Anasayfa ARŞİV Buradayız Ahparig

Buradayız Ahparig

Gökyüzü yırtılmış, ışık hatları derin yarıklarla kenti sarmakta. Sağanaktan doluya dönen damlalar, asfalyalar (hepimizde) atmış. Tropik iklimin etkisinde,  sesin yankısı; Nisan ayı. Türler arası dillerle zamanı geçişli kılan ay ışığı. Mermer masaya dağılan notlar; esas mesele yüzleşme becerisi, bilgisi. Kavram-jenosid / bağlam-özür. “Gerçeğe ihtiyacımız var” diyebilmek, anlayabilmek, dayanışabilmek maksadıyla geçen gecelerin ardından gelen gerilimli günler. Kurşuni mavide belirginleşen hilal. 1915'te ölüme gönderilen ermeni aydınların anısına düzenlenen etkinlikler, umut verici. Anlamı değerli bir adım dostların Harbiye’de buluşarak Haysiyet taşı dikecek olması. 

Tehdit, şantaj, sansür, baskılanan kamusal hayat. Oluş, varoluş sanki kavramlar kayıp! Bağlamı olsun olmasın mikrofona haykıran kindar, asabi dil; otokrasi heveslisi saray ve eşrafının, son salvoları! Düşüncenin, düşlerin peşi sıra yürüyoruz biz. Bizler, sosyalistler; “Akılla kalp arasında kurulan kopmaz bir bağ. Sadece doğru fikirlerin egemen olduğu bir uzmanlar sistemi değil, iyi kalplerin nefes aldığı bir dünya.”  

1915 yılı Nisan ayında bir şafak vakti komşularımız, dönemin Ermeni aydınları İstanbul’daki evlerinden zorla alınıp sürgüne gönderildi. Müzikolog, besteci ve rahip Gomidas ise o karanlık ölüm seyahatinden döndüğünde aklını yitirmişti! Krikor Zohrab, Taniel Varujan ve niceleri ıssız Anadolu yollarında katledildi. İfade özgürlüğü, hayat, haysiyet mücadelesiyle büyüyen örgütlülük,  gücünü tutuklanan Ermeni Aydınlarımızın/yurttaşlarımızın; ruhlarından, eserlerinden, masumiyetlerinden almaktadır.

Doğu Roma’nın dört dilli, dört dinli başkenti çoğulculuğundan, farklılıklarından arındırıldı. Sessiz sokaklar, renksiz meydanlar adına türlü günahlar işlendi. Yıllar önce komşularımızın boğaz sularına son kez bakış anı. Bir an,  bize açılan, dağılan saçılan belleğimiz. Bu büyük felaket yaralı bereli geçmişimizin yapı sökümü elbet. Nice aydının kalp ağrısı. İçini acıtır içini. Unutulmamalı, kadim diller, suretler silinemez kentte. İzler, bitimsizlikte.    

Kapitalizm siyasal/sosyolojik/estetik hunharca katle örülürken dünya, hayat pratiklerini, üretimlerini tanımsızlık ve sınırsızlık üzerine kuruyor. Performanslara dayalı anlık bir yaratıcı alan bitimsiz bir yeni… Harbiye Sahnesi’nden Taksim’e doğru yürüyerek büyük sahnede beliren çok sesli çok renkli oyunlar. Maile bir e-posta daha düşüyor. Hükümet sakıncalılar listesi hazırlamış. “B. Haziran Hareketi ülke genelinde eylem ve etkinlik başlatabilir.” Toma’ların arkasına saklanarak kükreyen saraylıların sesi barikatların ötesinde cılız bir tını şimdi. Ağaçlara sarılarak başlayan haysiyet mücadelesi, çağ yangınının habercisiydi; cenazelerin, katliamların, pogromların ardından bir kez daha direnişten dirilişe yükselen günler. Tropik iklimde Haziran şafakları.

- Reklam -

SON HABERLER

Van’da 14 yerleşimin yolu kardan kapandı

Van'ın Başkale ve Gürpınar ilçelerinde iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı...

Miting için kapatılan Avrasya Tüneli’nin geçiş garantisini kim ödeyecek?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a,...

Çankaya’nın alternatifsiz olmadığını göstermek istiyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çankaya Belediyesi başkan adayı, Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ...

Zülfü Livaneli’den Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Halı sahada sakatlanmamak için ne yapmalı?

Yaz aylarının gelmesiyle beraber halı saha maçlarında sakatlanma vakaları artış gösteriyor.

Kenevir tohumunun fiyatı bin liraya kadar çıktı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde birkaç yıl önceye kadar 30 liraya satılan kenevir tohumunun...

Hacamat yüksek lisans ve doktora programına girdi

Sülük, hacamat, hipnoz, ozon terapi gibi uygulamalar, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin...

Tunç Soyer: Üç kritik noktada trafik yer altına alınacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, kent içi ulaşım projelerini açıkladı....

Eşini ütü kablosuyla vahşice katleden erkeğe ‘tahrik indirimli’ 21 yıl hapis cezası

İzmir'in Tire ilçesinde eşini ütü kablosuyla boğup daha sonra bıçaklayarak öldüren sanığa...

Isparta’da orman yangını: 8 hektar orman yandı

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde, şiddetli rüzgarın etkisiyle elektrik tellerinin üzerine devrilen ağaçtaki alevler,...