Anasayfa SİYASET Bunun adı “bir yere kadar muhalefet”

Bunun adı “bir yere kadar muhalefet”

YAŞAR AYDIN [email protected] @yasaraydinnn

Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. İktidar yaşananlar karşısında sorumluluğu üzerinden atarak suçu din adamı Brunson kaynaklı kriz ile ABD’ye bağlarken CHP, İyi Parti, Saadet Partisi gibi muhalefet partilerinden Türk-iş gibi sendikalara kadar uzanan geniş bir yelpaze de bu koroya katıldı. Yaşanan ekonomik krizin sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak milyonların temsilcisi olduğunu söyleyen partilerin ve sendikaların hükümetin yanında yer alan tutumu kamuoyunun tepkisine yol açtı.


Aralarında muhalefet partilerinin de bulunduğu bu çevreler, AKP eli ile yaratılan tüm kriz süreçlerinde eleştiri sözcükleri kullansalar da son tahlilde destek vermekten geri durmuyor.

İyi Parti, Saadet ve diğerleri
Hem Akşener hem de Karamollaoğlu yaptıkları ilk açıklama ile Erdoğan’a tam destek vereceklerini bunu bir milli dava olarak gördüklerini ifade etti. İki partinin de açıklamalarında AKP ve Erdoğan eleştirisinin neredeyse hiç olmaması dikkati çekici. Bununla birlikte son iki yıldır başta Ortadoğu olmak üzere tüm kritik konularda Erdoğan’ın yanında tutum aldıklarını düşününce çok da şaşırtıcı gelmedi.

İşçiler ezilecek sendika suskun
Yakın tarihimizde yaşanan 1994, 2001 ve 2007 krizlerinin sonuçları da göstermiştir ki her krizde en çok ezilen emekçiler oldu. Krizle birlikte sermayenin aklına ilk gelen yöntem olan işten çıkarmalar bir yandan emekçiyi açlığa mahkum ederken çalışmayı başaranlar da düşük ücrete razı olmak zorunda kaldı. Kuşkusuz yaşanan bu krizin de sonucu benzer olacaktır. Buna rağmen Türk-İş’ten bırakın hükümeti uyarıyı, açıklama bile gelmedi. Türk-İş bir kez daha işçileri yalnız bırakmaya hazırlanıyor.

CHP’ye ayrı bir parantez açmak lazım
Kuşkusuz muhalefet partilerinin Erdoğan ve AKP’ye kritik dönemlerde verdikleri destek konusunda CHP’ye ayrı bir parantez açmak gerekir. Milletvekili dokunulmazlığından, Yenikapı’ya oradan Afrin operasyonu üzerinden Suriye politikasına, şimdi de ekonomik kriz… CHP tüm bu ve benzer süreçlerde iki şey yaptı:

1. Şiddetle AKP ve Erdoğan politikalarını eleştirdi. Yaşananların birinci derece sorumlusu olarak Erdoğan ve AKP’yi gösterdi. 15 Temmuz’da AKP’yi suçlu ilan etti, milletvekili dokunulmazlığının Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi, Ortadoğu’nun bataklık olduğunu ve uzak durulması gerektiğini söyledi, son altı aydır genel başkan aracılığı ile her konuşmasında AKP politikaları yüzünden kriz geldiği uyarısında bulundu.

2. Ancak tüm bu açıklamalara, itirazlara rağmen son tahlilde “Erdoğan ve hükümetin arkasındayız, birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

Parti içi muhalefet de aynı
CHP yönetiminin kriz anlarında gösterdiği tutum Deniz Baykal’dan bu yana genetik bir reflekse dönüşmüş gibi. 24 Haziran seçimlerinden sonra büyük bir iştahla olağanüstü kurultay çağrısı yapan Muharrem İnce’nin de tutumu farklı olmadı. İnce, genel merkezin açıklamasından hatta AKP’lilerin değerlendirmesinden bile lik mesajı verdi.

Sadece MHP’mi?
Devlet Bahçeli ve MHP meclisteki diğer partiler tarafından her fırsatta ‘AKP yancılığı’ ile suçlanıp “yedek lastik, stepne” gibi sıfatlarla anıldı. Ama yaşananlar gösteriyor ki MHP kadar açık olmasa bile diğer muhalefet partileri ve bazı sendikaların tutumu da çok farklı değil. Son olarak ekonomik krizle ilgili CHP, MHP, İP, İyi Parti, Saadet Partisi gibi partilerin açıklamalarını alt alta koyarsak neredeyse “Aynı kalemden çıkmış” diyeceğiz. Meseleye yaklaşımları, öncesinde yaptıkları tüm eleştirilerden vazgeçmeleri ve çözüm önerileri ile neredeyse bire bir aynı.

“İstifa” diyemeyen muhalefet
Yaşanan ekonomik krizle Türkiye büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldı. Bu yaşanan sürecin büyük oranda sorumlusu 16 yıldır uyguladıkları siyasal ve ekonomik politikalarla AKP ve Erdoğan yönetimidir. Dünyanın her yerinde böyle bir durumda muhalefet partilerinin ilk yapacağı şey sorumlularını istifaya çağırmaktır. Muhalefet bırakın istifaya çağırmayı “milli birlik ve bütünlük” gerekçesiyle dümeni bir kez daha iktidara vermek için destek açıklamasında bulunuyor. Bu fotoğrafın vatandaş nezdinde tek bir okuması var: “Her ne olursa olsun bu olumsuz koşullarla AKP ve Erdoğan dışında kimse baş edemez. Talep eden de yok zaten”


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,945AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

‘Yoksulluk kanser nedeni’

Kriz-Kanser Döngüsü adını verdiği multidisipliner çalışmalar yapan Dr. Öğretim Üyesi Gülgün Çiğdem,...

Önce nefes almamız şimdi de konuşmamız engellendi

Aycan KARADAĞUNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer...

Trans yağa 2 gram sınırlaması geliyor

Sağlık Bakanlığı, kalp hastalığı, obezite, diyabet riskini artırması nedeniyle trans yağ kullanımının...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden sokak hayvanları için çalıştay

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te sokak hayvanları için ilk kez bir çalıştay düzenleyecek....

Binali Yıldırım: Sade milletvekiliyim artık

23 Haziran'da yinelenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminde rakibi Ekrem İmamoğlu'na...

İklim krizi insan haklarını da tehdit ediyor

Dilek YeğinBirleşmiş Milletler’in insan hakları ve yoksullukla...

Akdeniz’de deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye...

AYM polislere verilen cezayı az buldu: Eziyet yasağı ihlal edildi

Yunus olarak bilinen motosikletli polis timleri tarafından darp edilen dört yurttaşın Anayasa...

Borç büyüyor

Gizem Görkem AYDINTürkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk...

Yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdi

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ve dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan yeni...

Sonraki haber