ı) arasındakinden daha fazla değildir.

Erdoğan’ın şahsında, patronunun karşısında “ben senden de daha keskinim” taklaları atarak, çiftliğin fiilî egemeni olma hayalleri kurup hamleleri yapan ‘fazla’ uyanık bir kâhyayla karşı karşıyayızdır. Tamam, ABD, İran’da şahın gidici olduğunu üç gün öncesine kadar bile öngöremeyecek derecede ebleh ve teknoloji manyağı devasa ve hantal bir su aygırıdır; ama, Tophane kabadayısı/Perşembe Pazarı uyanığı/Tahtakale ayakçısı karışımı bir sivri sineği derisinin üzerinden def edecek zoolojik refleksten de mahrum değildir.

ABD denilen bok irisi, bu refleksten mahrum ya da değil, biz insanlara düşen, başkan olma hayallerinin önüne taş koydu diye HDP’yi, özellikle de Demirtaş’ı harcamak üzere ülkeyi iç savaşa götürmek için elinden geleni ardına koymayacağını açık açık göstermekten çekinmeyen darbe dölü iblise ve şürekasına sonuna kadar karşı koyacağımızı göstermektir.

Şunu söyleyip bitirelim: Reyhanlı’dan Bingöl’e, Roboski katliamından Serap’ın yakılmasına, Adana-Mersin-Diyarbakır bombalamalarından Suruç kıyımı ve Ceylanpınar cinayetlerine, ülkeyi kaosa sokmaya yönelik alçaklıkların gerçek faillerinin ve de azmettiricilerinin ortaya çıkartılıp gizlilik kararı ve yayın yasağı olmaksızın yargılanmadıkları güne kadar tek bir sorumlusu vardır; ki, o da Erdoğan ve şürekasıdır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

Sonraki haber