Anasayfa ÖZEL Buradayız AHPARİG!

Buradayız AHPARİG!

Hrant Dink, katledilişinin 12’nci yılında vurulduğu yerde anıldı. Binlerin akın ettiği anmada, 12 yıldır gelmeyen adalete karşı “ Vazgeçmeyeceğiz, buradayız Ahparig” sözü verildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün Gazetesi yazarı Hrant Dink için katledilişinin 12’nci yılında vurulduğu yerde binlerce kişi bir araya geldi. Anmaya, Hrant’ın ailesi, katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, gazeteciler, Cumartesi Anneleri, Av. Erdal Doğan, siyasi parti ile demokratik kitle örgütleri yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Hrant’ın resminin yer aldığı “ Hrant Dink için adalet için”, “Vazgeçmiyoruz Ahparig” yazılı dev posterlerinin asıldığı Agos Gazetesi’nin eski binası önünde, vurulduğu noktaya Türkçe, Kürtçe, Ermenice, “ Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “ Hrant için adalet için” dövizleri ve kırmızı karanfiller bırakıldı, mumlar yakıldı.

İKİ KADIN AYNI ACIYLA KENETLENDİ

Ermenice ağıtların yükseldiği Agos Gazetesi binası önünde saatler 15.00’i gösterince binler tek yürek oldu. Siyahlara bürünmüş Hrant Dink’in eşi Rakel Dink çocukları Arat, Delal, Sera Dink’in Dink’in vurulduğu noktaya çiçek bıraktı. Anmanın en etkileyici anlarından birisi ise devlet tarafından eşleri katledilen Rakel Dink ve Türkan Elçi’nin dayanışması oldu. Anma boyunca ellerini birbirlerine kenetleyen Rakel ve Türkan, birbirlerine destek oldu.

Umut burada, Bu ülke hepimizin!

Bu yılki anmada, 2 Nisan 1948’de katledilen yazar ve şair Sebahattin Ali’nin kızı Filiz Ali Hrant Dink’e atfen hazırladığı mektubu okudu. Filiz Ali Hrant Dink’e şöyle seslendi: “Sevgili Hrant; 12. kez, seni aramızdan alan karanlığa karşı, senin ve ailenin yanında durmak için, ellerinle kurduğun, büyüttüğün gazeten Agos’un önündeyiz. Bizi acılarda akraba edenlerin kurdurduğu ve ne yazık ki her geçen gün büyüyen geniş ailemizin en eski üyelerinden biri olarak sesleniyorum bugün sana. Babam Sabahattin Ali, 1948 yılında, karlı bir sabahta, benim ve annemin birkaç poz fotoğrafını çektikten sonra, Ankara’dan İstanbul’a doğru yola çıktı, bir daha geri dönmedi. Sevgili Hrant, yine de o kadar umutsuz değiliz. Susmayanlar var, hala buradayız, bir yere gitmiyoruz. Seni öldürdüklerinde henüz çocuk olanlar bugün burada, aramızda, öldürülmenizin peşine düşüyorlar, susmuyorlar. Sizler, kaybettiğimiz bütün değerlerimiz, bize Ocak ayazında bakarken, biz burada, her yıl gençleşen kalabalıklarla vazgeçmiyoruz. Umut burada! Bu topraklar, bu ülke bizim!”

BirGün ankara bürosu önünde anma

Dink için BirGün Gazetesi Ankara Bürosu önünde de bir anma töreni düzenlendi. Törende konuşan BirGün Gazetesi Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın, “Hrant bir sosyalist olarak yaşadı ve öyle öldü. Hrant Dink’i katledenler şimdi keyif çatıyor. Ama Hrant’ın inadı bu topraklarda var olmaya devam edecek. Gazeteci yoldaşımız Dink, kalleş bir saldırı sonucunda katledildi. O dönem cemaat yapılanmasının koruyup kolladığı kişilerce organize edilen bu saldırıya sessiz kalanlar hâlâ iktidarda ve bizim mücadelemiz de bu fikirler iktidardan inene kadar sürecek” ifadelerini kullandı.

Arkasındaki güçler korundu

Hrant için Basın Konseyi de bir açıklama yayınladı. Konseyin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Sevgili meslektaşımız Hrant, aydındı, demokrattı, barışçıydı, ülkesini seven bir gazeteciydi.

Ülkesine bağlılığını anlatırken, ‘kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim ama biliyorum bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler’ diyordu. Hain eller alçakça bir suikastla onu aramızdan aldı. Ancak bu suikastın arkasındaki güçler nedense 12 yıldır tam olarak ortaya çıkarılamadı.”

Adalet arayışımız bitmeyecek

İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri de Hrant için bir araya geldi. Topluluk adına konuşan Eğitim-Sen 1 Nolu Şube başkanı Necip Vardal,”Kendisini barışa adamış bir insan, sevgili dostumuz ve kardeşimiz Hrant Dink’in, milliyetçilik hastalığına tutulmuş bir tetikçi tarafından vurulmasının üzerinden tam 12 yıl geçmiş. Bu 12 yıllık süre içinde olan adalet arayışımız durmamıştır.” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber