Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Bütçe açığını kapatacak yol kalmadı

Bütçe açığını kapatacak yol kalmadı

Bugün yerli ve milli üretim masalına sığınan AKP dün yerli mi yabancı mı ayırt etmeden kamu varlıklarını peşkeş çekiyordu. Şimdi ise rekor kıran bütçe açığını vergi artışından başka kapatacak bir yol kalmadı

AKP, bütçe olanaklarının tümünü seçim için yılın ilk çeyreğinde kullandı. 2019’un ilk 3 ayında bütçe 36 milyar TL açık verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın programına göre 2019 yılında verilmesi planlanan toplam bütçe açığı ise 80 milyar TL. Böylece AKP, 2019’da verilmesi planlanan açığın yüzde 45’ini henüz ilk 3 ayda vermiş oldu. Üstelik normal şartlar altında Nisan ayında hazineye verilen TCMB karpayı Ocak ayında verilmesine rağmen bu rekor açık meydana geldi.

Cumhuriyet dönemi boyunca kurulan kamuya ait işletmeler de AKP dönemi boyunca yerli veya yabancı şirketlere satılması sonucu hazinenin özelleştirme gelirlerinin de sonuna gelindi. Özelleştirme musluğu kapanan AKP’nin yılın geri kalanında çareyi vergi artışında araması gerekiyor. Ancak bu durumda da zaten yeterince daralan ve yüzde 14,7 oranında gerçekleşen rekor işsizlik daha da artacak. Peki Hazine’nin özelleştirme gelirleri nasıl oldu da 15 yılda eridi? İşte yıl yıl özel şirketlere peşkeş çekilen kamu yatırımlarının listesi;

2003: SEKA satıldı

SE­KA’nın Ba­lı­ke­sir, Af­yon, Kas­ta­mo­nu, Ak­su ve Çay­cu­ma iş­let­me­le­riy­le Ta­şu­cu ter­sa­ne ala­nı, TE­KE­L’­in ka­ya tu­zu te­sis­le­ri, Çeş­me, Ku­şa­da­sı, Trab­zon ve Di­ki­li li­man­la­rı, Sü­mer Hol­din­g’­in Me­ri­nos Ha­lı Mar­ka­sı ve Adı­ya­man İş­let­me­siyle 277 adet ta­şın­maz, 103 ar­sa ve 90 adet loj­man AKP daha göreve gelir gelmez ilk elden sattığı varlıklar oldu. Bu dönemde Maliye Bakanı olan Kemal Unakıtan “babalar gibi satarım” sözüyle tarihe geçti.

2004: TEKEL alkollü içkiler bölümü satıldı

2004 yılına TEKEL fabrikalarının alkollü içkiler bölümünün satılmasıyla başlayan AKP yıl içinde onlarca irili ufaklı kamu işletmesini de özel sektöre devretti. TE­KE­L’­in al­kol­lü iç­ki­ler bö­lü­münün yanısıra THY’nin 126 milyon dolarlık hissesi bu yıl satıldı. Bunların dışında Es­ki­şe­hir Do­ğal­gaz Şir­ke­ti (Es­gaz), Art­vin Mur­gul ile Kas­ta­mo­nu Kü­re’de ba­kır ma­de­ni çı­ka­rıp iş­le­yen Eti Ba­kır, Si­vas ve Ma­lat­ya’da­ki Div­ri­ği He­kim­han Ma­den İş­let­me­le­ri, Bur­sa Do­ğal­gaz Şir­ke­ti (Bur­sa­gaz), Kü­tah­ya Tav­şan­lı’da­ki Eti Gü­müş, Ela­zı­ğ’­da­ki Eti Krom iş­let­me­le­ri, Ça­ye­li Ba­kır İş­let­me­le­ri, Kü­tah­ya Şe­ker Fab­ri­ka­sı ile 375 adet ta­şın­maz ve loj­man yine bu dönemde bütçeye özelleştirme geliri olarak kaydedildi.

2005: Türk Telekom satıldı

Daha sonra yıllarca adından söz ettirecek Türk Telekom özelleştirmesi 2005 yılında gerçekleşirken, aynı zamanda TEKEL’in sigara bölümü de bu yıl satılmaya başlandı. İrili ufaklı pekçok fabrika ve işletmenin yanı sıra sadece 2005 yılında 120 taşınmaz ve 41 adet arsa yine bu yıl satıldı. Aynı zamanda 2005 yılında devreye IMF ile imzalanan 19. Stand by anlaşması sokuldu. İzleyen yıllarda bir çok kamu işletmesi IMF eliyle özelleştirildi.

2006: TÜPRAŞ satıldı

Kamunun en önemli işletmelerinden biri olan TÜPRAŞ 2006 yılında KOÇ ve Shell ortaklığına 3 yıllık karına satıldı. Ayrıca TEKEL fabrikalarının da satışına devam edildi. Bu yıl TE­KE­L’­in ikiz ku­le­ler ola­rak bi­li­nen An­ka­ra Baş­mü­dür­lük Bi­na­sı ve Bod­rum te­sis­le­ri, Emek­li San­dı­ğı’nın baş­kent­te­ki Bü­yük An­ka­ra Ote­li ve Kı­zı­lay Emek İş­ha­nı, İz­mi­r’­de­ki Bü­yük Efes Ote­li, İs­tan­bu­l’­da­ki Bü­yük Ta­rab­ya Ote­li, Tür­ki­ye De­niz­ci­lik İş­let­me­le­ri’nin Ya­kıt-2 ge­mi­si, Ça­nak­ka­le Şe­hir Hat­la­rı Hiz­met­le­riy­le 9 ge­mi­si, THY’­ye ait ka­mu his­se­le­ri­nin bir bö­lü­müy­le 350 adet dai­re, ar­sa ve ta­şın­maz özel sektöre devredildi. Satışlarla beraber hazine gelirleri de çığ gibi büyüdü.

2007: Limanlar özelleşiyor

Türkiye Cumhuriyeti Denizcilik İşletmeleri’ni satan AKP bu satışın ardından Türkiye Halk Bankası hisselerinin borsada halk arz etti, bu dönemde 245 adet taşınmaz ve liman özel sektöre devredildi.

2008: PETKİM satıldı

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve İzmir Aliağa başta olmak üzere Türkiye’nin en önemli petrol rafinerilerini elinde tutan PETKİM 2008’de satıldı. Bununla beraber TEKEL’e ve Türk Telekom’a ait taşınmaz ve fabrikaların da satışına bu dönemde devam edildi. Sadece 2008 yılında 196 adet arsa ve taşınmaz özel sektöre devredildi.

2009-2011: Elektrik dağıtımı özelleşiyor

2018’de ekonomik krizle beraber adından sıkça söz ettiren elektrik dağıtım şirketleri iflasın eşiğinde. Elektrik dağıtımı 2009’dan önce TEDAŞ’ın elindeydi. TEDAŞ’ın parça parça özelleştirilmesiyle 2011’e dek elektrik dağıtım hizmetinin tümü satıldı.

- Reklam -

SON HABERLER

Game Of Thrones’un final sezonu Türkiye’de ne kadar izlendi?

Game of Thrones final sezonunun Türkiye'de izlenme rakamları açıklandı. Buna göre dizinin...

AYM’den Osman Kavala’nın başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi 1 Kasım 2017’den beri tutuklu bulunan Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu...

CHP’den Adalet Bakanı’na ‘Hizbullah’ sorusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), cezaevlerinden 100’e yakın Hizbullah yöneticisinin serbest bırakıldığının ve...

Beşiktaş’ta Şenol Güneş dönemi bitiyor

Beşiktaş'ın Spor Toto Süper Lig'in 34. haftasında Kasımpaşa ile 24 Mayıs Cuma günü yapacağı karşılaşmada...

Valilikten inşaat çukuruna düşerek yaşamını yitiren çocukla ilgili açıklama

İstanbul Valiliği, Eyüpsultan'da 9 yaşındaki çocuğun inşaattaki çukura düşerek ölümüyle ilgili sorumlular...

CHP, yeni eğitim sistemini Meclis’e taşıdı: Kadro dışında kalacak öğretmenler ne yapacak?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ortaöğretim...

Kuzey Kore’den Joe Biden için ‘Düşük IQ’lu bir embesil’ yorumu

Kuzey Kore'nin resmi ajansı, 2020 seçimlerinde demokratların adayı olmaya hazırlanan eski başkan...

Sophie Turner ‘GoT’un son sezonu yeniden çekilsin’ kampanyasına tepki gösterdi: Saygısızlık

Dünyaca ünlü dizi Game of Thrones'un son sezonu ve finalinin izleyiciler tarafından...

Rabia Naz soruşturmasını yürüten savcının Ensar Vakfı’na takipsizlik veren savcı olduğu ortaya çıktı

Rabia Naz cinayetine ilişkin soruşturmayı yürüten Giresun Başsavcısı Abdurrahim Alan'ın, Ensar Vakfı...

İmamoğlu, seçim kampanyasını başlattı: Bu düzen bir avuç insan için var, bunu değiştireceğiz!

Mazbatası elinden alınan CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu seçim...

Sonraki haber